Sposób i warunki wprowadzania czasowych zakazów opuszczania ogniska choroby zakaźnej zwierząt oraz czasowych ograniczeń w ruchu osobowym lub pojazdów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 26 sierpnia 2005 r.
w sprawie sposobu i warunków wprowadzania czasowych zakazów opuszczania ogniska choroby zakaźnej zwierząt oraz czasowych ograniczeń w ruchu osobowym lub pojazdów

Na podstawie art. 47 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69, poz. 625 oraz z 2005 r. Nr 23, poz. 188 i Nr 33, poz. 289) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa sposób i warunki wprowadzania czasowych zakazów opuszczania ogniska choroby zakaźnej zwierząt przez osoby, które były lub mogły być w kontakcie ze zwierzętami chorymi, zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie lub o chorobę, zwanych dalej "zakazem", oraz czasowych ograniczeń w ruchu osobowym lub pojazdów, zwanych dalej "czasowymi ograniczeniami".
2.
Zakazu oraz czasowych ograniczeń nie wprowadza się, jeżeli inne środki określone w przepisach o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt są wystarczające.
§  2.
Wprowadzony zakaz oraz czasowe ograniczenia powinny być jak najmniej uciążliwe w stosunku do osób, których dotyczą.
§  3.
Decyzja wydana przez powiatowego lekarza weterynarii, wprowadzająca zakaz, powinna zawierać w szczególności:
1)
nazwę choroby zakaźnej zwierząt, która jest powodem wprowadzenia zakazu;
2)
lokalizację i sposób oznakowania ogniska choroby zakaźnej zwierząt;
3)
sposób realizacji zakazu;
4)
okres obowiązywania zakazu.
§  4.
O wydaniu rozporządzenia wprowadzającego czasowe ograniczenia na obszarze powiatu lub jego części powiatowy lekarz weterynarii informuje:
1)
wojewódzkiego lekarza weterynarii;
2)
państwowego powiatowego inspektora sanitarnego;
3)
powiatowych lekarzy weterynarii z sąsiednich powiatów;
4)
starostę oraz właściwych miejscowo wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast;
5)
komendanta powiatowego (miejskiego) Policji;
6)
powiatowe centrum zarządzania kryzysowego;
7)
właściwego miejscowo wojskowego inspektora weterynaryjnego.
§  5.
Wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii o wprowadzenie czasowych ograniczeń powinien zawierać w szczególności:
1)
nazwę choroby zakaźnej zwierząt, która jest powodem wprowadzenia ograniczeń;
2)
określenie obszaru, na którym występuje choroba zakaźna zwierząt lub bezpośrednie zagrożenie jej wystąpienia;
3)
zakres czasowych ograniczeń i sposób ich realizacji;
4)
okres obowiązywania czasowych ograniczeń;
5)
uzasadnienie.
§  6.
O wydaniu przez wojewodę rozporządzenia wprowadzającego czasowe ograniczenia na obszarze województwa lub jego części wojewódzki lekarz weterynarii informuje:
1)
państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego;
2)
powiatowych lekarzy weterynarii właściwych dla obszaru objętego ograniczeniami;
3)
okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną;
4)
wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego;
5)
wojewódzkich lekarzy weterynarii z sąsiednich województw;
6)
właściwego miejscowo wojskowego inspektora weterynaryjnego.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 19 maja 1999 r. w sprawie zasad wprowadzania czasowych zakazów opuszczania miejsca wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt oraz czasowych ograniczeń w ruchu osobowym (Dz. U. Nr 53, poz. 561).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 134, poz. 1433).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.169.1423

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i warunki wprowadzania czasowych zakazów opuszczania ogniska choroby zakaźnej zwierząt oraz czasowych ograniczeń w ruchu osobowym lub pojazdów.
Data aktu: 26/08/2005
Data ogłoszenia: 06/09/2005
Data wejścia w życie: 21/09/2005