Kwalifikacje osób nadzorujących doświadczenie na zwierzętach, przeprowadzających doświadczenie i uczestniczących w doświadczeniu oraz wzór zezwolenia indywidualnego dla osób przeprowadzających doświadczenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I INFORMATYZACJI1)
z dnia 29 lipca 2005 r.
w sprawie kwalifikacji osób nadzorujących doświadczenie na zwierzętach, przeprowadzających doświadczenie i uczestniczących w doświadczeniu oraz wzoru zezwolenia indywidualnego dla osób przeprowadzających doświadczenia

Na podstawie art. 16 ust. 5 ustawy z dnia 21 stycznia 2005 r. o doświadczeniach na zwierzętach (Dz. U. Nr 33, poz. 289) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoba nadzorująca doświadczenia na zwierzętach przeprowadzane w jednostkach doświadczalnych, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 21 stycznia 2005 r. o doświadczeniach na zwierzętach, zwanej dalej "ustawą", powinna posiadać następujące kwalifikacje:
1)
stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk biologicznych, farmaceutycznych, medycznych, weterynaryjnych lub rolniczych oraz
2)
co najmniej czteroletni staż pracy umożliwiający uzyskanie praktycznych umiejętności w zakresie przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach.
2.
Doświadczenia na zwierzętach przeprowadzane w jednostkach doświadczalnych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 4-6 ustawy, może nadzorować również osoba posiadająca:
1)
stopień naukowy doktora w dziedzinie nauki innej niż wymieniona w ust. 1 pkt 1 albo tytuł zawodowy magistra lub równorzędny w dziedzinie nauk biologicznych, farmaceutycznych, medycznych, weterynaryjnych lub rolniczych oraz udokumentowane ukończenie studiów podyplomowych lub szkolenia z zakresu przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach oraz
2)
co najmniej pięcioletni staż pracy umożliwiający uzyskanie praktycznych umiejętności w zakresie przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach.
3.
Za szkolenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, uznaje się szkolenie lub kursy prowadzone przez jednostkę doświadczalną wymienioną w art. 16 ust. 1 pkt 1-3 ustawy, obejmujące programem:
1)
utrzymywanie zwierząt laboratoryjnych;
2)
planowanie i przeprowadzanie doświadczeń na zwierzętach, z uwzględnieniem zasad etycznego postępowania ze zwierzętami;
3)
metody usypiania i znieczulania zwierząt;
4)
metody alternatywne w zakresie przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach;
5)
metody zabezpieczania przed zagrożeniami ze strony zwierząt doświadczalnych.
§  2.
Osoba przeprowadzająca doświadczenie na zwierzętach powinna posiadać kwalifikacje określone w § 1 albo następujące kwalifikacje:
1)
dyplom ukończenia szkoły wyższej na kierunku studiów z dziedziny nauk biologicznych, farmaceutycznych, medycznych, weterynaryjnych lub rolniczych i co najmniej przez rok uczestniczyć w doświadczeniach na zwierzętach oraz uzyskać praktyczne umiejętności w tym zakresie, albo
2)
dyplom ukończenia szkoły wyższej na kierunku studiów innym niż wymieniony w pkt 1 i dyplom ukończenia studiów podyplomowych lub dokument potwierdzający ukończenie szkolenia z zakresu przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach, o którym mowa w § 1 ust. 3, i co najmniej przez dwa lata uczestniczyć w doświadczeniach na zwierzętach oraz uzyskać praktyczne umiejętności w tym zakresie.
§  3.
W doświadczeniach na zwierzętach może uczestniczyć osoba, która została przeszkolona w jednostce doświadczalnej w zakresie postępowania ze zwierzętami doświadczalnymi:
1)
posiadająca wykształcenie średnie i przygotowanie zawodowe zgodne z przedmiotem lub rodzajem przeprowadzanych doświadczeń na zwierzętach lub
2)
będąca studentem szkoły wyższej, lub
3)
będąca pracownikiem jednostki doświadczalnej, przeszkolonym w zakresie czynności technicznych w postępowaniu ze zwierzętami w czasie przeprowadzania doświadczeń.
§  4.
Ustala się wzór zezwolenia indywidualnego dla osób przeprowadzających doświadczenia na zwierzętach, który jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Nauki i Informatyzacji kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Informatyzacji (Dz. U. Nr 134, poz. 1431).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

ZEZWOLENIE Nr ............

Pieczęć jednostki

doświadczalnej

NA PRZEPROWADZANIE DOŚWIADCZEŃ NA ZWIERZĘTACH

Na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 stycznia

2005 r. o doświadczeniach na zwierzętach (Dz. U. Nr 33, poz.

289)

ZEZWALAM

Pani/u ........................................................

Tytuł naukowy lub stopień naukowy .............................

Stanowisko ....................................................

Tytuł zawodowy ................................................

na przeprowadzanie doświadczeń na następujących zwierzętach:

1. ..........................

2. ..........................

3. ..........................

4. ..........................

Zezwolenie dotyczy wyłącznie doświadczeń na zwierzętach

przeprowadzanych w ramach działalności

...............................................................

...............................................................

(nazwa i adres jednostki doświadczalnej)

Zezwolenie jest ważne do dnia ........................

____________________ ______________________________

(data) (podpis kierownika jednostki

doświadczalnej)

UWAGA

Doświadczenia na zwierzętach mogą być przeprowadzane wyłącznie po uzyskaniu zgody lokalnej komisji etycznej do spraw doświadczeń na zwierzętach lub Krajowej Komisji Etycznej do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach oraz zezwolenia kierownika jednostki doświadczalnej.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.153.1273

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kwalifikacje osób nadzorujących doświadczenie na zwierzętach, przeprowadzających doświadczenie i uczestniczących w doświadczeniu oraz wzór zezwolenia indywidualnego dla osób przeprowadzających doświadczenia.
Data aktu: 29/07/2005
Data ogłoszenia: 12/08/2005
Data wejścia w życie: 27/08/2005