Nostryfikacja stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki uzyskanych za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1)
z dnia 3 czerwca 2005 r.
w sprawie nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki uzyskanych za granicą

Na podstawie art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595) zarządza się, co następuje:
§  1.
Nostryfikacji stopni naukowych lub stopni w zakresie sztuki uzyskanych za granicą dokonuje rada jednostki organizacyjnej, zwana dalej "radą", uprawnionej do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego określonej dziedziny nauki lub stopnia doktora habilitowanego określonej dziedziny sztuki, w zakresie danej dziedziny nauki lub sztuki.
§  2.
1.
Osoba ubiegająca się o nostryfikację stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki uzyskanego za granicą, zwana dalej "kandydatem", składa do wybranej rady podanie wraz z następującymi załącznikami:
1)
oryginałem dyplomu potwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki;
2)
kopią rozprawy stanowiącej podstawę przyznania kandydatowi stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki;
3)
kopią dyplomu ukończenia studiów wyższych lub dyplomu potwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki, na podstawie którego kandydat wszczął procedurę uzyskania stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki, o uznanie którego się ubiega;
4)
życiorysem w języku polskim;
5)
oświadczeniem, że stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki, o którego nostryfikację kandydat się ubiega, nie stanowił dotychczas przedmiotu postępowania nostryfikacyjnego w żadnej polskiej szkole wyższej albo innej placówce naukowej.
2.
Rada może zażądać:
1)
legalizacji dyplomu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej, odpowiednie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub konsularne państwa, w którego systemie edukacji działa instytucja, która nadała stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki;
2)
przedstawienia dokumentów stwierdzających przebieg przewodu prowadzącego do nadania stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki;
3)
przedstawienia wykazu publikacji stanowiących dorobek naukowy kandydata;
4)
tłumaczenia na język polski dokumentów, o których mowa w pkt 2 i 3 oraz ust. 1 pkt 1-3.
3.
Rada może zażądać tłumaczenia na język polski dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3 oraz ust. 2 pkt 2 i 3, sporządzonego lub poświadczonego przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej lub tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości.
§  3.
1.
W przypadku stwierdzenia braku właściwości, ustalonej zgodnie z § 1, rada wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego.
2.
Na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego służy zażalenie do rektora szkoły wyższej albo kierownika placówki naukowej.
§  4.
1.
Postępowanie nostryfikacyjne kończy się uchwałami rady w sprawie:
1)
uznania stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki uzyskanego za granicą za równorzędny z odpowiednim polskim stopniem naukowym lub stopniem w zakresie sztuki;
2)
odmowy uznania stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki uzyskanego za granicą.
2.
Rada przed podjęciem uchwał, o których mowa w ust. 1, może podjąć uchwałę w przedmiocie:
1)
wyznaczenia recenzentów rozprawy stanowiącej podstawę uzyskania stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki;
2)
złożenia przez kandydata egzaminów doktorskich, kolokwium habilitacyjnego lub wygłoszenia przez kandydata wykładu habilitacyjnego.
3.
Przy podejmowaniu uchwał, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się przepisy określające zasady głosowania przy przeprowadzaniu przewodów doktorskich i habilitacyjnych.
4.
Do prawomocności uchwał, o których mowa w ust. 1 pkt 1, stosuje się odpowiednio przepisy regulujące prawomocność uchwał o nadaniu stopnia doktora i doktora habilitowanego.
§  5.
1.
Kandydat może odwołać się od uchwały, o której mowa w § 4 ust. 1, do Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.
2.
Przy składaniu i rozpatrywaniu odwołania, o którym mowa w ust. 1, stosuje się przepisy o składaniu i rozpatrywaniu odwołań od uchwał kończących czynności przewodu doktorskiego i habilitacyjnego.
§  6.
1.
Po uprawomocnieniu się uchwały, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, jednostka organizacyjna wydaje kandydatowi zaświadczenie o uznaniu stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki uzyskanego za granicą za równorzędny z odpowiednim polskim stopniem naukowym lub stopniem w zakresie sztuki, w którym określa w szczególności:
1)
nazwę stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki uzyskanego za granicą oraz numer i datę wystawienia dyplomu potwierdzającego jego uzyskanie;
2)
nazwę i siedzibę instytucji, która nadała stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki za granicą;
3)
nazwę państwa, w którego systemie edukacji działa instytucja, o której mowa w pkt 2;
4)
imię i nazwisko oraz datę i miejsce urodzenia osoby, która uzyskała za granicą stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki;
5)
nazwę polskiego stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki, z którym jest równorzędny stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki uzyskany za granicą.
2.
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, jest ważne jedynie łącznie z oryginałem dyplomu potwierdzającym uzyskanie za granicą stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki.
§  7.
1.
Kierownik jednostki organizacyjnej prowadzającej postępowanie nostryfikacyjne ustala wysokość opłaty związanej z przeprowadzeniem tego postępowania, uwzględniając w szczególności:
1)
koszty recenzji rozpraw doktorskich i habilitacyjnych określone odpowiednio dla prac w języku polskim oraz w języku obcym;
2)
koszty przeprowadzenia egzaminów doktorskich lub kolokwium habilitacyjnego.
2.
Opłata, o której mowa w ust. 1, wnoszona jest na rachunek bankowy albo do kasy jednostki organizacyjnej, której rada przeprowadza postępowanie nostryfikacyjne.
3.
Opłata, o której mowa w ust. 1, wnoszona jest niezależnie od wyniku postępowania nostryfikacyjnego.
4.
W uzasadnionych przypadkach kierownik jednostki organizacyjnej prowadzącej postępowanie nostryfikacyjne może na wniosek kandydata obniżyć wysokość lub zwolnić z opłaty, o której mowa w ust. 1.
§  7a. 1
Stopień naukowy doktora przyznany przez Europejski Instytut Uniwersytecki, zgodnie z Konwencją powołującą Europejski Instytut Uniwersytecki, sporządzoną we Florencji dnia 19 kwietnia 1972 r., uznaje się za równorzędny z odpowiednim polskim stopniem naukowym doktora, bez konieczności przeprowadzania postępowania nostryfikacyjnego.
§  8.
1. 2
Z postępowania nostryfikacyjnego może zostać zwolniona osoba, która ubiega się o wszczęcie przewodu habilitacyjnego i posiada stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki uzyskany w państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub w państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.
2.
O zwolnieniu z postępowania nostryfikacyjnego decyduje rada, w której osoba, o której mowa w ust. 1, ubiega się o wszczęcie przewodu habilitacyjnego.
3.
Osoba, o której mowa w ust. 1, składa do rady, o której mowa w ust. 2, podanie wraz z załącznikami wymienionymi w § 2 ust. 1.
4.
Rada, o której mowa w ust. 2, może zażądać także załączników wymienionych w § 2 ust. 2 i 3.
§  9.
Wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia postępowania nostryfikacyjne prowadzone są dalej zgodnie z dotychczasowymi przepisami.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 134, poz. 1426).

2) Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 lipca 1991 r. w sprawie zasad i trybu nostryfikacji stopni naukowych uzyskanych za granicą (Dz. U. Nr 69, poz. 296).

1 § 7a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.233.1714) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.
2 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.233.1714) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.104.874

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nostryfikacja stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki uzyskanych za granicą.
Data aktu: 03/06/2005
Data ogłoszenia: 14/06/2005
Data wejścia w życie: 29/06/2005