Szkolenia oraz egzaminy związane z udzielaniem upoważnień lub akredytacji w zakresie oceny polowej lub pobierania próbek materiału siewnego, oraz przeprowadzanie kontroli czynności akredytowanych kwalifikatorów i akredytowanych próbobiorców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 22 kwietnia 2004 r.
w sprawie szkoleń oraz egzaminów związanych z udzielaniem upoważnień lub akredytacji w zakresie oceny polowej lub pobierania próbek materiału siewnego, oraz przeprowadzania kontroli czynności akredytowanych kwalifikatorów i akredytowanych próbobiorców

Na podstawie art. 45 ust. 7 ustawy z dnia 26 czerwca 2003 r. o nasiennictwie (Dz. U. Nr 137, poz. 1299) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
zakres szkoleń dotyczących udzielania upoważnień lub akredytacji w zakresie oceny polowej lub pobierania próbek materiału siewnego;
2)
sposób przeprowadzenia egzaminu w zakresie udzielania upoważnień lub akredytacji, o której mowa w pkt 1, zwanego dalej "egzaminem";
3) 1
 (uchylony).
§  2.
1.
Szkolenia, o których mowa w § 1 pkt 1, w zakresie oceny materiału siewnego dotyczą:
1)
roślin zbożowych;
2)
roślin pastewnych - strączkowych, motylkowatych drobnonasiennych oraz traw gazonowych i pastewnych;
3)
roślin oleistych i włóknistych;
4)
buraka cukrowego i pastewnego oraz roślin pastewnych - innych roślin rolniczych;
5)
materiału szkółkarskiego;
6)
roślin warzywnych;
7)
ziemniaka.
2.
Szkolenia, o których mowa w ust. 1 pkt 6 i 7, przeznaczone są wyłącznie dla osób zainteresowanych uzyskaniem upoważnienia do dokonywania oceny polowej.
3.
Zakres szkoleń, o których mowa w ust. 1, obejmuje:
1)
wiadomości z zakresu agrotechniki i nasiennictwa danej grupy roślin;
2)
dokonywanie oceny polowej materiału siewnego;
3)
odmianoznawstwo w obrębie danej grupy roślin;
4)
przepisy dotyczące nasiennictwa.
§  3.
1.
Szkolenia przeznaczone dla osób zainteresowanych otrzymaniem upoważnień dotyczących pobierania próbek materiału siewnego są organizowane w zakresie pobierania próbek:
1)
materiału siewnego roślin rolniczych i warzywnych;
2)
materiału siewnego roślin sadowniczych.
2.
Szkolenia przeznaczone dla osób zainteresowanych otrzymaniem akredytacji dotyczących pobierania próbek materiału siewnego są organizowane w zakresie pobierania próbek:
1)
materiału siewnego roślin rolniczych;
2)
materiału siewnego roślin sadowniczych.
3.
Zakres szkoleń, o których mowa w ust. 1 i 2, obejmuje:
1)
wiadomości z zakresu pobierania próbek i podstaw statystyki;
2)
metodykę pobierania próbek;
3)
podstawy nasionoznawstwa;
4)
przepisy dotyczące nasiennictwa.
§  4.
1.
Egzamin obejmuje część teoretyczną i praktyczną.
2.
Część teoretyczną egzaminu, mającą postać testu, zalicza się po udzieleniu przez osobę zainteresowaną otrzymaniem upoważnienia lub akredytacji nie mniej niż 75 % poprawnych odpowiedzi.
3.
Część praktyczna egzaminu polega na:
1)
samodzielnym dokonaniu oceny polowej materiału siewnego przez osoby zainteresowane otrzymaniem upoważnienia lub akredytacji w zakresie oceny materiału siewnego;
2)
samodzielnym pobraniu próbek i rozpoznaniu materiału siewnego danego gatunku przez osoby zainteresowane otrzymaniem upoważnienia lub akredytacji w zakresie pobierania próbek materiału siewnego.
4.
Cześć praktyczną egzaminu zalicza się po poprawnym dokonaniu czynności, o których mowa w ust. 3.
§  5. 2
 (uchylony).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

1 § 1 pkt 3 uchylony przez § 11 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2007 r. w sprawie kwalifikacji zawodowych w zakresie oceny i pobierania prób materiału siewnego oraz nadzoru i kontroli akredytowanych i upoważnionych podmiotów, a także przekazywania sprawozdań z dokonanych ocen laboratoryjnych materiału siewnego (Dz.U.07.77.521) z dniem 15 maja 2007 r.
2 § 5 uchylony przez § 11 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2007 r. w sprawie kwalifikacji zawodowych w zakresie oceny i pobierania prób materiału siewnego oraz nadzoru i kontroli akredytowanych i upoważnionych podmiotów, a także przekazywania sprawozdań z dokonanych ocen laboratoryjnych materiału siewnego (Dz.U.07.77.521) z dniem 15 maja 2007 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.94.918

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szkolenia oraz egzaminy związane z udzielaniem upoważnień lub akredytacji w zakresie oceny polowej lub pobierania próbek materiału siewnego, oraz przeprowadzanie kontroli czynności akredytowanych kwalifikatorów i akredytowanych próbobiorców.
Data aktu: 22/04/2004
Data ogłoszenia: 30/04/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004