Listy wydarzeń uznanych przez inne państwa europejskie za ważne wydarzenia oraz zasady wykonywania wyłącznych praw do telewizyjnych transmisji takich wydarzeń.

ROZPORZĄDZENIE
KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI
z dnia 21 kwietnia 2004 r.
w sprawie list wydarzeń uznanych przez inne państwa europejskie za ważne wydarzenia oraz zasad wykonywania wyłącznych praw do telewizyjnych transmisji takich wydarzeń

Na podstawie art. 20b ust. 7 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2001 r. Nr 101, poz. 1114, z 2002 r. Nr 25, poz. 253 i Nr 56, poz. 517 oraz z 2003 r. Nr 96, poz. 874) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
dyrektywie - należy rozumieć przez to dyrektywę Rady 89/552/EWG z dnia 3 października 1989 r. w sprawie koordynacji niektórych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących wykonywania telewizyjnej działalności transmisyjnej (Dz. U. WE nr L 298 z dnia 17 października 1989 r., str. 23), zmienioną dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 97/36/WE z dnia 30 czerwca 1997 r. (Dz. U. WE nr L 202 z dnia 30 lipca 1997 r., str. 60);
2)
konwencji - należy przez to rozumieć Europejską konwencję o telewizji ponadgranicznej, sporządzoną w Strasburgu dnia 5 maja 1989 r. (Dz. U. z 1995 r. Nr 32, poz. 160), zmienioną Protokołem poprawek do Europejskiej konwencji o telewizji ponadgranicznej, sporządzonym w Strasburgu dnia 9 września 1998 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 28, poz. 250).
§  2.
Za listy wydarzeń uznanych przez inne państwa europejskie za ważne wydarzenia uznaje się:
1)
listy publikowane przez Komisję Europejską w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w trybie przewidzianym w art. 3a dyrektywy;
2)
listy publikowane przez Stały Komitet, o którym mowa w art. 20 konwencji, w trybie przewidzianym w art. 9a konwencji.
§  3.
Nadawca podlegający polskiej jurysdykcji, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o radiofonii i telewizji, który nabył wyłączne prawa do transmitowania wydarzenia wymienionego na liście wydarzeń uznanych przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej za ważne wydarzenia w rozumieniu § 2 pkt 1, nie może wykonywać wyłącznych praw w sposób pozbawiający możliwości odbioru tego wydarzenia zasadniczą część publiczności państwa członkowskiego Unii Europejskiej, które zamieściło to wydarzenie na swojej liście. Nadawca wykonuje te prawa zgodnie z określonymi przez dane państwo i opublikowanymi w trybie, o którym mowa w § 2 pkt 1, zasadami transmitowania wydarzeń objętych listą, o której mowa w § 2 pkt 1.
§  4.
Nadawca podlegający polskiej jurysdykcji, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o radiofonii i telewizji, który nabył wyłączne prawa do transmitowania wydarzenia wymienionego na liście wydarzeń uznanych przez inne państwa, będące stronami konwencji, za ważne wydarzenia w rozumieniu § 2 pkt 2, nie może wykonywać wyłącznych praw w sposób pozbawiający możliwości odbioru tego wydarzenia zasadniczą część publiczności państwa, będącego stroną konwencji, które zamieściło to wydarzenie na swojej liście. Nadawca wykonuje te prawa zgodnie z określonymi przez dane państwo i opublikowanymi w trybie, o którym mowa w § 2 pkt 2, zasadami transmitowania wydarzeń objętych listą, o której mowa w § 2 pkt 2.
§  5.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w celach informacyjnych udostępni listy, o których mowa w § 2, w Internecie na stronie informacyjnej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.82.765

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Listy wydarzeń uznanych przez inne państwa europejskie za ważne wydarzenia oraz zasady wykonywania wyłącznych praw do telewizyjnych transmisji takich wydarzeń.
Data aktu: 21/04/2004
Data ogłoszenia: 26/04/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004