Dokonywanie oceny zgodności telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przeznaczonych do dołączania do zakończeń sieci publicznej i urządzeń radiowych z zasadniczymi wymaganiami oraz ich oznakowanie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 15 kwietnia 2004 r.
w sprawie dokonywania oceny zgodności telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przeznaczonych do dołączania do zakończeń sieci publicznej i urządzeń radiowych z zasadniczymi wymaganiami oraz ich oznakowania 2

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. Nr 166, poz. 1360, z późn. zm. 3 ) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Rozporządzenie określa:
1) 4
 procedury oceny zgodności telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przeznaczonych do dołączania do zakończeń sieci publicznej oraz urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, zwanych dalej "urządzeniami", z zasadniczymi wymaganiami, o których mowa w art. 153 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm. 5 ), zwanej dalej "ustawą";
2)
treść deklaracji zgodności;
3)
sposób oznakowania urządzeń oraz wzór znaku zgodności.
2. 6
 Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do urządzeń, o których mowa w art. 153 ust. 4 ustawy.
§  2.
1.
Oceny zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami dokonuje się:
1)
dla telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, które nie wykorzystują widma fal radiowych, przeznaczonych do dołączania do zakończeń sieci publicznej oraz odbiorczych części urządzeń radiowych - w sposób określony w rozdziałach 2, 4 lub 5,
2)
dla urządzeń radiowych nadawczych oraz nadawczo-odbiorczych, jeżeli:
a)
producent zastosował normy zharmonizowane - w sposób określony w rozdziałach 3, 4 lub 5,
b)
producent nie zastosował norm zharmonizowanych lub zastosował je częściowo - w sposób określony w rozdziale 4 lub 5

- zależnie od wyboru dokonanego przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela.

2. 7
 Ocena zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami może być również dokonana w sposób określony w przepisach w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego, bez uwzględnienia zakresów napięcia, o których mowa w tych przepisach, w celu wykazania zgodności z zasadniczymi wymaganiami w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa użytkownika, o których mowa w art. 153 ust. 1 ustawy.
§  3.
1.
Metody badań niezbędnych dla dokonania oceny zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami określają odpowiednie normy zharmonizowane.
2.
Możliwe jest zastosowanie metod badań zawartych w innych dokumentach technicznych, o ile umożliwiają one sprawdzenie zgodności urządzeń z zasadniczymi wymaganiami.

Rozdział  2

Wewnętrzna kontrola produkcji

§  4.
1.
Oceny zgodności urządzeń, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, z zasadniczymi wymaganiami dokonuje się na podstawie wewnętrznej kontroli produkcji tych urządzeń.
2.
W ramach wewnętrznej kontroli produkcji producent sporządza dokumentację techniczną.
3.
W dokumentacji technicznej zamieszcza się dane dotyczące konstrukcji, produkcji i obsługi urządzeń, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, a w szczególności:
1)
ogólny opis urządzenia;
2)
schemat konstrukcyjny urządzenia oraz rysunki wykonawcze i schematy blokowe połączeń elementów, podzespołów i obwodów, wraz z opisami i wyjaśnieniami niezbędnymi do zrozumienia zasad działania urządzenia;
3)
wykaz norm zharmonizowanych zastosowanych w całości lub częściowo, a w przypadku niezastosowania tych norm - opisy i wyjaśnienia dotyczące rozwiązań przyjętych w celu spełnienia zasadniczych wymagań;
4)
wyniki wykonanych obliczeń projektowych i wyniki ich weryfikacji;
5)
sprawozdania z przeprowadzonych badań.
4.
W przypadku pozytywnego wyniku oceny zgodności, o której mowa w ust. 1, producent lub jego upoważniony przedstawiciel wystawia deklarację zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami.

Rozdział  3

Wewnętrzna kontrola produkcji oraz podstawowe badania parametrów urządzeń radiowych

§  5.
Oceny zgodności urządzeń, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 lit. a, z zasadniczymi wymaganiami dokonuje się w sposób określony w § 4, z uwzględnieniem § 6-8.
§  6.
Producent przeprowadza podstawowe badania parametrów urządzeń radiowych w zakresie określonym w odpowiednich normach zharmonizowanych, a w przypadku braku takich norm w zakresie określonym przez wybraną przez siebie jednostkę notyfikowaną.
§  7.
Jednostka notyfikowana, o której mowa w § 6, określając zakres badań parametrów urządzeń radiowych, uwzględnia zakresy badań ustalone wcześniej przez inne jednostki notyfikowane.
§  8.
Producent lub jego upoważniony przedstawiciel dołącza do deklaracji zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami oświadczenie o przeprowadzeniu badań, o których mowa w § 6.

Rozdział  4

Dokumentacja techniczno-konstrukcyjna

§  9.
1.
Oceny zgodności urządzeń z zasadniczymi wymaganiami dokonuje się w sposób określony w § 5-8, z uwzględnieniem ust. 2-4.
2.
Producent lub jego upoważniony przedstawiciel:
1)
przedstawia do zaopiniowania co najmniej jednej, wybranej przez siebie, jednostce notyfikowanej dokumentację, o której mowa w § 4 ust. 3, oraz oświadczenie o pozytywnym wyniku badań, o których mowa w § 6, zwane dalej "dokumentacją techniczno-konstrukcyjną";
2)
powiadamia każdą z jednostek, o których mowa w pkt 1, o innych jednostkach notyfikowanych, jeżeli przekazał dokumentację techniczno-konstrukcyjną więcej niż jednej z nich.
3.
Jeżeli jednostka notyfikowana uzna, że na podstawie przedstawionej dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej nie może stwierdzić, że urządzenie spełnia zasadnicze wymagania, wydaje, w terminie 28 dni od dnia otrzymania tej dokumentacji, opinię w tym zakresie i informuje o tym fakcie producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela oraz jednostki, które otrzymały dokumentację techniczno-konstrukcyjną.
4.
Producent lub jego upoważniony przedstawiciel po otrzymaniu opinii, o której mowa w ust. 3, lub upływie terminu do jej wydania, może wystawić deklarację zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami, jeżeli spełnia ono te wymagania.

Rozdział  5

System pełnego zapewnienia jakości

§  10.
Oceny zgodności urządzeń z zasadniczymi wymaganiami dokonuje producent na podstawie systemu pełnego zapewnienia jakości, zwanego dalej "systemem jakości", stosowanego podczas projektowania, produkcji, badań i końcowej kontroli urządzeń.
§  11.
1.
Producent składa w wybranej jednostce notyfikowanej wniosek o zatwierdzenie systemu jakości.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko lub nazwę producenta oraz jego siedzibę i adres;
2)
dane techniczne urządzenia przewidzianego do produkcji zgodnie z systemem jakości.
3.
Producent dołącza do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dokumentację systemu jakości, która powinna zawierać w szczególności:
1)
określenie celów systemu jakości oraz strukturę organizacyjną, zakres odpowiedzialności i uprawnienia osób zarządzających w zakresie projektowania i jakości urządzenia;
2)
specyfikacje techniczne, wraz z wykazem zastosowanych norm zharmonizowanych, oraz specyfikacje badań, które zostaną przeprowadzone;
3)
określenie środków, które zostaną zastosowane w celu zapewnienia zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami, w przypadku częściowego zastosowania norm zharmonizowanych;
4)
opis metod stosowanych przy projektowaniu urządzenia;
5)
opis metod produkcji, kontroli i zapewnienia jakości;
6)
określenie badań i testów, którym urządzenie będzie poddane, oraz częstotliwość i warunki ich przeprowadzania;
7)
dokumenty dotyczące jakości urządzenia, sprawozdania z kontroli, wyniki badań, wyniki kalibracji oraz informacje dotyczące kwalifikacji personelu przeprowadzającego badania;
8)
określenie środków zastosowanych do kontroli jakości wyprodukowanych urządzeń i poprawnego funkcjonowania systemu jakości.
§  12.
Jednostka notyfikowana zatwierdza system jakości, zgodnie z przedstawioną dokumentacją, jeżeli zapewnia on zgodność produkowanych urządzeń z zasadniczymi wymaganiami i przekazuje producentowi ocenę systemu jakości wraz z wnioskami i uzasadnieniem.
§  13.
Zatwierdzony system jakości stanowi podstawę do wystawienia przez producenta deklaracji zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami.
§  14.
1.
Producent informuje, w formie pisemnej, jednostkę notyfikowaną, która zatwierdziła system jakości, o zmianach, jakie planuje wprowadzić do systemu jakości.
2.
Jednostka notyfikowana ocenia zakres zmian, o których mowa w ust. 1, i informuje, w formie pisemnej, producenta, czy po wprowadzeniu zmian zatwierdzenie systemu jakości zachowa ważność albo wymagane będzie zatwierdzenie zmienionego systemu jakości.
3.
Do informacji, o których mowa w ust. 2, jednostka notyfikowana dołącza wnioski i uzasadnienie.
§  15.
1.
Jednostka notyfikowana, na podstawie umowy zawartej z producentem, sprawuje nadzór nad działaniem zatwierdzonego systemu jakości.
2.
Jednostka notyfikowana w ramach nadzoru przeprowadza u producenta okresowe audyty w celu sprawdzenia prawidłowego funkcjonowania zatwierdzonego systemu jakości oraz może przeprowadzać audyty niezapowiedziane.
3.
Audyty okresowe przeprowadza się w odstępach czasu ustalonych z producentem, nie rzadziej jednak niż raz na rok.
4.
Przy ustalaniu terminów audytów okresowych należy brać pod uwagę w szczególności:
1)
wielkość i charakter produkcji;
2)
zastosowane technologie;
3)
strukturę organizacyjną oraz sposób zarządzania przedsiębiorstwem producenta.
5.
W trakcie audytów okresowych jednostka notyfikowana może przeprowadzić lub zlecić przeprowadzenie testów mających na celu sprawdzenie funkcjonowania zatwierdzonego systemu jakości.
6.
W trakcie audytów niezapowiedzianych, jednostka notyfikowana może przeprowadzić lub zlecić przeprowadzenie testów tylko wtedy, gdy jest to niezbędne dla stwierdzenia prawidłowego funkcjonowania zatwierdzonego systemu jakości.
7.
Jednostka notyfikowana przekazuje producentowi protokoły z przeprowadzonych u niego audytów funkcjonowania zatwierdzonego systemu jakości oraz raporty z badań, jeżeli były przeprowadzane.
§  16.
Producent, w celu umożliwienia jednostce notyfikowanej sprawowania nadzoru nad zatwierdzonym systemem jakości:
1)
zapewnia jednostce notyfikowanej dostęp do:
a)
miejsc projektowania, produkcji, kontroli, badań i magazynowania urządzeń,
b)
dokumentacji systemu jakości;
2)
udziela jednostce notyfikowanej informacji związanych z zatwierdzonym systemem jakości.

Rozdział  6

Deklaracja zgodności

§  17.
W deklaracji zgodności, o której mowa w § 4 ust. 4, § 8, § 9 ust. 4 i § 13, zamieszcza się w szczególności:
1)
imię i nazwisko lub nazwę producenta albo jego upoważnionego przedstawiciela oraz jego siedzibę i adres;
2)
nazwę i typ urządzenia, którego deklaracja dotyczy;
3)
wskazanie dokumentów technicznych, na podstawie których jest deklarowana zgodność, oraz działań podjętych w celu zapewnienia zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami, w tym wskazanie zastosowanych norm zharmonizowanych;
4)
przywołanie dyrektyw, z którymi urządzenie jest zgodne;
5)
imię i nazwisko osoby upoważnionej do składania podpisu w imieniu producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela;
6)
datę wystawienia deklaracji.
§  18.
1. 8
 Producent lub jego upoważniony przedstawiciel załącza do urządzenia informacje o przeznaczeniu danego urządzenia oraz udostępnia każdemu zainteresowanemu deklarację zgodności danego urządzenia z zasadniczymi wymaganiami, dołączając do każdego egzemplarza urządzenia:
1)
deklarację zgodności lub
2)
oświadczenie producenta o zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami o następującej treści "Niniejszym (nazwa producenta) oświadcza, że (nazwa urządzenia) jest zgodne z zasadniczymi wymaganiami oraz innymi stosownymi postanowieniami dyrektywy 1999/5/WE" wraz z informacją o miejscu publikacji i sposobie udostępnienia deklaracji zgodności.
2.
W odniesieniu do urządzeń radiowych informacje, o których mowa w ust. 1, powinny umożliwiać identyfikację kraju lub obszaru geograficznego, na którym dane urządzenie może być wykorzystywane.
3.
W odniesieniu do telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przeznaczonych do dołączania do zakończeń sieci publicznej, informacje, o których mowa w ust. 1, powinny umożliwiać ustalenie zakończeń sieci publicznej, do których dane urządzenie może być dołączane.
§  19.
Korespondencja i dokumenty mające związek z procedurami oceny zgodności powinny być sporządzone w języku polskim lub w języku akceptowanym przez jednostkę notyfikowaną.

Rozdział  7

Oznakowanie urządzeń

§  20.
1.
Przed wprowadzeniem urządzenia do obrotu producent lub jego upoważniony przedstawiciel, po wystawieniu deklaracji zgodności, znakuje urządzenie znakiem zgodności CE.
2.
Oznakowanie CE umieszcza się w sposób czytelny i trwały:
1)
na urządzeniu lub jego tablicy znamionowej;
2)
na opakowaniu urządzenia;
3)
w instrukcji obsługi;
4) 9
 (uchylony).
3.
Wzór oznakowania CE określa załącznik do rozporządzenia.
4.
Producent lub jego upoważniony przedstawiciel obok oznakowania CE umieszcza numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej, jeżeli taka jednostka brała udział w ocenie zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami.
5.
Obok oznakowania CE mogą być umieszczone inne znaki, pod warunkiem że nie zmniejszą widoczności i czytelności oznakowania CE.

Rozdział  8

Przepis końcowy

§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej. 10

ZAŁĄCZNIK

WZÓR OZNAKOWANIA CE

wzór

1. Proporcje podane na rysunku muszą być zachowane zarówno przy zwiększaniu, jak i zmniejszaniu rozmiarów znaku.

2. Wysokość znaku zgodności nie może być mniejsza niż 5 mm, chyba że nie jest to możliwe z powodu konstrukcji urządzenia.

1 Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - łączność, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165, Nr 141, poz. 1359 i Nr 232, poz. 2322).
2 Przepisy rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy 1999/5/EC z dnia 9 marca 1999 r. w sprawie urządzeń radiowych i telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz wzajemnego uznawania ich zgodności (Dz. Urz. WE L 91 z 7.4.1999, str. 10 i n.).
3 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 718, Nr 130, poz. 1188, Nr 170, poz. 1652 i Nr 229, poz. 2275 oraz z 2004 r. Nr 70, poz. 631.
4 § 1 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 3 lutego 2006 r. (Dz.U.06.23.177) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 2006 r.
5 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 163, poz. 1362 i Nr 267, poz. 2258 oraz z 2006 r. Nr 12, poz. 66.
6 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 3 lutego 2006 r. (Dz.U.06.23.177) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 2006 r.
7 § 2 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 3 lutego 2006 r. (Dz.U.06.23.177) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 2006 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 9 sierpnia 2007 r. (Dz.U.07.150.1071) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 lutego 2010 r. (Dz.U.10.32.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2010 r.

8 § 18 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 3 lutego 2006 r. (Dz.U.06.23.177) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 2006 r.
9 § 20 ust. 2 pkt 4 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 lutego 2010 r. (Dz.U.10.32.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2010 r.
10 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 2002 r. w sprawie warunków i trybu dokonywania oceny zgodności telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przeznaczonych do dołączania do zakończeń sieci publicznej i urządzeń radiowych z zasadniczymi wymaganiami oraz sposobu ich oznakowania (Dz. U. Nr 176, poz. 1442), które utraciło moc z dniem 2 stycznia 2004 r. na podstawie art. 64 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. Nr 166, poz. 1360, z 2003 r. Nr 80, poz. 718, Nr 130, poz. 1188, Nr 170, poz. 1652 i Nr 229, poz. 2275 oraz z 2004 r. Nr 70, poz. 631).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.73.659

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dokonywanie oceny zgodności telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przeznaczonych do dołączania do zakończeń sieci publicznej i urządzeń radiowych z zasadniczymi wymaganiami oraz ich oznakowanie.
Data aktu: 15/04/2004
Data ogłoszenia: 22/04/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004