Zm.: rozporządzenie w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych ustalanych w budżecie państwa na naukę.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BADAŃ NAUKOWYCH
z dnia 29 marca 2004 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych ustalanych w budżecie państwa na naukę

Na podstawie art. 15 ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 389 oraz z 2003 r. Nr 39, poz. 335) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych z dnia 30 listopada 2001 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych ustalanych w budżecie państwa na naukę (Dz. U. Nr 146, poz. 1642) po § 79 dodaje się rozdział 7a w brzmieniu:

"Rozdział 7a

Dofinansowywanie projektów celowych współfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych

§ 79a. 1. Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych na podstawie uchwały zespołu interdyscyplinarnego do spraw oceny projektów celowych współfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych dofinansowuje projekty celowe współfinansowane ze środków funduszy strukturalnych w ramach Działania 1.4 Wzmocnienie współpracy między sferą badawczo-rozwojową a gospodarką Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, lata 2004-2006, zwanego dalej "SPO-WKP".

2. Dofinansowanie projektów celowych (pomoc publiczna), o których mowa w ust. 1, może być udzielone wyłącznie na:

1) badania przemysłowe, mające na celu pozyskanie nowej wiedzy, która może być przydatna do opracowania nowych albo znaczącego udoskonalenia istniejących produktów, procesów lub usług, stanowiące część badań stosowanych w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy,

2) badania przedkonkurencyjne, dotyczące przekształcenia wyników badań przemysłowych na plany, założenia lub projekty nowych, zmodyfikowanych lub udoskonalonych produktów, włączając w to wykonanie prototypu nieprzydatnego komercyjnie, stanowiące część prac rozwojowych w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy; badania te nie obejmują rutynowych lub okresowych zmian dokonywanych w produktach, liniach produkcyjnych, procesach produkcyjnych, istniejących usługach i innych prowadzonych działaniach, nawet jeśli te zmiany stanowią ulepszenie.

3. Kosztami kwalifikującymi się do dofinansowania projektów celowych są koszty:

1) wynagradzania osób zatrudnionych wyłącznie przy realizacji badań przemysłowych i przedkonkurencyjnych,

2) aparatury naukowo-badawczej i innego sprzętu, gruntów i budynków używanych wyłącznie i w sposób ciągły do realizacji badań przemysłowych i przedkonkurencyjnych,

3) ekspertyz, opinii oraz wartości niematerialnych i prawnych zakupionych od osób trzecich i wykorzystywanych wyłącznie do realizacji badań przemysłowych i przedkonkurencyjnych,

4) zużycia materiałów i energii oraz inne koszty operacyjne poniesione bezpośrednio przy prowadzeniu badań przemysłowych i przedkonkurencyjnych.

§ 79b. 1. Wnioski o dofinansowanie projektów celowych współfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych sporządza się według wzoru ustalonego przez Instytucję Zarządzającą SPO-WKP.

2. Wniosek może złożyć:

1) przedsiębiorca lub grupa przedsiębiorców samodzielnie lub wraz z jednostką naukową,

2) konsorcjum naukowe,

3) jednostka naukowa wykonująca specjalistyczne badania dla przedsiębiorców.

3. Wnioski składa się w Komitecie w ciągu całego roku.

§ 79c. Wnioski o dofinansowanie projektów celowych współfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych rozpatruje się, uwzględniając kryteria określone w § 69, a ponadto:

1) doświadczenie w zakresie prowadzenia działalności obejmującej zadania realizowane przy udziale środków publicznych,

2) realizowanie innego projektu w ramach innych programów operacyjnych,

3) wpływ przewidywanego zastosowania wyników projektu na wzrost konkurencyjności gospodarki,

4) zastosowanie w projekcie nowych technologii,

5) wpływ projektu na tworzenie nowych miejsc pracy,

6) udział środków własnych w realizacji projektu,

7) wpływ przewidywanych wyników projektu na rozwój społeczeństwa informacyjnego,

8) wpływ przewidywanych wyników projektu na ochronę środowiska,

9) wpływ projektu na możliwość utworzenia konsorcjum naukowego, w tym centrów zaawansowanych technologii oraz sieci naukowych,

10) wpływ przewidywanych wyników projektu na zapewnienie równości szans kobiet i mężczyzn.

§ 79d. 1. Wysokość dofinansowania na badania przemysłowe nie może być większa niż 50 % kosztów kwalifikujących się do dofinansowania.

2. Wysokość dofinansowania na badania przedkonkurencyjne nie może być większa niż 25 % kosztów kwalifikujących się do dofinansowania.

§ 79e. 1. W przypadku gdy realizowany projekt celowy, o którym mowa w § 79a ust. 1, jest zgodny z celami projektu lub programu przyjętego jako część obowiązującego europejskiego programu ramowego na rzecz badań i rozwoju, wysokość dofinansowania może być zwiększona o 15 punktów procentowych.

2. W przypadku gdy realizowany projekt celowy nie jest zgodny z celami, o których mowa w ust. 1, wysokość dofinansowania może być zwiększona o 10 punktów procentowych, jeżeli:

1) badania są realizowane we współpracy między przedsiębiorcami i jednostkami naukowymi lub

2) wyniki badań są upowszechniane i publikowane.

§ 79f. W przypadku badań przemysłowych lub przedkonkurencyjnych prowadzonych przez małych lub średnich przedsiębiorców samodzielnie lub we współpracy z jednostkami naukowymi wysokość dofinansowania może być zwiększona o 10 punktów procentowych.

§ 79g. Maksymalna wysokość dofinansowania wraz ze zwiększeniami, o których mowa w § 79e i 79f, nie może przekroczyć:

1) 75 % kosztów kwalifikujących się do dofinansowania na badania przemysłowe,

2) 50 % kosztów kwalifikujących się do dofinansowania na badania przedkonkurencyjne.

§ 79h. W przypadku łącznego prowadzenia badań przemysłowych i badań przedkonkurencyjnych wysokość dofinansowania nie może przekroczyć średniej ważonej wysokości dofinansowania na te badania.

§ 79i. 1. Wnioski o dofinansowanie projektów celowych współfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych ocenia zespół interdyscyplinarny, o którym mowa w § 79a ust. 1.

2. Zespół interdyscyplinarny podejmuje uchwałę w sprawie dofinansowania projektów celowych ze środków finansowych ustalonych w budżecie państwa na naukę oraz rekomenduje projekty do dofinansowania ze środków funduszy strukturalnych, a także sporządza listę rankingową ocenionych wniosków wraz z uzasadnieniem oceny.

3. Wniosek oraz dokumentacja dotycząca zakwalifikowanych przez zespół interdyscyplinarny projektów celowych są przekazywane do Komitetu Sterującego SPO-WKP, w celu zatwierdzenia projektów celowych przez Instytucję Zarządzającą SPO-WKP.

§ 79j. Łączne dofinansowanie projektu celowego współfinansowanego ze środków finansowych ustalonych w budżecie państwa na naukę oraz ze środków funduszy strukturalnych nie może przekroczyć maksymalnej wysokości dofinansowania określonej w § 79g.

§ 79k. Wnioski o dofinansowanie projektów celowych rekomendowane przez zespół interdyscyplinarny niezatwierdzone przez Instytucję Zarządzającą SPO-WKP mogą być oceniane i kwalifikowane na podstawie § 70.".

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.66.615

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych ustalanych w budżecie państwa na naukę.
Data aktu: 29/03/2004
Data ogłoszenia: 19/04/2004
Data wejścia w życie: 04/05/2004