Regulamin pracy komisji egzaminacyjnych oraz kryteria, którym powinni odpowiadać kandydaci na przewodniczącego i członków tych komisji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 29 listopada 2004 r.
w sprawie regulaminu pracy komisji egzaminacyjnych oraz kryteriów, którym powinni odpowiadać kandydaci na przewodniczącego i członków tych komisji

Na podstawie art. 19 ust. 8a ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. Nr 109, poz. 1156, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin pracy komisji egzaminacyjnej, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
1.
Kandydatem na przewodniczącego albo członka komisji egzaminacyjnej może być osoba posiadająca:
1)
dyplom kapitana żeglugi wielkiej na statkach o pojemności brutto 3.000 i powyżej lub dyplom starszego oficera mechanika na statkach o mocy maszyn głównych 3.000 kW i powyżej oraz dyplom ukończenia wyższej uczelni albo
2)
dyplom kapitana żeglugi wielkiej na statkach o pojemności brutto 3.000 i powyżej lub dyplom starszego oficera mechanika na statkach o mocy maszyn głównych 3.000 kW i powyżej oraz 5-letnią praktykę pływania na statkach morskich na stanowisku kapitana lub starszego oficera mechanika, albo
3)
dyplom ukończenia wyższej uczelni o kierunku zgodnym z egzaminowanym przedmiotem i co najmniej 5-letni staż zawodowy na stanowiskach bezpośrednio związanych z zakresem wiedzy stanowiącym przedmiot egzaminacyjny, albo
4)
dyplom morski na poziomie zarządzania lub kwalifikacje określone w pkt 3 - w przypadku egzaminowania z przedmiotów niezbędnych do uzyskania świadectw na poziomie pomocniczym oraz egzaminowania z obowiązkowych szkoleń w zakresie bezpieczeństwa;
5)
doświadczenie praktyczne w zakresie egzaminowania.
2.
Kandydat na przewodniczącego albo członka komisji egzaminacyjnej:
1)
odbywa szkolenie w zakresie metod i praktyki egzaminowania;
2)
w przypadku egzaminowania za pomocą symulatorów powinien wykazać się praktycznym doświadczeniem na poszczególnych typach symulatorów, zdobytym pod nadzorem i pozytywnie ocenionym przez doświadczonego egzaminatora.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do kandydata na sekretarza komisji egzaminacyjnej.
4.
Kandydat na sekretarza komisji egzaminacyjnej powinien posiadać doświadczenie praktyczne w zakresie obsługi organizacyjno-administracyjnej komisji egzaminacyjnej.
§  3.
Za doświadczenie praktyczne, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 5 i ust. 4, uznaje się uczestnictwo w charakterze obserwatora w co najmniej dwóch sesjach egzaminacyjnych.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN PRACY KOMISJI EGZAMINACYJNEJ

§  1.
Regulamin określa tryb pracy komisji egzaminacyjnej działającej przy dyrektorze urzędu morskiego, zwanej dalej "Komisją".
§  2.
Komisja organizuje i przeprowadza egzaminy dla osób ubiegających się o dyplomy lub świadectwa potwierdzające kwalifikacje zawodowe marynarzy.
§  3.
1.
Członkami Komisji są:
1)
przewodniczący Komisji;
2)
wiceprzewodniczący Komisji;
3)
egzaminatorzy;
4)
sekretarz Komisji.
2.
Przewodniczący Komisji, w zależności od rodzaju dyplomu lub świadectwa, o które ubiega się osoba przystępująca do egzaminu, wyznacza do składu Komisji odpowiednią liczbę egzaminatorów na każdą sesję egzaminacyjną odrębnie.
3.
Przewodniczący Komisji wyznacza egzaminatorów i wiceprzewodniczącego spośród osób wpisanych na listę prowadzoną przez dyrektora urzędu morskiego, przy którym działa Komisja.
4.
Przewodniczący Komisji powołuje i odwołuje sekretarza Komisji.
§  4.
Do zadań Przewodniczącego Komisji należy w szczególności:
1)
organizowanie posiedzeń Komisji niezwłocznie po jej powołaniu;
2)
wyznaczenie, w uzgodnieniu z dyrektorem urzędu morskiego, przy którym działa Komisja, terminów i miejsc przeprowadzania egzaminów, z uwzględnieniem terminów szkoleń prowadzonych przez ośrodki szkoleniowe, o których mowa w art. 19 ust. 6 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpieczeństwie morskim;
3)
wyznaczenie egzaminatora opracowującego tematy egzaminacyjne na egzamin pisemny;
4)
kierowanie pracą Komisji;
5)
nadzór nad prawidłowym przebiegiem egzaminów.
§  5.
1.
Egzaminator wyznaczony do opracowania tematów egzaminacyjnych na egzamin pisemny dołącza do nich rozwiązania. Rozwiązania tematów egzaminacyjnych umieszczone są na oddzielnych arkuszach i mogą mieć formę konspektu lub planu opracowania tematu z podaniem przewidywanych wyników liczbowych lub wniosków.
2.
Osoby wchodzące w skład Komisji oraz osoby sprawujące obsługę organizacyjno-administracyjną Komisji zachowują w tajemnicy treść tematów egzaminacyjnych.
§  6.
1.
Ustalenie wyników egzaminu następuje na posiedzeniu niejawnym Komisji, na podstawie ocen z poszczególnych egzaminów wpisanych w arkuszach ocen zatwierdzonych przez przewodniczącego Komisji.
2.
Egzaminatorzy zachowują w tajemnicy informacje dotyczące osób przystępujących do egzaminu, uzyskane w trakcie egzaminu.
§  7.
1.
Sekretarz Komisji sporządza protokół posiedzenia Komisji. Protokół jest podpisywany przez wszystkich członków Komisji.
2.
Każdy z członków Komisji ma prawo zgłosić do protokołu odrębne stanowisko lub uwagi odnośnie do przebiegu egzaminu lub spraw omawianych na posiedzeniu Komisji.
3.
W przypadku zgłoszenia uwag, o których mowa w ust. 2, przewodniczący Komisji zajmuje stanowisko odnośnie do zgłoszonych uwag.
§  8.
Obsługę organizacyjno-administracyjną Komisji prowadzi sekretarz komisji przy pomocy sekretariatu komisji.
§  9.
1.
Dokumenty dotyczące prac Komisji przechowywane są w archiwum właściwego urzędu morskiego.
2.
Odpisy protokołów posiedzeń Komisji przechowuje się przez okres co najmniej 20 lat.
1 Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - gospodarka morska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 134, poz. 1429).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 240, poz. 2060, z 2003 r. Nr 199, poz. 1936 i Nr 229, poz. 2277 oraz z 2004 r. Nr 6, poz. 41 i Nr 93, poz. 895 i 899.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.262.2610

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulamin pracy komisji egzaminacyjnych oraz kryteria, którym powinni odpowiadać kandydaci na przewodniczącego i członków tych komisji.
Data aktu: 29/11/2004
Data ogłoszenia: 10/12/2004
Data wejścia w życie: 25/12/2004