Udzielanie pomocy de minimis na szkolenia dla pracodawców zatrudniających lub zamierzających zatrudnić osoby niepełnosprawne, ich pracowników współpracujących z osobami niepełnosprawnymi oraz organizatorów pracy w przedsiębiorstwach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 28 października 2004 r.
w sprawie udzielania pomocy de minimis na szkolenia dla pracodawców zatrudniających lub zamierzających zatrudnić osoby niepełnosprawne, ich pracowników współpracujących z osobami niepełnosprawnymi oraz organizatorów pracy w przedsiębiorstwach

Na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U. Nr 116, poz. 1206) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb udzielania w ramach Działania 1.4 Integracja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006, przyjętego rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 1 lipca 2004 r. w sprawie przyjęcia Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 (Dz. U. Nr 166, poz. 1743), pomocy de minimis na szkolenia dla pracodawców zatrudniających lub zamierzających zatrudnić osoby niepełnosprawne, ich pracowników współpracujących z osobami niepełnosprawnymi oraz organizatorów pracy w przedsiębiorstwach, zgodnie z rozporządzeniem 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis (Dz. Urz. WE L 10 z 13.01.2001), zwanej dalej "pomocą".
2.
Rozporządzenia nie stosuje się do pomocy:
1)
udzielanej w sektorze transportu oraz w zakresie działalności związanej z produkcją, przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów wymienionych w załączniku I do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (Dz. Urz. WE C 235 z 24.12.2002);
2)
udzielanej na działalność związaną z eksportem, jeżeli pomoc jest bezpośrednio związana z ilością eksportowanych produktów, utworzeniem i funkcjonowaniem sieci dystrybucyjnej lub innymi wydatkami bieżącymi związanymi z prowadzeniem działalności eksportowej;
3)
uwarunkowanej pierwszeństwem użycia towarów produkcji krajowej.
3.
Dofinansowanie realizacji projektu jest udzielane w ramach środków przewidzianych w art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm. 1 ).
§  2.
Pomoc może być udzielana, jeżeli kwota przyznana pracodawcom, o których mowa w § 1 ust. 1, wraz z inną pomocą de minimis otrzymaną w różnych formach i z różnych źródeł w okresie trzech kolejnych lat poprzedzających dzień jej udzielenia, nie przekracza równowartości w złotych kwoty brutto 100.000 euro.
§  3.
Pomoc jest udzielana za pośrednictwem:
1)
instytucji rynku pracy, w rozumieniu art. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001),
2)
jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych,
3)
organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych,
4)
pracodawców,
5)
jednostek naukowych, w rozumieniu art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 389 oraz z 2003 r. Nr 39, poz. 335),
6)
szkół, ich organów założycielskich oraz szkół wyższych,
7)
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,

zwanych dalej "beneficjentami".

§  4.
1.
Beneficjenci składają wnioski o dofinansowanie realizacji projektu, sporządzone zgodnie z wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 8 października 2004 r. w sprawie trybu składania i wzoru wniosku o dofinansowanie realizacji projektu oraz wzoru umowy o dofinansowanie projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 (Dz. U. Nr 234, poz. 2348).
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, jest składany w trybie:
1)
konkursowym, w przypadku beneficjentów, o których mowa w § 3 pkt 1-6;
2)
zatwierdzenia wniosku na podstawie opinii i rekomendacji właściwego komitetu sterującego, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju, zwanej dalej "ustawą", w przypadku beneficjenta, o którym mowa w § 3 pkt 7.

Rozdział  2

Tryb konkursowy

§  5.
1.
Beneficjenci, o których mowa w § 3 pkt 1-6, składają wnioski o dofinansowanie realizacji projektu do instytucji wdrażającej, która dokonuje oceny poprawności wniosków pod względem formalnym oraz oceny merytorycznej, zgodnie z zasadami wyboru projektów zawartymi w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie przyjęcia Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 (Dz. U. Nr 197, poz. 2024). W przypadku stwierdzenia we wnioskach braków formalnych, wzywa się beneficjenta do ich usunięcia w terminie określonym przez instytucję wdrażającą.
2.
Instytucja wdrażająca informuje beneficjentów o wynikach oceny formalnej, w terminie 14 dni od dnia upływu terminu składania wniosków, w przypadku gdy instytucja wdrażająca wyznaczyła termin nadsyłania wniosków oraz w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosków, w przypadku gdy termin składania wniosków nie został wyznaczony przez instytucję wdrażającą.
3.
Wnioski, które nie zawierają braków formalnych, podlegają ocenie merytorycznej, która jest dokonywana przez przedstawicieli instytucji wdrażającej zgodnie z zasadami wyboru projektów zawartymi w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.
4.
Instytucja wdrażająca informuje beneficjentów o zatwierdzeniu ich wniosków do realizacji lub o ich odrzuceniu, w terminie 60 dni od dnia upływu terminu składania wniosków, w przypadku gdy instytucja wdrażająca wyznaczyła termin nadsyłania wniosków, oraz w terminie 7 dni od dnia dokonania oceny merytorycznej wniosku zgodnie z terminem podanym do publicznej wiadomości w ogłoszeniach instytucji wdrażającej o naborze wniosków.
5.
Instytucja wdrażająca, po zatwierdzeniu wniosków do realizacji, podpisuje z beneficjentem umowę, sporządzoną zgodnie z wzorem zawartym w załączniku do rozporządzenia, o którym mowa w § 4 ust. 1, oraz udziela dofinansowania na realizację projektu.
6.
Instytucja wdrażająca może w uzasadnionych przypadkach zażądać od beneficjenta złożenia dodatkowego zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy, w szczególności w formie gwarancji bankowej.

Rozdział  3

Tryb zatwierdzenia wniosku na podstawie opinii i rekomendacji komitetu sterującego

§  6.
1.
Beneficjent, o którym mowa w § 3 pkt 7, składa wniosek do właściwej instytucji pośredniczącej.
2.
Instytucja pośrednicząca dokonuje oceny formalnej wniosku i przekazuje go do zaopiniowania i rekomendacji właściwemu komitetowi sterującemu.
3.
Instytucja pośrednicząca dokonuje oceny wniosku pod względem formalnym, w terminie 14 dni od dnia jego złożenia.
4.
W przypadku stwierdzenia we wniosku braków formalnych, wzywa się beneficjenta, o którym mowa w § 3 pkt 7, do ich usunięcia, w terminie wyznaczonym przez instytucję pośredniczącą.
5.
Wniosek złożony w terminie, o którym mowa w ust. 4, który nadal nie spełnia wymogów formalnych, podlega odrzuceniu.
6.
Komitet sterujący rekomenduje instytucji zarządzającej:
1)
zatwierdzenie wniosku;
2)
zwrócenie wniosku w celu dokonania zmiany pod względem merytorycznym w wyznaczonym terminie;
3)
odrzucenie wniosku.
7.
W przypadku, o którym mowa w ust. 6 pkt 1, instytucja zarządzająca zatwierdza wniosek i przekazuje rekomendację komitetu sterującego beneficjentowi, o którym mowa w § 3 pkt 7.
8.
W przypadku gdy beneficjent, o którym mowa w § 3 pkt 7, nie zastosuje się do rekomendacji komitetu sterującego, o której mowa w ust. 6 pkt 2, wniosek zostaje odrzucony.

Rozdział  4

Tryb finansowania projektów

§  7.
1.
Środki na realizację projektu są przekazywane beneficjentom, o których mowa w § 3 pkt 1-6, w formie dofinansowania realizacji projektu i wypłacane beneficjentom na zasadach określonych w umowach, o których mowa w § 4 ust. 1.
2.
Refundacja wydatków następuje na podstawie złożonych przez beneficjentów, o których mowa w § 3 pkt 1-6, wniosków o płatność, sporządzonych zgodnie z wzorem zawartym w załączniku do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 22 września 2004 r. w sprawie trybu, terminów i zakresu sprawozdawczości dotyczącej realizacji Narodowego Planu Rozwoju, trybu kontroli realizacji Narodowego Planu Rozwoju oraz trybu rozliczeń (Dz. U. Nr 216, poz. 2206).
§  8.
Beneficjent, o którym mowa w § 3 pkt 7, finansuje projekt ze środków własnych i występuje o refundację z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Rozdział  5

Warunki uzyskiwania pomocy

§  9.
Beneficjenci zawierają z pracodawcami, o których mowa w § 1 ust. 1, umowy określające wysokość oraz warunki udzielenia pomocy uzyskanej ze środków publicznych.
§  10.
Pracodawcy, o których mowa w § 1 ust. 1, są obowiązani:
1)
przedłożyć beneficjentom:
a)
zaświadczenia o pomocy de minimis otrzymanej w ciągu 3 ostatnich lat poprzedzających dzień złożenia wniosku, wydanych na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej; jeżeli do daty otrzymania pomocy otrzymają oni inną pomoc de minimis, należy dodatkowo przedłożyć zaświadczenie określające wysokość tej pomocy,
b)
dane o pomocy de minimis otrzymanej przed dniem 31 maja 2004 r.;
2)
przechowywać dokumenty związane z udzieloną pomocą przez okres co najmniej 10 lat, licząc od dnia jej przyznania;
3)
na każde żądanie instytucji wdrażającej lub uprawnionych organów kontrolnych udzielić informacji oraz udostępnić dokumentację związaną z uzyskaniem pomocy, przez okres jej przechowywania.

Rozdział  6

Przepisy końcowe

§  11.
1.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Rozporządzenie obowiązuje do dnia 31 grudnia 2006 r.
1 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1997 r. Nr 160, poz. 1082, z 1998 r. Nr 99, poz. 628, Nr 106, poz. 668, Nr 137, poz. 887, Nr 156, poz. 1019 i Nr 162, poz. 1118 i 1126, z 1999 r. Nr 49, poz. 486, Nr 90, poz. 1001, Nr 95, poz. 1101 i Nr 111, poz. 1280, z 2000 r. Nr 48, poz. 550 i Nr 119, poz. 1249, z 2001 r. Nr 39, poz. 459, Nr 100, poz. 1080, Nr 125, poz. 1368, Nr 129, poz. 1444 i Nr 154, poz. 1792 i 1800, z 2002 r. Nr 169, poz. 1387, Nr 200, poz. 1679 i 1683 i Nr 241, poz. 2074, z 2003 r. Nr 7, poz. 79, Nr 90, poz. 844, Nr 223, poz. 2217 i Nr 228, poz. 2262 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 99, poz. 1001.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.238.2398

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielanie pomocy de minimis na szkolenia dla pracodawców zatrudniających lub zamierzających zatrudnić osoby niepełnosprawne, ich pracowników współpracujących z osobami niepełnosprawnymi oraz organizatorów pracy w przedsiębiorstwach.
Data aktu: 28/10/2004
Data ogłoszenia: 04/11/2004
Data wejścia w życie: 04/11/2004