Postępowanie w celach naukowych ze środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi lub ich preparatami oraz prekursorami grupy I-R.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 28 września 2004 r.
w sprawie postępowania w celach naukowych ze środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi lub ich preparatami oraz prekursorami grupy I-R

Na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 198 i Nr 122, poz. 1143) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
zasady i warunki przechowywania, zakupu oraz używania do celów naukowych środków odurzających, substancji psychotropowych lub ich preparatów oraz prekursorów grupy I-R przez instytucje naukowe i specjalistyczne realizujące zadania w zakresie prowadzenia badań naukowych nad problematyką narkomanii, jeżeli jest to niezbędne dla prowadzenia takich badań;
2)
tryb wchodzenia przez instytucje, o których mowa w pkt 1, w posiadanie środków odurzających, substancji psychotropowych lub ich preparatów oraz prekursorów grupy I-R.
§  2.
Środki odurzające, substancje psychotropowe lub ich preparaty oraz prekursory grupy I-R przechowywane są przez instytucje, o których mowa w § 1 pkt 1, w sposób zabezpieczający je przed kradzieżą oraz zniszczeniem, w odpowiednio zabezpieczonym pomieszczeniu, w zamkniętych metalowych szafach lub kasetach przymocowanych w sposób trwały do ścian lub podłogi pomieszczenia.
§  3.
1.
Instytucje, o których mowa w § 1 pkt 1, dokonują zakupu środków odurzających, substancji psychotropowych lub ich preparatów oraz prekursorów grupy I-R na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 23 ust. 8, lub zgody, o której mowa w art. 23 ust. 11 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, zwanej dalej "ustawą".
2.
Instytucje, o których mowa w § 1 pkt 1, dokonują zakupu środków odurzających, substancji psychotropowych lub ich preparatów oraz prekursorów grupy I-R w hurtowni farmaceutycznej na podstawie zapotrzebowania zawierającego:
1)
nazwę instytucji, o której mowa w § 1 pkt 1, i jej dokładny adres;
2)
numer i datę wydania stosownego zezwolenia lub zgody wraz ze wskazaniem organu, który wydał zezwolenie lub zgodę;
3)
międzynarodową nazwę zalecaną i nazwę handlową, jeżeli taka istnieje, postać farmaceutyczną, dawkę oraz zamawianą ilość;
4)
wskazanie osoby upoważnionej do odbioru;
5)
datę sporządzenia zapotrzebowania oraz podpis i pieczątkę imienną kierownika instytucji, o której mowa w § 1 pkt 1, lub osoby przez niego upoważnionej.
§  4.
1.
Środki odurzające, substancje psychotropowe lub ich preparaty oraz prekursory grupy I-R używane do celów naukowych podlegają ewidencji.
2.
Ewidencja, o której mowa w ust. 1, prowadzona jest w formie książki kontroli zatwierdzonej przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, zawierającej:
1)
na stronie tytułowej - nazwę i dokładny adres instytucji, o której mowa w § 1 pkt 1, oraz numer i datę wydania zezwolenia, o którym mowa w art. 23 ust. 8 ustawy, lub zgody, o której mowa w art. 23 ust. 11 ustawy;
2)
na kolejno ponumerowanych stronach - odrębnie dla każdego środka odurzającego, substancji psychotropowej lub ich preparatów oraz prekursora z grupy I-R, dla każdej ich postaci farmaceutycznej i dawki:
a)
w odniesieniu do przychodu:
liczbę porządkową,
datę dostawy,
nazwę dostawcy,
oznaczenie dokumentu przychodu,
ilość dostarczoną wyrażoną w gramach, kilogramach lub sztukach,
b)
w odniesieniu do rozchodu:
liczbę porządkową,
datę pobrania,
ilość pobraną wyrażoną w gramach, kilogramach lub sztukach,
imię i nazwisko oraz podpis osoby pobierającej,
c)
saldo po dostarczeniu lub pobraniu,
d)
ewentualne uwagi.
§  5.
1.
Instytucje, o których mowa w § 1 pkt 1, mogą wchodzić w posiadanie środków odurzających, substancji psychotropowych lub ich preparatów oraz prekursorów grupy I-R niebędących produktami leczniczymi dopuszczonymi do obrotu w Rzeczypospolitej Polskiej, przejętych przez Skarb Państwa zgodnie z art. 22 ust. 3 ustawy, w ilości niezbędnej do prowadzenia badań.
2.
Przejęcie, o którym mowa w ust. 1, następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego zawierającego:
1)
nazwę jednostki przekazującej i jej dokładny adres;
2)
nazwę instytucji, o której mowa w § 1 pkt 1, i jej dokładny adres;
3)
datę wydania i oznaczenie wyroku sądu orzekającego o przepadku;
4)
międzynarodową nazwę zalecaną i nazwę handlową, jeżeli taka istnieje, postać farmaceutyczną, dawkę;
5)
datę sporządzenia protokołu;
6)
podpisy osób upoważnionych do przekazania i odbioru.
3.
Kopia protokołu, o którym mowa w ust. 2, przekazywana jest do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 134, poz. 1439).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024