Udzielanie pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w targach i wystawach za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI I PRACY 1
z dnia 15 października 2004 r.
w sprawie udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w targach i wystawach za granicą

Na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U. Nr 116, poz. 1206) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy publicznej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006, przyjętego rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 1 lipca 2004 r. w sprawie przyjęcia Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006 (Dz. U. Nr 166, poz. 1744), przedsiębiorcom uczestniczącym w targach i wystawach za granicą, udzielanej jako pomoc de minimis, o której mowa w rozporządzeniu 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis (Dz. Urz. WE L 10 z 13.01.2001), zwanej dalej "pomocą".
2.
Pomocy nie udziela się przedsiębiorcom prowadzącym działalność w zakresie określonym w art. 1 rozporządzenia 69/2001, o którym mowa w ust. 1.
§  2.
Pomoc może być udzielona przedsiębiorcy, który w okresie 3 lat poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie, o którym mowa w § 6, nie otrzymał pomocy de minimis, której wartość brutto łącznie z pomocą, o którą się ubiega, przekraczałaby równowartość w złotych 100 tys. euro.
§  3.
1.
Pomoc może być udzielona na wsparcie udziału przedsiębiorców w targach i wystawach za granicą zakwalifikowanych w danym roku kalendarzowym jako imprezy dotowane, zwanych dalej "targami i wystawami".
2.
Listy imprez dotowanych ustala na dany rok kalendarzowy minister właściwy do spraw gospodarki i ogłasza w roku poprzedzającym dany rok kalendarzowy na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki i Pracy oraz w jednym dzienniku ogólnopolskim.
3.
Przez listy imprez dotowanych rozumie się wykazy targów i wystaw, które mają istotne znaczenie dla polskiej gospodarki.
§  4.
1.
Pomoc jest udzielana w formie dotacji będącej refundacją części wydatków kwalifikowanych poniesionych w wyniku realizacji projektu, zwanej dalej "dofinansowaniem".
2.
Dofinansowanie może otrzymać przedsiębiorca, który uczestniczył na własny rachunek jako wystawca w targach i wystawach zagranicznych w celu rozpoznania możliwości eksportowych na dany rynek, promocji swoich produktów lub nawiązania kontaktów handlowych i poniósł wydatki związane z wynajęciem powierzchni wystawienniczej.
§  5.
1.
Wysokość dofinansowania nie może przekroczyć 50 % poniesionych i udokumentowanych fakturami oraz dokumentami potwierdzającymi dokonanie płatności wydatków kwalifikowanych netto uczestnictwa w targach i wystawach i wynieść jednorazowo więcej niż 20.000 złotych.
2.
Do wydatków kwalifikowanych zalicza się wydatki określone w załączniku do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 6 sierpnia 2004 r. w sprawie przyjęcia Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006 (Dz. U. Nr 197, poz. 2023).
3.
Przy obliczaniu wysokości dofinansowania uwzględnia się wydatki związane z udziałem maksymalnie dwóch przedstawicieli przedsiębiorcy w targach lub wystawach.
4.
Przedsiębiorca może otrzymać w ciągu jednego roku kalendarzowego dofinansowanie części wydatków kwalifikujących się do objęcia pomocą uczestnictwa nie więcej niż w pięciu targach lub wystawach.
§  6.
1.
Przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie pomocy składa do ministra właściwego do spraw gospodarki, nie później niż na 14 tygodni przed rozpoczęciem targów lub wystawy, wniosek o dofinansowanie sporządzony według wzoru określonego w załączniku nr 7 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 12 października 2004 r. w sprawie trybu składania i wzorów wniosków o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006 (Dz. U. Nr 233, poz. 2341).
2.
Do wniosku dołącza się:
1)
kopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej albo kopię odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, wystawione nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku;
2)
kopię zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacji w krajowym rejestrze podmiotów gospodarki narodowej REGON i kopię decyzji o nadaniu Numeru Identyfikacji Podatkowej;
3)
zaświadczenie za okres ostatnich trzech miesięcy właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z należnościami wobec Skarbu Państwa;
4)
kopię potwierdzenia wynajęcia powierzchni wystawienniczej;
5)
kopie umów z wykonawcami usług, jeżeli umowy takie zostały zawarte;
6)
kopie wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jaką wnioskodawca otrzymał w ciągu 3 ostatnich lat poprzedzających datę wystąpienia z wnioskiem o dofinansowanie, wydanych na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, a także dane o pomocy de minimis otrzymanej przed dniem 31 maja 2004 r.;
7)
oświadczenie przedsiębiorcy podpisane przez osobę uprawnioną do reprezentowania podmiotu o ilości imprez targowo-wystawienniczych, w których przedsiębiorca brał udział w danym roku.
3.
Minister właściwy do spraw gospodarki rozpatruje wnioski o dofinansowanie w terminie umożliwiającym podpisanie umowy o dofinansowanie, o której mowa w § 7.
4.
W trakcie rozpatrywania wniosków minister właściwy do spraw gospodarki dokonuje ich oceny formalnej, ekonomiczno-technicznej oraz merytorycznej zgodnie z kryteriami zawartymi w Uzupełnieniu Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006.
5.
Wnioski niekompletne, niepoprawne lub złożone po terminie, o którym mowa w ust. 1, nie podlegają rozpatrzeniu.
6.
O pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia minister właściwy do spraw gospodarki informuje przedsiębiorcę, którego wniosek dotyczy.
§  7.
Dofinansowanie może otrzymać przedsiębiorca na podstawie podpisanej i doręczonej do ministra właściwego do spraw gospodarki co najmniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem targów lub wystawy, nie później jednak niż dnia 15 listopada danego roku, umowy o dofinansowanie zawartej między przedsiębiorcą a ministrem właściwym do spraw gospodarki.
§  8.
1.
Dofinansowanie otrzymane na warunkach i w trybie określonym w niniejszym rozporządzeniu wyłącza możliwość ubiegania się przez przedsiębiorcę o pomoc publiczną na ten sam cel z innego źródła lub w innej formie.
2.
O pomoc nie może ubiegać się na podstawie niniejszego rozporządzenia przedsiębiorca, który wcześniej otrzymał na ten cel pomoc publiczną z innego źródła.
§  9.
1.
Wnioski przedsiębiorców o dofinansowanie kosztów ich uczestnictwa w targach i wystawach złożone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia podlegają rozpatrzeniu na warunkach i w trybie określonych w tym rozporządzeniu.
2.
Jeżeli wnioski, o których mowa w ust. 1, nie spełniają wszystkich warunków określonych w niniejszym rozporządzeniu lub nie są zgodne z wzorem określonym w rozporządzeniu, o którym mowa w § 6 ust. 1, minister właściwy do spraw gospodarki wezwie wnioskodawcę do ich uzupełnienia lub poprawy, wskazując zakres, w jakim wniosek tego wymaga, oraz wyznaczając termin do ich uzupełnienia lub poprawienia, nie krótszy niż 7 dni.
3.
Wnioski nieuzupełnione lub niepoprawione w terminie, o którym mowa w ust. 2, nie podlegają rozpatrzeniu.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Minister Gospodarki i Pracy kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. Nr 134, poz. 1428).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.233.2342

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielanie pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w targach i wystawach za granicą.
Data aktu: 15/10/2004
Data ogłoszenia: 27/10/2004
Data wejścia w życie: 27/10/2004