Szczegółowe wymagania, jakim powinien odpowiadać lokal podmiotu wykonującego czynności z zakresu zaopatrzenia w środki pomocnicze i wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 12 października 2004 r.
w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinien odpowiadać lokal podmiotu wykonującego czynności z zakresu zaopatrzenia w środki pomocnicze i wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi

Na podstawie art. 159 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) zarządza się, co następuje:
§  1.
Lokal podmiotu wykonującego czynności z zakresu zaopatrzenia w środki pomocnicze i wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi musi spełniać następujące wymagania:
1)
stanowić jedną wyodrębnioną całość i być wyposażony w magazyn lub szafy eskpedycyjne;
2)
być wyposażony w przymierzalnię w odniesieniu do lokalu podmiotu wykonującego indywidualne przedmioty ortopedyczne dla poszczególnych świadczeniobiorców;
3)
być wyposażony w izbę ekspedycyjną w odniesieniu do lokalu podmiotu innego niż określony w pkt 2;
4)
umożliwiać swobodny dostęp świadczeniobiorcom, w szczególności osobom niepełnosprawnym z dysfunkcją narządu ruchu;
5)
zapewnić miejsce do oczekiwania;
6)
warunki przechowywania środków pomocniczych i wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi powinny być zgodne z zaleceniami wytwórcy, w szczególności powinny zapewniać ochronę przed zmieszaniem z innymi wyrobami, zanieczyszczeniami mechanicznymi, utratą masy, zawilgoceniem, obcymi zapachami;
7)
być wyposażony w węzeł sanitarny;
8)
ściany i podłogi powinny być gładkie i łatwo zmywalne;
9)
być wyposażony w wydzielone i przystosowane pomieszczenie do badania słuchu - w odniesieniu do lokalu podmiotu wykonującego czynności zaopatrzenia w środki pomocnicze z zakresu protetyki słuchu.
§  2.
Lokal, o którym mowa w § 1 pkt 3, wyposaża się w:
1)
szafy ekspedycyjne, przeznaczone wyłącznie do przechowywania wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi lub środków pomocniczych;
2)
stół ekspedycyjny;
3)
przyrządy do pomiaru temperatury powietrza i wilgotności pomieszczeń.
§  3.
Miejsce świadczenia usług w zakresie zaopatrzenia w środki pomocnicze i wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi w lokalu, o którym mowa w § 1, oznacza się na zewnątrz, a oznaczenie to zawiera w szczególności:
1)
nazwę (firmę) podmiotu;
2)
adres i numer telefonu;
3)
informację o godzinach pracy.
§  4.
Wykaz sprzętu stanowiącego wyposażenie lokalu podmiotu wykonującego czynności zaopatrzenia w środki pomocnicze z zakresu protetyki słuchu określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  5.
Wykaz sprzętu stanowiącego wyposażenie lokalu podmiotu wykonującego czynności zaopatrzenia w środki pomocnicze z zakresu optyki okularowej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2005 r.
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 134, poz. 1439).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ SPRZĘTU STANOWIĄCEGO WYPOSAŻENIE LOKALU PODMIOTU WYKONUJĄCEGO CZYNNOŚCI ZAOPATRZENIA W ŚRODKI POMOCNICZE Z ZAKRESU PROTETYKI SŁUCHU

Lokal podmiotu wykonującego czynności zaopatrzenia w środki pomocnicze z zakresu protetyki słuchu wyposaża się w:

1) komputer z oprogramowaniem i specjalistycznym oprzyrządowaniem do programowania aparatów słuchowych;

2) audiometr tonalny na przewodnictwo powietrzne i kostne, umożliwiający maskowanie, audiometrię mowy i badanie w wolnym polu;

3) wyposażenie niezbędne do pobierania wycisków usznych:

a) otoskop z kompletem wzierników,

b) sztabka świetlna,

c) strzykawka do pobierania wycisków,

d) pęseta uszna;

4) materiały niezbędne do pobierania wycisków usznych:

a) masy wyciskowe,

b) tampony zabezpieczające z nitką,

c) bagietki do oczyszczania,

d) serwety zabezpieczające ubranie pacjenta;

5) wyposażenie niezbędne do korekty wkładek usznych i wstępnej kontroli aparatów słuchowych:

a) mikromotor,

b) wiertła, frezy, gumki polerskie,

c) materiały (wężyki, lakiery, masy uzupełniające),

d) stetoklip do osłuchiwania aparatów słuchowych zausznych i wewnątrzusznych.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WYKAZ SPRZĘTU STANOWIĄCEGO WYPOSAŻENIE LOKALU PODMIOTU WYKONUJĄCEGO CZYNNOŚCI ZAOPATRZENIA W ŚRODKI POMOCNICZE Z ZAKRESU OPTYKI OKULAROWEJ

1. Lokal podmiotu wykonującego czynności zaopatrzenia w środki pomocnicze z zakresu optyki okularowej będący gabinetem okulistycznym, w którym wykonuje się aplikację leczniczych soczewek kontaktowych świadczeniobiorcom ze schorzeniem stożka rogówki, wyposaża się w:

1) biomikroskop - lampę szczelinową średniej rozdzielczości;

2) oftalmometr Javala;

3) zestaw do badania refrakcji: linijki do skiaskopii lub refraktometr optyczny;

4) kasetę próbną szkieł okularowych z oprawą próbną;

5) oftalmoskop - wziernik okulistyczny;

6) tablice Snellena do badania ostrości wzroku;

7) zestaw próbny sztywnych gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych:

a) "stożkowych" o promieniach bazowych BC: od 5,80 mm do 7,00 mm co 0,1 mm,

b) "standardowych" - poszerzonych o promieniach bazowych od 7,10 mm do 8,10 mm co 0,1 mm;

8) tonometr aplanacyjny, impresyjny.

2. Lokal podmiotu wykonującego czynności zaopatrzenia w środki pomocnicze z zakresu optyki okularowej będący gabinetem okulistycznym, w którym wykonuje się aplikację leczniczych soczewek kontaktowych świadczeniobiorcom z dużą anizometropią (łącznie z afakią), wyposaża się w:

1) sprzęt wymieniony w ust. 1;

2) zestaw próbny soczewek kontaktowych;

3) tonometr do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego.

3. Lokal podmiotu wykonującego czynności zaopatrzenia w środki pomocnicze z zakresu optyki okularowej będący pracownią optyczną wyposaża się w:

1) szlifierkę soczewek okularowych;

2) centroskop;

3) dioptromierz;

4) polaryskop;

5) podgrzewacz opraw okularowych;

6) zestaw narzędzi ręcznych do montażu i napraw ramek okularowych;

7) kasetę okulistyczną;

8) tablice z optotypami, umożliwiające sprawdzenie wykonanej pracy przy jej wydawaniu;

9) części zamienne, w tym w szczególności zauszniki lub noski, umożliwiające wykonywanie podstawowych napraw;

10) oprawy okularowe i soczewki w podstawowym zakresie mocy, pozwalające na wykonanie okularów oraz pomocy wzrokowych zgodnie ze wskazaniami zawartymi w zleceniu.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.231.2327

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe wymagania, jakim powinien odpowiadać lokal podmiotu wykonującego czynności z zakresu zaopatrzenia w środki pomocnicze i wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi.
Data aktu: 12/10/2004
Data ogłoszenia: 22/10/2004
Data wejścia w życie: 01/01/2005