Sposób prowadzenia ewidencji obrotu towarami o znaczeniu strategicznym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI I PRACY1)
z dnia 1 października 2004 r.
w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji obrotu towarami o znaczeniu strategicznym

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (Dz. U. z 2004 r. Nr 229, poz. 2315) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoba fizyczna lub prawna dokonująca obrotu towarami o znaczeniu strategicznym wyznacza osobę upoważnioną do prowadzenia ewidencji tego obrotu.
2.
O wyznaczeniu osoby, o której mowa w ust. 1, należy niezwłocznie pisemnie zawiadomić organ kontroli obrotu.
3.
W zawiadomieniu należy podać imię i nazwisko oraz pełnioną funkcję przez osobę, o której mowa w ust. 1.
4.
W przypadku wyznaczenia innej osoby upoważnionej do prowadzenia ewidencji, przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
§  2.
1.
Ewidencję obrotu towarami o znaczeniu strategicznym prowadzi się w formie księgi ewidencyjnej oddzielnie dla towarów, technologii i usług związanych z obrotem towarami o znaczeniu strategicznym.
2.
Wpisów do księgi ewidencyjnej dokonuje osoba upoważniona do prowadzenia ewidencji.
§  3.
1.
Podstawą wpisów do księgi ewidencyjnej są: oświadczenie osoby fizycznej lub prawnej o rozpoczęciu obrotu towarami o znaczeniu strategicznym, oświadczenia końcowego użytkownika, certyfikaty importowe, certyfikaty weryfikacji dostawy, zezwolenia na obrót towarami o znaczeniu strategicznym, dokumenty, na podstawie których zostało wydane zezwolenie na obrót towarami o znaczeniu strategicznym oraz dowody zakupu i sprzedaży towarów o znaczeniu strategicznym, a także dokumenty SAD lub deklaracje INTRASTAT oraz Karty Kontrolne T5, wymagane przez prawo międzynarodowe, zwane dalej "aktami ewidencyjnymi".
2.
Akta ewidencyjne bądź ich odpisy lub kserokopie przechowywane są łącznie z księgą ewidencyjną odpowiednio w siedzibie osoby prawnej lub w miejscu zamieszkania osoby fizycznej.
3.
Księgi ewidencyjne i akta ewidencyjne przechowuje się zgodnie z przepisami dotyczącymi klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji do celów archiwalnych.
§  4.
1.
Każdy wpis do księgi ewidencyjnej oznacza się numerem wynikającym z kolejności wpisów oraz zaopatruje się w datę dokonania wpisu i podpis osoby upoważnionej do prowadzenia ewidencji.
2.
W treści wpisu można powołać dokumenty złożone do akt ewidencyjnych. Powołane dokumenty uważa się wówczas za objęte treścią wpisu.
3.
Wpis w księdze ewidencyjnej powinien być trwały i wyraźny, nie może być wymazywany ani w inny sposób usuwany.
4.
Poprawki powinny być dokonywane w sposób czytelny.
5.
O dokonanych poprawkach osoba upoważniona do prowadzenia ewidencji sporządza adnotację o treści poprawki i jej podstawie, ze szczególnym wskazaniem miejsca dokonanej poprawki, oraz opatruje adnotację podpisem.
§  5.
Księga ewidencyjna może być prowadzona w systemie informatycznym, pod warunkiem że dane w niej zawarte znajdują potwierdzenie w dokumentach przechowywanych przez osobę fizyczną lub prawną, które stanowią podstawę wpisu do tej księgi.
§  6.
Ewidencja obrotu towarami o znaczeniu strategicznym powinna być prowadzona w sposób zapewniający identyfikację tych towarów, ustalenie procesu postępowania oraz wykorzystania towarów o znaczeniu strategicznym od chwili ich przywozu do kraju, jak i od chwili ich wywozu z kraju, a także ustalenie importerów i użytkowników w przypadku przywozu do kraju, a w przypadku ich wywozu z kraju - ustalenie eksporterów, producentów lub twórców technologii.
§  7.
1.
Ewidencja towarów o znaczeniu strategicznym zawiera:
1)
nazwę towaru, nazwę handlową towaru;
2)
typ, model, numer fabryczny towaru;
3)
masę, liczbę sztuk oraz wartość towaru;
4)
skład, rodzaj, rozmiary, gatunek i określenie jakości oraz jednostki mocy towaru;
5)
nazwę wytwórcy towaru;
6)
numer serii towaru;
7)
znak firmowy towaru;
8)
miejsce usytuowania towaru i sposób jego ostatecznego wykorzystania;
9)
datę sprzedaży towaru;
10)
nazwę i adres końcowych użytkowników;
11)
numer faktury;
12)
w przypadku czasowego przekazania towarów do użytkowania - okres użytkowania oraz nazwy i adresy użytkowników;
13)
numer i datę dokumentu SAD lub deklaracji INTRASTAT;
14)
numer kontrolny towaru z wykazu towarów i technologii objętych szczególną kontrolą;
15)
numer i datę Karty Kontrolnej T5.
2.
Ewidencja technologii o znaczeniu strategicznym zawiera:
1)
nazwę technologii oraz jej nazwę handlową;
2)
wskazanie źródła pochodzenia technologii, a w szczególności: umów o badania naukowe oraz prace rozwojowe, licencji, opracowań własnych, daty pozyskania technologii, danych o osobie udostępniającej technologię;
3)
wyszczególnienie oraz zwięzły opis załączników technicznych do umowy o badania naukowe oraz prace rozwojowe, jeśli w załącznikach tych występują dane umożliwiające odtworzenie technologii;
4)
wyszczególnienie oraz zwięzły opis wyników pracy rozwojowej, badań naukowych, a w szczególności projektu koncepcyjnego, programu badań, sprawozdań, opisów, receptur, instrukcji, rysunków, schematów, dokumentacji, oprogramowania, w części umożliwiającej odtworzenie technologii;
5)
wskazanie opisu patentowego dotyczącego technologii, pozwalającego na jej odtworzenie;
6)
wyszczególnienie oraz zwięzły opis dokumentacji technicznej do produkcji, a w szczególności wymagań technicznych, schematów ideowych, blokowych, funkcjonalnych, logicznych, montażowych, rysunków, receptur, instrukcji technologicznych, opisów technicznych, dokumentacji oprogramowania, w części umożliwiającej odtworzenie technologii;
7)
wykaz towarów, które są wytwarzane przez osobę fizyczną lub prawną z wykorzystaniem w procesie produkcji technologii podlegającej szczególnej kontroli;
8)
informacje o sposobie udostępniania technologii nowemu użytkownikowi, a w szczególności umowę sprzedaży, umowę licencyjną oraz nazwę i adres nowego użytkownika;
9)
wskazanie wszelkich innych dokumentów dotyczących technologii, takich jak kalki, dyskietki, fotokopie, zapisy magnetowidowe, magnetofonowe, protokoły narad;
10)
nazwę i adres końcowego użytkownika technologii.
3.
W ewidencji, o której mowa w ust. 2 pkt 3-6 i 9, należy wskazać miejsce przechowywania wymienionych dokumentów.
4.
Ewidencja usług związanych z obrotem towarami o znaczeniu strategicznym zawiera:
1)
nazwę i opis usługi;
2)
opis towaru lub technologii, którego usługa dotyczy;
3)
numer kontrolny towaru z wykazu towarów o znaczeniu strategicznym;
4)
nazwę końcowego użytkownika,
5)
nazwę i adres osoby fizycznej lub prawnej korzystającej z usługi;
6)
numery faktur oraz dane dotyczące kontraktów, na podstawie których wykonano usługę.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 lutego 2001 r. w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji obrotu towarami o znaczeniu strategicznym (Dz. U. Nr 17, poz 199).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Gospodarki i Pracy kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. Nr 134, poz. 1428).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024