Zm.: rozporządzenie w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 28 września 2004 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów2)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 204, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 sierpnia 2001 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 83, poz. 905 i Nr 148, poz. 1661 oraz z 2003 r. Nr 85, poz. 784 i Nr 205, poz. 1992) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 11:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W celu przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego lekarz, lekarz dentysta składa wniosek o rozpoczęcie specjalizacji w danej dziedzinie medycyny do działającej na podstawie odrębnych przepisów jednostki organizacyjnej podległej wojewodzie - wojewódzkiego centrum zdrowia publicznego, zwanego dalej "wojewódzkim ośrodkiem", na którego obszarze zamierza odbywać specjalizację, w terminie do dnia 31 maja lub dnia 31 grudnia każdego roku.",

b)
uchyla się ust. 8;
2)
§ 12 otrzymuje brzmienie:

"§ 12. 1. Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza wojewódzki ośrodek dwa razy do roku w terminach: od dnia 1 czerwca do dnia 15 lipca oraz od dnia 1 stycznia do dnia 15 lutego.

2. Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje ocenę formalną wniosku o rozpoczęcie specjalizacji oraz postępowanie konkursowe.

3. Postępowanie konkursowe obejmuje i uwzględnia:

1) w przypadku lekarza, który występuje o rozpoczęcie specjalizacji w podstawowej dziedzinie medycyny:

a) jeżeli nie posiada specjalizacji I lub II stopnia bądź tytułu specjalisty albo jeżeli ubiega się o rozpoczęcie specjalizacji w ramach rezydentury - rozmowę kwalifikacyjną oraz wynik Lekarskiego Egzaminu Państwowego lub, w przypadku lekarza dentysty, Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego,

b) w innym trybie niż rezydentura, jeżeli posiada I lub II stopień specjalizacji lub tytuł specjalisty - rozmowę kwalifikacyjną oraz wynik egzaminu w zakresie odpowiedniej specjalizacji I, II stopnia lub państwowego egzaminu specjalizacyjnego;

2) w przypadku lekarza, który występuje o rozpoczęcie specjalizacji w szczegółowej dziedzinie medycyny - rozmowę kwalifikacyjną, udokumentowanie osiągnięć zawodowych lekarza oraz liczbę punktów w ewidencji doskonalenia zawodowego.

4. Wynik postępowania kwalifikacyjnego jest sumą:

1) w postępowaniu kwalifikacyjnym dotyczącym specjalizacji podstawowej - liczby punktów uzyskanych z rozmowy kwalifikacyjnej i Lekarskiego Egzaminu Państwowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego albo egzaminu specjalizacyjnego;

2) w postępowaniu kwalifikacyjnym dotyczącym specjalizacji szczegółowej - liczby punktów uzyskanych z rozmowy kwalifikacyjnej, liczby punktów z oceny osiągnięć zawodowych lekarza oraz liczby punktów w ewidencji doskonalenia zawodowego.

5. Maksymalna liczba punktów z rozmowy kwalifikacyjnej wynosi 30, a z oceny osiągnięć zawodowych lekarza wynosi 10.

6. Do odbywania specjalizacji zostają zakwalifikowani lekarze, lekarze dentyści, których liczba odpowiada liczbie wolnych miejsc w danej dziedzinie medycyny w danym województwie, w kolejności od najwyższej uzyskanej łącznej liczby punktów.

7. W przypadku uzyskania przez dwóch lub więcej lekarzy jednakowej liczby punktów kwalifikujących ich do odbywania specjalizacji, postępowanie obejmuje dodatkową rozmowę kwalifikacyjną.

8. W zależności od liczby wnioskodawców postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza komisja albo komisje powoływane i odwoływane przez właściwego wojewodę.

9. Wojewódzki ośrodek kieruje lekarza ubiegającego się o rozpoczęcie specjalizacji do odpowiedniej komisji, o której mowa w ust. 8, na podstawie losowania przeprowadzonego w obecności przedstawiciela właściwej okręgowej rady lekarskiej.

10. W skład komisji, o której mowa w ust. 8, wchodzą lekarze specjaliści w dziedzinie medycyny objętej postępowaniem kwalifikacyjnym lub, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, z pokrewnych dziedzin medycyny, a w szczególności:

- właściwy konsultant wojewódzki lub jego przedstawiciel, jako przewodniczący komisji,

- przedstawiciel właściwej okręgowej rady lekarskiej,

- przedstawiciel właściwego towarzystwa naukowego.";

3)
po § 12a dodaje się § 12b w brzmieniu:

"12b. 1. Lekarz, lekarz dentysta posiadający prawo wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, który zamierza przystąpić do egzaminu, o którym mowa w § 12 ust. 3 pkt 1 lit. a), składa w wojewódzkim ośrodku, najpóźniej na 30 dni przed egzaminem, wniosek o przystąpienie do egzaminu, zawierający imię i nazwisko, adres, numer PESEL albo datę i miejsce urodzenia w odniesieniu do lekarza cudzoziemca oraz numer prawa wykonywania zawodu.

2. Wojewódzki ośrodek przekazuje CEM listę lekarzy lub lekarzy dentystów, zawierającą dane, o których mowa w ust. 1, najpóźniej na 25 dni przed egzaminem.

3. Dyrektor CEM zawiadamia zdającego o terminie i miejscu egzaminu nie później niż 14 dni przed jego rozpoczęciem.";

4)
w § 32 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Liczbę wolnych miejsc szkoleniowych dla lekarzy, którzy mogą rozpocząć specjalizację w poszczególnych dziedzinach medycyny na obszarze województwa w danym postępowaniu kwalifikacyjnym, w tym liczbę rezydentur, minister właściwy do spraw zdrowia ogłasza przed rozpoczęciem postępowania kwalifikacyjnego, w oparciu o informację dotyczącą liczby wolnych miejsc szkoleniowych przekazaną przez wojewódzkie ośrodki, a także liczbę miejsc szkoleniowych ustalonych przez Ministra Obrony Narodowej i ministra właściwego do spraw wewnętrznych, z zastrzeżeniem § 42.".

§  2.
Postępowanie kwalifikacyjne dla lekarzy dentystów od dnia 1 grudnia 2004 r. do dnia 31 stycznia 2005 r. jest przeprowadzane zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami.
§  3.
W przypadku lekarza, który występuje o rozpoczęcie specjalizacji w szczegółowej dziedzinie medycyny w postępowaniu kwalifikacyjnym do czasu zakończenia pierwszego okresu rozliczeniowego, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, postępowanie kwalifikacyjne obejmuje rozmowę kwalifikacyjną, udokumentowanie osiągnięć zawodowych lekarza oraz wynik egzaminu specjalizacyjnego w odpowiedniej podstawowej dziedzinie medycyny.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 134, poz.1439).

2) Tytuł rozporządzenia został zmieniony w związku z art. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o zmianie ustawy o zawodzie lekarza oraz ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 845).

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 691, Nr 152, poz. 1266 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 90, poz. 845 oraz z 2004 r. Nr 92, poz. 882 i 885, Nr 173, poz. 1808 i Nr 210, poz. 2135.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024