Warunki oraz tryb przekazywania danych o dłużnikach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 1 września 2004 r.
w sprawie warunków oraz trybu przekazywania danych o dłużnikach

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. Nr 42, poz. 386 i Nr 97, poz. 964) zarządza się, co następuje:
§  1.
Agencja Rynku Rolnego i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwane dalej "Agencjami", przekazują na zasadzie wzajemności dane o dłużnikach z tytułu nienależnie lub nadmiernie pobranych środków przeznaczonych na realizację Wspólnej Polityki Rolnej.
§  2.
1.
Dane o dłużnikach przekazywane są przez Agencje co kwartał, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po upływie kwartału, którego dotyczą, według stanu na koniec kwartału i obejmują:
1)
imię i nazwisko lub nazwę dłużnika;
2)
numer identyfikacyjny wynikający z krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
3)
numer ewidencyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności (PESEL) lub numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON), numer identyfikacji podatkowej (NIP) dłużnika;
4)
miejsce zamieszkania lub siedzibę dłużnika;
5)
rodzaj nieprawidłowości, w związku z którą powstał obowiązek zwrotu środków wypłaconych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej;
6)
kwoty nienależnie lub nadmiernie pobranych środków;
7)
rodzaj płatności nienależnie lub nadmiernie pobranej;
8)
datę wydania ostatecznej decyzji administracyjnej ustalającej kwotę nienależnie lub nadmiernie pobranych środków albo datę wypowiedzenia lub rozwiązania umowy.
2.
Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są przekazywane przez Agencje w przypadku, gdy istnieje wymóg rejestracji podmiotu w systemie ewidencji.
3.
Dane, o których mowa w ust. 1, są przekazywane bezpośrednio z ksiąg dłużników prowadzonych w systemach informatycznych.
§  3.
1.
Dane, o których mowa w § 2, są przekazywane w wersji papierowej lub formie elektronicznej osobom upoważnionym przez właściwego Prezesa Agencji. Osoba upoważniona odpowiada za zapewnienie ochrony i zabezpieczenie danych przed utratą oraz nieuprawnionym dostępem.
2.
Przekazywane dane opatrzone są imieniem i nazwiskiem, z podaniem stanowiska osoby je sporządzającej.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działami administracji rządowej - rolnictwo oraz rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 i 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 134, poz. 1433).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024