Zajmowanie lub rekwirowanie środków transportu na potrzeby obronne państwa w czasie stanu wojennego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 30 sierpnia 2004 r.
w sprawie zajmowania lub rekwirowania środków transportu na potrzeby obronne państwa w czasie stanu wojennego

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 2002 r. o stanie wojennym oraz o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 156, poz. 1301, z 2003 r. Nr 228, poz. 2261 oraz z 2004 r. Nr 107, poz. 1135) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb zajmowania lub rekwirowania oraz zwrotu środków transportu drogowego, kolejowego, lotniczego oraz statków morskich i żeglugi śródlądowej, zwanych dalej "środkami transportu";
2)
organy właściwe w sprawach, o których mowa w pkt 1.
§  2.
1.
Zajmowania i zwrotu zajętego środka transportu dokonują:
1) 1
 Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych;
2)
szefowie wojewódzkich sztabów wojskowych;
3)
wojskowi komendanci uzupełnień;
4) 2
 Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Szef Służby Wywiadu Wojskowego;
5)
Komendant Główny Policji;
6)
Komendant Główny Straży Granicznej;
7)
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
8)
wojewoda właściwy ze względu na obszar województwa, w którym zarejestrowano środek transportu.
2.
Rekwirowania i zwrotu zarekwirowanych środków transportu dokonują:
1)
dowódcy jednostek wojskowych;
2)
Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej;
3) 3
 Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Szef Służby Wywiadu Wojskowego;
4) 4
 Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
§  3.
1.
Upoważniony do zajmowania środka transportu na czas określony, przedstawiciel organów, o których mowa w § 2 ust. 1, zwany dalej "zajmującym", lub upoważniony do rekwirowania środka transportu na czas nieokreślony, przedstawiciel organów, o których mowa w § 2 ust. 2, zwany dalej "rekwirującym", potwierdza posiadaczowi środka transportu na piśmie zajmowanie lub rekwirowanie środka transportu.
2.
Potwierdzenie zawiera:
1)
oznaczenie organu właściwego w sprawach zajęcia lub rekwirowania;
2)
imię i nazwisko, stanowisko służbowe oraz numer legitymacji służbowej zajmującego lub rekwirującego;
3)
dane właściciela środka transportu;
4)
czas i miejsce zajęcia lub zarekwirowania;
5)
rodzaj środka transportu;
6)
ilość materiałów pędnych i eksploatacyjnych;
7)
stan techniczny oraz stopień zużycia środka transportu;
8)
dane identyfikacyjne środka transportu;
9)
podpis zajmującego lub rekwirującego.
3.
W potwierdzeniu zajęcia należy określić termin i miejsce zwrotu środka transportu.
4.
Odpis potwierdzenia jest doręczany właścicielowi środka transportu, w terminie siedmiu dni od dnia sporządzenia.
§  4.
Posiadacz środka transportu przekazuje zajmującemu lub rekwirującemu środek transportu wraz z dokumentami, na podstawie których środek transportu dopuszczony jest do ruchu.
§  5.
Organ, który zajął lub zarekwirował środek transportu, zwraca ten środek z ilością materiałów pędnych i eksploatacyjnych odpowiadającą ich ilości określonej w potwierdzeniu.
§  6.
Zarekwirowany środek transportu zwraca się jego właścicielowi po ustaniu przyczyny zarekwirowania w terminie i miejscu wskazanym przez organ, w którego władaniu znajduje się środek transportu.
§  7.
Zwrot środka transportu następuje wraz z dokumentami, o których mowa w § 4, po okazaniu potwierdzenia i sporządzeniu przez zwracającego protokołu zwrotu, w którym określa się stan techniczny oraz stopień zużycia środka transportu.
§  8.
1.
Organ, we władaniu którego znajduje się zajęty środek transportu, zawiadamia właściciela o niemożności zwrotu zajętego środka transportu w terminie lub miejscu określonym w potwierdzeniu, najpóźniej na siedem dni przed ustalonym terminem zwrotu.
2.
Zajęty środek transportu zwraca się jego właścicielowi po ustaniu przyczyny niemożności zwrotu, o której mowa w ust. 1, w terminie i miejscu wskazanym przez organ, w którego władaniu znajduje się środek transportu.
§  9.
1.
Jeżeli ze względu na utratę albo zniszczenie środka transportu niemożliwe jest jego zwrócenie właścicielowi w terminie, o którym mowa w § 3 ust. 3 lub w § 6, organ, we władaniu którego znajdował się środek transportu, jest obowiązany zawiadomić o tym fakcie właściciela i sporządzić protokół utraty albo zniszczenia środka transportu.
2.
Odpis protokołu, o którym mowa w ust. 1, jest doręczany właścicielowi środka transportu w terminie siedmiu dni od dnia sporządzenia.
§  10.
W potwierdzeniu, o którym mowa w § 3, oraz w protokołach, o których mowa w § 7 i § 9 ust. 1, umieszcza się pouczenie o roszczeniu o odszkodowanie w przypadku poniesienia straty majątkowej w wyniku zajęcia lub zarekwirowania środka transportu, w trybie przepisów ustawy z dnia 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela (Dz. U. Nr 233, poz. 1955).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działami administracji rządowej - gospodarka morska i transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 i 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 134, poz. 1429).

1 § 2 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 września 2011 r. (Dz.U.11.223.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2012 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 września 2011 r. (Dz.U.11.223.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2012 r.
3 § 2 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 września 2011 r. (Dz.U.11.223.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2012 r.
4 § 2 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 września 2011 r. (Dz.U.11.223.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2012 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024