Sposób ustalania opłat za czynności związane z oceną zgodności ciśnieniowych urządzeń transportowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 2 lipca 2004 r.
w sprawie sposobu ustalania opłat za czynności związane z oceną zgodności ciśnieniowych urządzeń transportowych

Na podstawie art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 31 marca 2004 r. o przewozie koleją towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 97, poz. 962) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób ustalania opłat za czynności związane z:
1)
obowiązkową oceną zgodności ciśnieniowych urządzeń transportowych;
2)
badaniami okresowymi ciśnieniowych urządzeń transportowych;
3)
sprawdzaniem zgodności ciśnieniowych urządzeń transportowych z wymaganiami technicznymi, dokonywane przez notyfikowane jednostki kontrolujące.
§  2.
1.
Opłaty za czynności, o których mowa w § 1, zwane dalej "opłatami", są ustalane w cennikach, stanowiących ofertę notyfikowanej jednostki kontrolującej, zwanej dalej "jednostką notyfikowaną".
2.
Cenniki, o których mowa w ust. 1, ustala kierownik jednostki notyfikowanej.
3.
Zmiany wysokości opłat ustalonych w cennikach, o których mowa w ust. 1, mogą być dokonywane nie częściej niż raz na sześć miesięcy, z uwzględnieniem przepisów § 3.
§  3.
1.
Opłaty ustala się odpowiednio do rodzaju i zakresu wykonywanych czynności.
2.
Opłaty zawierają również kwotę podatku od towarów i usług, jeżeli wykonywane czynności są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.
3.
Podstawę do ustalania opłat stanowią w szczególności:
1)
rodzaj ciśnieniowych urządzeń transportowych;
2)
rodzaj wykonanej czynności, usługi lub programu oceny;
3)
stopień skomplikowania wykonanej czynności, usługi lub programu oceny;
4)
koszt pracy jednej osoby w jednym dniu lub godzinie, pomnożony przez liczbę osób i dni lub godzin;
5)
koszt pracy jednostki notyfikowanej.
4.
Przy ustalaniu opłat uwzględnia się koszty poszczególnych etapów wykonywanych czynności, zwane dalej "kosztami jednostkowymi".
5.
Na sumę kosztów jednostkowych składają się, w szczególności, koszty:
1)
wstępnego rozpatrzenia wniosku, w tym przeprowadzenia analizy jego kompletności, dokonania identyfikacji próbek i dostawcy oraz rejestracji wniosku (opłata wstępna);
2)
przeprowadzenia prac techniczno-organizacyjnych;
3)
przeprowadzenia kontroli warunków techniczno-organizacyjnych;
4)
przeprowadzenia szczegółowej analizy dokumentacji i dokonania oceny w procesie obowiązkowej oceny zgodności oraz badań okresowych ciśnieniowych urządzeń transportowych, zgodnie z procedurą jednostki notyfikowanej;
5)
sprawowania nadzoru w zakresie czynności związanych z obowiązkową oceną zgodności oraz badaniami okresowymi ciśnieniowych urządzeń transportowych, jeżeli jest to niezbędne.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 134, poz. 1429).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024