Kontrola szczelności urządzeń i instalacji zawierających substancje kontrolowane.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI I PRACY 1
z dnia 16 sierpnia 2004 r.
w sprawie kontroli szczelności urządzeń i instalacji zawierających substancje kontrolowane

Na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową (Dz. U. Nr 121, poz. 1263) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe wymagania, jakie muszą być spełnione przy dokonywaniu sprawdzania szczelności urządzeń i instalacji zawierających powyżej 3 kg substancji kontrolowanych, zwanych dalej "urządzeniami".
§  2.
Podczas dokonywania sprawdzania szczelności urządzeń wykonuje się następujące czynności:
1)
wstępne, związane z działaniem urządzenia;
2)
kontrolę dokumentacji urządzenia;
3)
ogólne oględziny zewnętrzne;
4)
przegląd przyrządów zabezpieczających;
5)
kontrolę korozji poszczególnych elementów urządzeń;
6)
wykrywanie nieszczelności;
7)
próbę szczelności - jeżeli zachodzi taka konieczność.
§  3.
Czynności wstępne związane z działaniem urządzeń obejmują uzyskanie od osoby odpowiedzialnej za eksploatację urządzeń informacji o ich stanie, ewentualnych usterkach i nieszczelnościach.
§  4.
1.
W ramach kontroli dokumentacji urządzenia sprawdza się zgodność elementów urządzenia zawierających substancje kontrolowane ze schematem oraz ich rozmieszczenie.
2.
W przypadku stwierdzenia braku schematu stwierdza się konieczność jego wykonania lub uzupełnienia.
§  5.
Ogólne oględziny zewnętrzne urządzenia oceniające prawidłowość jego działania obejmują, w szczególności, sprawdzenie:
1)
parametrów działania urządzenia odnoszących się do czynnika chłodniczego;
2)
stanu montażu aparatury;
3)
drgań i przemieszczeń powodowanych przez temperaturę i ciśnienie;
4)
stanu technicznego podpór i zamocowań;
5)
stanu technicznego spawów i innych połączeń;
6)
stanu technicznego izolacji termicznej;
7)
zabezpieczeń części ruchomych;
8)
zabezpieczeń przed uszkodzeniami mechanicznymi;
9)
zabezpieczeń przed oddziaływaniem ciepła;
10)
stanu technicznego i rozmieszczenia zaworów;
11)
stopnia zanieczyszczenia powierzchni wymiany ciepła.
§  6.
W ramach przeglądu przyrządów zabezpieczających sprawdza się:
1)
prawidłowość zamontowania i działania przekaźników zabezpieczających przed nadmiernym ciśnieniem;
2)
szczelność zamknięcia zewnętrznych ciśnieniowych zaworów nadmiarowych.
§  7.
W ramach kontroli korozji poszczególnych elementów sprawdza się, w szczególności, stan techniczny rurociągów i wymienników oraz elastycznych elementów rurowych, z uwzględnieniem zabezpieczeń przed ich uszkodzeniami mechanicznymi.
§  8.
W przypadku stwierdzenia widocznego wycieku substancji kontrolowanej lub jego wykrycia:
1)
za pomocą substancji lub preparatów chemicznych,
2)
za pomocą ręcznego wykrywacza nieszczelności, w ilości przekraczającej 15 g w roku,
3)
zarejestrowanego za pomocą zainstalowanych w pomieszczeniach, kanałach technologicznych, kanałach wentylacyjnych i innych miejscach czujników (wykrywaczy), w ilościach przekraczających 10 ppm

- należy niezwłocznie przystąpić do jego usunięcia.

§  9.
1.
Do sprawdzania szczelności urządzenia stosuje się jedną z następujących metod wykrywania:
1)
lokalnych źródeł emisji substancji kontrolowanej - za pomocą przenośnego wykrywacza nieszczelności o dolnym progu czułości poniżej 15 g/rok;
2)
globalnej emisji substancji kontrolowanej w pomieszczeniu - poprzez pomiar stężenia czynnika chłodniczego w powietrzu, za pomocą stacjonarnego urządzenia kontrolnego, o ciągłym działaniu i rejestracji pomiarów oraz dolnym progu czułości poniżej 10 ppm.
2.
Metodę, o której mowa w ust. 1 pkt 1, stosuje się, jeżeli konstrukcja urządzenia umożliwia dostęp do każdego z badanych fragmentów urządzenia na całym obwodzie miejsca badania.
§  10.
Próbę szczelności za pomocą gazu obojętnego lub metodą próżniową przeprowadza się:
1)
na części lub całości urządzenia, jeżeli nastąpił jednorazowy wyciek substancji kontrolowanej w ilości powyżej 10 % napełnienia;
2)
na całości urządzenia, jeżeli ich przestój był dłuższy niż 1 rok.
§  11.
Dokonujący przeglądu szczelności powinien być wyposażony w:
1)
okulary ochronne;
2)
rękawice ochronne;
3)
aparat umożliwiający oddychanie w przypadku dokonywania przeglądu urządzeń zawierających czynnik chłodniczy typu: R123, R124, R141b, R142b oraz R22 występujący w mieszaninach z R152a lub R218 albo R600a.
§  12.
Elementy elastyczne urządzeń podlegają wymianie w całości w przypadku stwierdzenia na nich zużycia mogącego przyczynić się do uwolnienia substancji kontrolowanej.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Gospodarki i Pracy kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. Nr 134, poz. 1428).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024