Warunki i tryb potwierdzania kwalifikacji kierowców i konwojentów zatrudnionych przy transporcie zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 9 sierpnia 2004 r.
w sprawie warunków i trybu potwierdzania kwalifikacji kierowców i konwojentów zatrudnionych przy transporcie zwierząt

Na podstawie art. 24 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002 oraz z 2004 r. Nr 69, poz. 625, Nr 92, poz. 880 i Nr 96, poz. 959) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki i tryb potwierdzania posiadanych przez kierowców i konwojentów kwalifikacji niezbędnych przy transporcie zwierząt;
2)
wzór zaświadczenia potwierdzającego kwalifikacje, o których mowa w pkt 1;
3)
szczegółowy program szkolenia;
4)
sposób:
a)
powoływania komisji egzaminacyjnych,
b)
przeprowadzania egzaminu.
§  2.
1.
Powiatowy lekarz weterynarii, właściwy dla miejsca zatrudnienia osób ubiegających się o potwierdzenie kwalifikacji niezbędnych przy transporcie zwierząt, wystawia kierowcom i konwojentom zaświadczenie potwierdzające te kwalifikacje.
2.
Wzór zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3.
Osoba ubiegająca się o potwierdzenie kwalifikacji niezbędnych przy transporcie zwierząt składa wniosek o potwierdzenie posiadania tych kwalifikacji do powiatowego lekarza weterynarii, o którym mowa w ust. 1.
4.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 3, dołącza się:
1) 2
 (uchylony),
2)
potwierdzenie na piśmie zdania egzaminu, o którym mowa w § 4, wydane przez komisję egzaminacyjną.
§  3. 3
 Szkolenie dla kierowców i konwojentów jest prowadzone w formie kursu, zgodnie z programem szkolenia, który jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Egzamin przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana przez powiatowego lekarza weterynarii właściwego dla miejsca szkolenia.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą co najmniej 3 osoby, w tym:
1) 4
 2 posiadające wykształcenie wyższe na kierunku rolnictwo, zootechnika, biologia lub weterynaria;
2)
osoba posiadająca wykształcenie co najmniej średnie i 5-letni staż pracy przy konwojowaniu zwierząt.
3.
Komisja egzaminacyjna przeprowadza egzamin, o którym mowa w ust. 1, w formie testu pisemnego obejmującego sprawdzenie znajomości zagadnień zawartych w programie szkolenia, o którym mowa w § 3.
4.
Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które odbyły przewidziane w programie szkolenia zajęcia praktyczne.
§  5.
1.
Z posiedzenia komisji egzaminacyjnej sporządza się protokół, zawierający wyniki egzaminu, który po podpisaniu przez członków komisji egzaminacyjnej jest przekazywany do powiatowego lekarza weterynarii wskazanego w § 4 ust. 1.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, powiatowy lekarz weterynarii przechowuje przez okres 3 lat od dnia przeprowadzenia egzaminu.
§  6.
1.
Warunkiem zdania egzaminu jest udzielenie co najmniej 75 % poprawnych odpowiedzi na pytania zawarte w teście pisemnym, o którym mowa w § 4 ust. 3.
2.
Osoby, które nie uzyskały wymaganej ilości poprawnych odpowiedzi z testu pisemnego, mogą powtórnie przystąpić do egzaminu, po złożeniu wniosku do powiatowego lekarz weterynarii, wskazanego w § 4 ust. 1.
3.
Powtórny egzamin komisja egzaminacyjna przeprowadza w formie egzaminu ustnego.
4.
Komisja egzaminacyjna wydaje na piśmie osobom, które zdały egzamin, potwierdzenie wyniku tego egzaminu.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 5

WZÓR

Zaświadczenie potwierdzające kwalifikacje kierowcy/konwojenta1)

(pieczęć powiatowego inspektoratu weterynarii)

Pan/i .........................................................

urodzony/a w ............................. dnia ...............

imiona rodziców ...............................................

Nr PESEL lub rodzaj i nr dokumentu tożsamości .................

posiada kwalifikacje kierowcy/konwojenta1) przy transporcie

zwierząt.

Dokument, na podstawie którego wystawiono potwierdzenie

kwalifikacji:

...................................................

(pieczęć okrągła powiatowego lekarza weterynarii)

............, dnia ...............

1) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  6

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SZKOLENIA KIEROWCÓW I KONWOJENTÓW ZATRUDNIANYCH PRZY TRANSPORCIE ZWIERZĄT

Lp. Zagadnienia Liczba godzin
wykłady ćwiczenia
1 Przepisy krajowe i obowiązujące w państwach członkowskich Unii Europejskiej w zakresie ochrony zwierząt podczas transportu drogowego, kolejowego, morskiego i lotniczego 3 -
2 Planowanie trasy, zmiany trasy i adnotacje dokonywane w tym zakresie 1 1
3 Dokumenty wymagane przy transporcie żywych zwierząt 1 -
4 Konstrukcja i sposoby użytkowania pojazdu mające wpływ na zapewnienie transportowanym zwierzętom odpowiednich warunków w czasie transportu 1 -
5 Załadunek, rozmieszczenie i wyładunek zwierząt, stosownie do gatunku 1 2
6 Opieka nad zwierzętami podczas postojów. Kontrola stanu zdrowia zwierząt, wymagane postoje, karmienie i pojenie 1 1
7 Zachowania behawioralne różnych gatunków zwierząt. Wykorzystanie naturalnego instynktu zwierząt podczas transportu, załadunku i wyładunku 1 -
8 Normy załadunkowe oraz sposób załadunku zwierząt 1 -
9 Stres u zwierząt oraz sposoby redukowania jego symptomów 1 -
10 Postępowanie ze zwierzętami chorymi lub zwierzętami, które uległy zranieniu podczas transportu 1 -
11 Transport zwierząt w pojemnikach i kontenerach 1 -
12 Wpływ warunków atmosferycznych na transport zwierząt oraz sposoby zapewnienia optymalnych warunków zoohigieniczych podczas przewozu zwierząt 1 -
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 134, poz. 1433).
2 § 2 ust. 4 pkt 1 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.131.1098) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2005 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.131.1098) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2005 r.
4 § 4 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.131.1098) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2005 r.
5 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.131.1098) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2005 r.
6 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.131.1098) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2005 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024