Odstępstwa od wymagań dla owoców cytrusowych pochodzących z państw trzecich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 12 lipca 2004 r.
w sprawie odstępstw od wymagań dla owoców cytrusowych pochodzących z państw trzecich

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2004 r. Nr 11, poz. 94 i Nr 96, poz. 959) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa odstępstwa od wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 marca 2004 r. w sprawie zapobiegania wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się organizmów kwarantannowych (Dz. U. Nr 61, poz. 571 i Nr 138, poz. 1466), zwanym dalej "rozporządzeniem", w załączniku nr 4 w części A w dziale 1 dla owoców roślin z rodzaju Citrus L., Fortunella Swingle, Poncirus Raf. i ich mieszańców, zwanych dalej "owocami cytrusowymi", pochodzących z państw trzecich, jeżeli owoce te pochodzą z Republiki Argentyńskiej lub Federacyjnej Republiki Brazylii.
§  2.
1.
Do owoców cytrusowych, o których mowa w § 1, nie stosuje się wymagań określonych w rozporządzeniu w załączniku nr 4 w części A w dziale 1 w pkt 16.2 i 16.4.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, oprócz wymagań specjalnych określonych w rozporządzeniu w załączniku nr 4 w części A w dziale 1 w pkt 16.1, 16.3 i 16.5:
1)
owoce cytrusowe powinny być zaopatrzone w świadectwo fitosanitarne potwierdzające, że:
a)
owoce te pochodzą z obszarów uznanych za wolne2) od wszystkich szczepów Xanthomonas campestris patogenicznych dla roślin z rodzaju Citrus L. - z podaniem nazwy tych obszarów, lub
b)
w czasie przeprowadzonej urzędowej kontroli i badań:
-
objawy wszystkich szczepów Xanthomonas campestris patogenicznych dla roślin z rodzaju Citrus L. nie były obserwowane w miejscu produkcji od początku ostatniego cyklu wegetacyjnego,
-
z wykorzystaniem testów laboratoryjnych, owoce zbierane w miejscu produkcji były wolne od wszystkich szczepów Xanthomonas campestris patogenicznych dla roślin z rodzaju Citrus L.,
c)
owoce cytrusowe poddano zabiegowi ortofenylofenolanem sodu - z podaniem informacji o przeprowadzonym zabiegu,
d)
podmioty zajmujące się produkcją, pakowaniem, eksportem i obrotem owocami cytrusowymi zostały wpisane do odpowiedniego urzędowego rejestru prowadzonego w Republice Argentyńskiej lub Federacyjnej Republice Brazylii;
2)
owoce cytrusowe, inne niż owoce gatunku Citrus aurantium L., powinny być zaopatrzone w świadectwo fitosanitarne potwierdzające spełnienie wymagań, o których mowa w pkt 1, oraz że:
a)
owoce te pochodzą z obszarów uznanych za wolne2) od wszystkich szczepów Guignardia citricarpa Kiely patogenicznych dla roślin z rodzaju Citrus L. - z podaniem nazwy tych obszarów, lub
b)
objawy wszystkich szczepów Guignardia citricarpa Kiely patogenicznych dla roślin z rodzaju Citrus L. nie były obserwowane w miejscu produkcji od początku ostatniego cyklu wegetacyjnego,
c)
w czasie urzędowej kontroli na owocach cytrusowych zbieranych w miejscu produkcji nie stwierdzono objawów występowania wszystkich szczepów Guignardia citricarpa Kiely patogenicznych dla roślin z rodzaju Citrus L.,
d)
podmioty zajmujące się produkcją, pakowaniem, eksportem i obrotem tymi owocami zostały wpisane do odpowiedniego urzędowego rejestru prowadzonego w Republice Argentyńskiej lub Federacyjnej Republice Brazylii.
§  3.
Owoce cytrusowe pochodzące z Republiki Argentyńskiej lub Federacyjnej Republiki Brazylii mogą być wprowadzane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli:
1)
ich przemieszczanie z miejsca produkcji do miejsca, z którego są wysyłane, odbywa się pod nadzorem urzędowej służby ochrony roślin Republiki Argentyńskiej lub Federacyjnej Republiki Brazylii;
2)
są zaopatrzone w dokument wydany przez urzędową służbę, o której mowa w pkt 1, stanowiący część dokumentacji prowadzonej dla podmiotu określonego w § 2 ust. 2 pkt 1 lit. d i pkt 2 lit. d przez tę służbę i udostępnianej Komisji Europejskiej.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 134, poz. 1433).

2) Wykaz obszarów uznanych za wolne od określonych organizmów szkodliwych znajduje się w obwieszczeniu wydanym na podstawie art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 18 grudnia 2004 r. o ochronie roślin.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024