Zm.: rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu i ograniczenia obrotu towarami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 czerwca 2004 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu i ograniczenia obrotu towarami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa

Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 119, poz. 1250, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 2002 r. w sprawie wprowadzenia zakazu i ograniczenia obrotu towarami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa (Dz. U. Nr 143, poz. 1198 oraz z 2003 r. Nr 207, poz. 2015) wprowadza się następujące zmiany:
1)
załącznik nr 1 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego rozporządzenia;
2)
załącznik nr 2 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1789 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 74, poz. 676 i Nr 89, poz. 804.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

LISTA KRAJÓW OBJĘTYCH ZAKAZEM EKSPORTU LUB TRANZYTU PRZEZ POLSKI OBSZAR CELNY TOWARÓW O ZNACZENIU STRATEGICZNYM DLA BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA

Lp. KRAJ UWAGI
1 2 3
1 ISLAMSKIE PAŃSTWO AFGANISTANU Dotyczy wyłącznie dostaw na tereny pod kontrolą Talibów.
2 BOŚNIA I HERCEGOWINA Nie dotyczy dostaw broni strzeleckiej przeznaczonej dla sił policyjnych w Bośni i Hercegowinie oraz sprzętu saperskiego.
3 REPUBLIKA IRAKU Nie dotyczy dostaw niezbędnych dla Rządu Iraku lub sił wielonarodowych, które mają służyć celom rezolucji Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych nr 1546 (2004).
4 DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA Nie dotyczy czasowych dostaw na potrzeby Misji Narodów Zjednoczonych w DRK oraz zintegrowanych narodowych Sił Zbrojnych i Policji Konga.

Nie dotyczy czasowych dostaw do użytku osobistego personelu Narodów Zjednoczonych oraz czasowych dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do użytku osobistego dla przedstawicieli i personelu mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

Nie dotyczy czasowych dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego*, pomocy oraz szkoleń wyłącznie do celów humanitarnych i ochrony osobistej, po wcześniejszej notyfikacji Sekretarzowi Generalnemu Narodów Zjednoczonych.

Nie dotyczy sprzętu saperskiego.

5 REPUBLIKA LIBERII Nie dotyczy dostaw na potrzeby Misji Pokojowej Narodów Zjednoczonych (UNMIL) w Liberii.

Nie dotyczy dostaw na potrzeby międzynarodowych programów szkoleniowych oraz reformy sił zbrojnych i policji Liberii oraz dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych i ochrony osobistej oraz pomocy technicznej lub szkoleń, po wyrażeniu zgody przez właściwy Komitet Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych.

Nie dotyczy czasowych dostaw odzieży ochronnej, kamizelek ochronnych i hełmów na użytek osobisty personelu Narodów Zjednoczonych oraz przedstawicieli mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

6 WIELKA LIBIJSKA ARABSKA DŻAMAHIRIJA LUDOWO-SOCJALISTYCZNA
7 ZWIĄZEK MYANMAR Nie dotyczy kontraktów, które weszły w życie przed 8.11.1996 r.

Nie dotyczy dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych i ochrony osobistej oraz związanej z tym pomocy technicznej lub szkoleń.

Nie dotyczy czasowych dostaw odzieży ochronnej, kamizelek ochronnych i hełmów na potrzeby personelu Narodów Zjednoczonych oraz przedstawicieli mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

8 REPUBLIKA RWANDY Nie dotyczy rządu Rwandy.
9 REPUBLIKA SIERRA LEONE Nie dotyczy rządu Sierra Leone.

Nie dotyczy dostaw na potrzeby Misji Pokojowej Narodów Zjednoczonych w Sierra Leone (United Nations Mission in Sierra Leone - UNAMSIL) oraz sił pokojowych ECOMOG.

10 REPUBLIKA SOMALIJSKA Nie dotyczy dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych i ochrony osobistej lub w celach realizacji programów w ramach Procesu na rzecz Pokoju i Pojednania, po wyrażeniu zgody przez właściwy Komitet Sankcji Narodów Zjednoczonych.

Nie dotyczy odzieży ochronnej, w tym kamizelek ochronnych i hełmów czasowo wwożonych na potrzeby personelu Narodów Zjednoczonych, mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

11 REPUBLIKA SUDANU Nie dotyczy nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych i ochrony osobistej dla określonych programów Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Nie dotyczy czasowych dostaw odzieży ochronnej, kamizelek ochronnych i hełmów na potrzeby personelu Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej oraz przedstawicieli mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

Nie dotyczy sprzętu saperskiego oraz związanej z nim pomocy finansowej i technicznej.

12 REPUBLIKA ZIMBABWE Nie dotyczy nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych i ochrony osobistej dla określonych programów Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Nie dotyczy czasowych dostaw odzieży ochronnej, kamizelek ochronnych i hełmów na potrzeby personelu Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej oraz przedstawicieli i personelu mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

13 WSZYSTKIE KRAJE ŚWIATA Zakaz dotyczy dostaw dla Usamy bin Ladena, członków organizacji Al-Qaida, Talibów oraz innych osób fizycznych, grup, wspólnot i przedsięwzięć z nimi związanych.
Zakaz dotyczy wywozu z polskiego obszaru celnego min przeciwpiechotnych objętych kodem CN 9306 90 10 Nomenklatury Scalonej, stanowiącej załącznik I do rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1789/2003 z dnia 11 września 2003 r. zmieniającego załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej.

Zakaz nie dotyczy min wywożonych za granicę:

1) przez jednostki wojskowe Sił Zbrojnych

RP uczestniczące w operacjach mających

na celu utrzymanie międzynarodowego

pokoju i bezpieczeństwa;

2) przez jednostki wojskowe Sił Zbrojnych

RP uczestniczące w ćwiczeniach

wojskowych organizowanych na podstawie

porozumień międzynarodowych;

3) które zostały przywiezione przez

jednostki wojskowe państw obcych do

wykorzystania w ramach ćwiczeń

wojskowych przeprowadzanych na

terytorium RP na podstawie porozumień

międzynarodowych.

* Nieśmiercionośny sprzęt wojskowy - sprzęt przeznaczony do celów wojskowych, którego bezpośrednie i zgodne z przeznaczeniem użycie nie wywołuje skutku śmiertelnego.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

LISTA KRAJÓW OBJĘTYCH OGRANICZENIEM EKSPORTU LUB TRANZYTU PRZEZ POLSKI OBSZAR CELNY TOWARÓW O ZNACZENIU STRATEGICZNYM DLA BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA

Lp. KRAJ UWAGI
1 2 3
1 CHIŃSKA REPUBLIKA LUDOWA Dotyczy również Tajwanu
2 ISLAMSKA REPUBLIKA IRANU
3 KOREAŃSKA REPUBLIKA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA
4 REPUBLIKA KUBY
5 SYRYJSKA REPUBLIKA ARABSKA

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.150.1574

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu i ograniczenia obrotu towarami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.
Data aktu: 22/06/2004
Data ogłoszenia: 30/06/2004
Data wejścia w życie: 30/06/2004