Dodatkowe wymagania wobec podmiotów ubiegających się o otwarcie lub prowadzenie rejestrów zwierząt hodowlanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 19 maja 2004 r.
w sprawie dodatkowych wymagań wobec podmiotów ubiegających się o otwarcie lub prowadzenie rejestrów zwierząt hodowlanych2)

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1762 oraz z 2004 r. Nr 91, poz. 866) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Podmiot ubiegający się o otwarcie lub prowadzenie określonego rejestru zwierząt hodowlanych, zwanego dalej "rejestrem", powinien:
1)
zapewnić:
a)
prowadzenie rejestru w formie papierowej - książki lub kartoteki lub w formie elektronicznej,
b)
zabezpieczenie i ochronę danych zawartych w rejestrze i innych dokumentach hodowlanych przed ich utratą,
c)
sporządzanie, co najmniej raz na 12 miesięcy, wydruków dokonywanych w danym roku wpisów, zmian i uzupełnień wpisów w rejestrze, w przypadku prowadzenia rejestru wyłącznie w formie elektronicznej,
d)
przechowywanie rejestru prowadzonego w formie papierowej lub wydruków z rejestru prowadzonego w formie elektronicznej przez okres co najmniej 10 lat, a w przypadku rejestru buhajów, koni pełnej krwi angielskiej, koni arabskich czystej krwi, koni huculskich lub koników polskich - wieczyście,
e)
przeprowadzanie badań i sprawdzanie informacji niezbędnych do wystawiania dokumentów hodowlanych, w szczególności dotyczących pochodzenia zwierząt,
f)
prowadzenie rejestru przez osobę posiadającą co najmniej średnie wykształcenie;
2)
mieć:
a)
zdolność do czynności prawnych lub osobowość prawną,
b)
osobowość prawną, w przypadku ubiegania się o otwarcie lub prowadzenie rejestru świń,
c)
dostęp do informacji i danych o wartości użytkowej lub hodowlanej zwierząt w zakresie niezbędnym do realizacji programu hodowlanego prowadzonego na potrzeby rejestru; wymaganie to nie dotyczy podmiotu upoważnionego do prowadzenia oceny wartości użytkowej;
3)
udostępniać podmiotom upoważnionym do prowadzenia oceny wartości użytkowej lub hodowlanej informacje niezbędne do prowadzenia tej oceny;
4)
zatrudniać co najmniej jednego specjalistę do spraw selekcji zwierząt, jeżeli regulamin prowadzenia rejestru przewiduje wpis zwierząt przez takiego specjalistę.
2.
Specjalista, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, powinien mieć wykształcenie wyższe na kierunku zootechnika, weterynaria lub rolnictwo.
§  2.
Podmiot ubiegający się o otwarcie lub prowadzenie rejestru powinien przedstawić ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa:
1)
odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, w przypadku podmiotu posiadającego osobowość prawną;
2)
statut lub umowę, na podstawie których działa dany podmiot, a których postanowienia zapewniają równe traktowanie członków organizacji i określają w szczególności:
a)
zasady przyjmowania członków, ich występowania oraz wykluczania,
b)
prawa i obowiązki członków,
c)
sankcje wobec członków, którzy nie wypełniali obowiązków;
3)
oświadczenie, że programem hodowlanym prowadzonym na potrzeby rejestru będzie objęte dostatecznie duże pogłowie zwierząt, w przypadku ubiegania się o otwarcie lub prowadzenie rejestru drobiu.
§  3.
1.
Podmiot ubiegający się o otwarcie lub prowadzenie rejestru powinien zapewnić, że programem hodowlanym prowadzonym na potrzeby rejestru będzie objęte pogłowie zwierząt o liczebności, w przypadku:
1)
bydła - co najmniej 50 sztuk krów lub jałowic;
2)
koni - co najmniej 50 sztuk klaczy;
3)
świń - co najmniej 50 sztuk samic stada podstawowego;
4)
owiec - co najmniej 15 sztuk samic stada podstawowego;
5)
kóz - co najmniej 15 sztuk samic stada podstawowego;
6)
pszczół - co najmniej 6 sztuk matek pszczelich pochodzących z trzech różnych linii hodowlanych;
7)
zwierząt futerkowych - co najmniej 10 sztuk samic stada podstawowego dla każdego gatunku, rasy i odmiany barwnej.
2.
Liczebność pogłowia zwierząt, o której mowa w ust. 1, powinna być potwierdzona, w formie zaświadczenia, przez podmiot upoważniony do prowadzenia oceny wartości użytkowej.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.3)
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 maja 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 106, poz. 1125).

2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia decyzji 89/504/EWG z dnia 18 lipca 1989 r. określającej kryteria udzielania zezwoleń i nadzorowania stowarzyszeń hodowców, organizacji hodowlanych i przedsiębiorstw prywatnych prowadzących lub zakładających rejestry dla mieszańców świń (Dz. Urz. WE L 247 z 23.08.1989).

Dane dotyczące ogłoszenia aktu prawa Unii Europejskiej, zamieszczone w niniejszym rozporządzeniu, dotyczą ogłoszenia tego aktu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne.

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 lutego 2003 r. w sprawie dodatkowych wymagań wobec związków hodowców lub innych podmiotów prowadzących księgi zwierząt hodowlanych lub ubiegających się o ich otwarcie lub prowadzenie oraz podmiotów ubiegających się o otwarcie lub prowadzenie rejestrów zwierząt hodowlanych (Dz. U. Nr 41, poz. 356), które na podstawie art. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o zmianie ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 91, poz. 866) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w zakresie dotyczącym dodatkowych wymagań wobec podmiotów ubiegających się o otwarcie lub prowadzenie rejestrów zwierząt hodowlanych.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.131.1409

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatkowe wymagania wobec podmiotów ubiegających się o otwarcie lub prowadzenie rejestrów zwierząt hodowlanych.
Data aktu: 19/05/2004
Data ogłoszenia: 09/06/2004
Data wejścia w życie: 24/06/2004