Szczegółowe warunki udzielania pomocy publicznej na finansowanie inwestycji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej "Poczta Polska".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 czerwca 2004 r.
w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy publicznej na finansowanie inwestycji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej "Poczta Polska"

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 19 września 2003 r. o zmianie ustawy o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 189, poz. 1850) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki udzielenia, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 lipca 1997 r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej "Poczta Polska" (Dz. U. Nr 106, poz. 675, z późn. zm.1)), pomocy publicznej w formie dotacji przeznaczonej na finansowanie inwestycji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej "Poczta Polska", zwanego dalej "Pocztą Polską".
§  2.
Pomoc publiczna, o której mowa w § 1, jest udzielana, jeżeli są spełnione następujące warunki:
1)
realizacja inwestycji przyczyni się do:
a)
podniesienia jakości świadczonych przez Pocztę Polską powszechnych usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym, w tym poprawy terminowości doręczeń przesyłek z zachowaniem wskaźników terminowości doręczeń przesyłek w obrocie krajowym, określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 9 stycznia 2004 r. w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych (Dz. U. Nr 5, poz. 34 i Nr 76, poz. 719), zwanego dalej "rozporządzeniem",
b)
zwiększenia dostępności do powszechnych usług pocztowych, przy zachowaniu warunków w zakresie:
zachowania liczby i sposobu rozmieszczenia placówek Poczty Polskiej, określonych w § 44 rozporządzenia,
liczby dni w tygodniu, w których placówki Poczty Polskiej powinny być dostępne dla klienta, określonych w § 45 rozporządzenia,
procentowego udziału nadawczych skrzynek pocztowych umieszczonych w sposób i w miejscu umożliwiającym korzystanie z nich osobie niepełnosprawnej, poruszającej się za pomocą wózka inwalidzkiego, określonych w § 46 rozporządzenia,
c)
poprawy bezpieczeństwa obrotu pocztowego;
2)
Poczta Polska nie ma możliwości sfinansowania inwestycji wyłącznie ze środków własnych i kredytów inwestycyjnych, co potwierdza przedłożeniem:
a)
dokumentacji techniczno-ekonomicznej inwestycji, w tym: wartości kosztorysowej inwestycji, harmonogramu realizacji inwestycji i planu jej finansowania,
b)
oświadczenia, że nie jest w stanie sfinansować danej inwestycji ze środków własnych, a aktualna sytuacja finansowa nie pozwala na zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego na jej sfinansowanie, potwierdzonego rachunkiem opartym na aktualnych przepływach pieniężnych oraz danych ze sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa i prognozie kształtowania się przepływów pieniężnych w okresie realizacji inwestycji,
c)
ostatniego zweryfikowanego i zatwierdzonego sprawozdania finansowego wraz z informacją o aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, zawierającej w szczególności dane o bieżącej płynności finansowej oraz potwierdzone przez bank dane o aktualnym stanie zadłużenia przedsiębiorstwa,
d)
danych o planowanych efektach inwestycji w zakresie, o którym mowa w pkt 1;
3)
Poczta Polska pokryje co najmniej 50 % wartości kosztorysowej inwestycji ze środków własnych;
4)
Poczta Polska nie korzysta w danym roku budżetowym z innej formy pomocy publicznej na finansowanie inwestycji.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 120, poz. 1268, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, z 2003 r. Nr 130, poz. 1188 oraz z 2004 r. Nr 93, poz. 894.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.128.1336

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki udzielania pomocy publicznej na finansowanie inwestycji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej "Poczta Polska".
Data aktu: 01/06/2004
Data ogłoszenia: 04/06/2004
Data wejścia w życie: 04/06/2004