Przekazywanie przez pracodawcę organowi nadzoru rocznej informacji dotyczącej realizacji prowadzonego pracowniczego programu emerytalnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 28 maja 2004 r.
w sprawie przekazywania przez pracodawcę organowi nadzoru rocznej informacji dotyczącej realizacji prowadzonego pracowniczego programu emerytalnego

Na podstawie art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. Nr 116, poz. 1207) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa zakres rocznej informacji pracodawcy dotyczącej realizacji prowadzonego pracowniczego programu emerytalnego oraz tryb jej przekazywania organowi nadzoru.
§  2. 
Roczna informacja pracodawcy dotycząca realizacji pracowniczego programu emerytalnego przekazywana organowi nadzoru, zwana dalej "informacją", powinna zawierać następujące dane:
1)
dane identyfikujące pracodawcę:
a)
firmę pracodawcy,
b)
numer wpisu programu do rejestru pracowniczych programów emerytalnych,
c)
numer REGON pracodawcy,
d)
siedzibę i adres pracodawcy;
2)
dane o liczbie uczestników według stanu na koniec każdego kwartału w danym roku kalendarzowym, obejmujące:
a)
liczbę uczestników programu, w stosunku do których pracodawca miał obowiązek na koniec danego kwartału odprowadzać składkę podstawową,
b)
liczbę uczestników programu, o których mowa w art. 27 i 47 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych, zwanej dalej "ustawą", w stosunku do których pracodawca nie miał obowiązku na koniec danego kwartału odprowadzać składki podstawowej,
c)
liczbę uczestników programu wnoszących na koniec danego kwartału składkę dodatkową;
3)
liczbę zatrudnionych pracowników, w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy, według stanu na koniec roku kalendarzowego;
4)
dane dotyczące składek:
a)
sumę składek podstawowych odprowadzonych w danym roku kalendarzowym,
b)
sumę składek dodatkowych odprowadzonych w danym roku kalendarzowym;
5)
liczbę wypłat dokonanych w danym roku kalendarzowym;
6)
liczbę wypłat transferowych dokonanych w danym roku kalendarzowym w podziale na wypłaty transferowe dokonane do innego pracowniczego programu emerytalnego i na indywidualne konto emerytalne (IKE);
7)
informacje o wystąpieniu w danym roku kalendarzowym:
a)
jednostronnego zawieszenia przez pracodawcę odprowadzania składek podstawowych, wraz z podaniem okresu zawieszenia,
b)
czasowego ograniczenia wysokości naliczanej składki podstawowej wraz z podaniem okresu ograniczenia i wysokości składki podstawowej naliczanej w tym okresie;
8)
datę sporządzenia informacji;
9)
imię, nazwisko i pełnioną funkcję osoby sporządzającej informację oraz jej podpis;
10)
imię, nazwisko i pełnioną funkcję osoby lub osób upoważnionych do reprezentacji pracodawcy oraz ich podpisy.
§  3. 
Informacja jest przekazywana przesyłką poleconą.
§  4. 
Datą przekazania informacji jest data nadania przesyłki poleconej.
§  5. 
Wzór rocznej informacji dotyczącej realizacji pracowniczego programu emerytalnego przekazywanej do organu nadzoru stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2004 r.
______

1) Minister Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 maja 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 106, poz. 1124).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ROCZNEJ INFORMACJI DOTYCZĄCEJ REALIZACJI PRACOWNICZEGO PROGRAMU EMERYTALNEGO PRZEKAZYWANEJ DO ORGANU NADZORU

wzór

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024