Zwrot kosztów przejazdu osobom wezwanym do stawiennictwa przez wojskowy organ emerytalny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 14 stycznia 2004 r.
w sprawie zwrotu kosztów przejazdu osobom wezwanym do stawiennictwa przez wojskowy organ emerytalny

Na podstawie art. 33 ust. 5 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki, tryb i wysokość zwrotu kosztów przejazdu osobom wezwanym do stawiennictwa przez wojskowy organ emerytalny:
a)
zgłaszającym wniosek o świadczenia pieniężne z tytułu zaopatrzenia emerytalnego, zwanego dalej "świadczeniem",
b)
uprawnionym do świadczeń,
c)
składającym zeznania w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawach świadczeń;
2)
rodzaje środków transportu;
3)
rodzaje dokumentów poświadczających uprawnienia do zwrotu kosztów przejazdu;
4)
terminy wypłaty.
§  2.
Zwrot kosztów przejazdu obejmuje:
1)
cenę biletu kolejowego drugiej klasy pociągu osobowego z miejsca zamieszkania do siedziby wojskowego organu emerytalnego i z powrotem, a w przypadku braku takiego połączenia - cenę biletu autobusowego w komunikacji zwykłej;
2)
cenę biletu na przejazd miejskim środkiem komunikacji (tramwaje, trolejbusy, autobusy, metro) - przy uwzględnieniu zniżek przysługujących wezwanym na mocy odrębnych przepisów.
§  3.
W przypadku gdy pomiędzy miejscem zamieszkania osoby wezwanej a siedzibą wojskowego organu emerytalnego nie ma osobowej komunikacji kolejowej lub autobusowej komunikacji zwykłej, wysokość zwrotu kosztów przejazdu ustala się według ceny biletu najtańszego dostępnego środka komunikacji.
§  4.
1.
Zwrot kosztów przejazdu następuje na podstawie przedłożonego wojskowemu organowi emerytalnemu dokumentu wzywającego osobę do osobistego stawiennictwa i biletów.
2.
W przypadku nieprzedłożenia biletów, zwrot następuje w wysokości wynikającej z tabel i taryf przewozowych, z uwzględnieniem zasad określonych w § 2.
§  5.
Zwrotu kosztów przejazdu dokonuje wojskowy organ emerytalny:
1)
w kasie wojskowego organu emerytalnego w dniu stawienia się osoby wezwanej albo
2)
za pośrednictwem poczty lub na wskazany przez wezwanego rachunek bankowy w terminie 7 dni od dnia przedłożenia dokumentów, o których mowa w § 4.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024