Plan działań operatora w sytuacjach szczególnych zagrożeń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 9 stycznia 2004 r.
w sprawie planu działań operatora w sytuacjach szczególnych zagrożeń

Na podstawie art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. Nr 130, poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb sporządzania i aktualizacji przez operatora planu działań w sytuacjach szczególnych zagrożeń, a w szczególności wprowadzenia stanu wojennego, stanu wyjątkowego i stanu klęski żywiołowej, zwanego dalej "planem".
§  2.
1.
Plan sporządza się po dokonaniu przez operatora:
1)
identyfikacji i analizy danych o szczególnych zagrożeniach na obszarze wykonywania działalności pocztowej, uzyskanych od właściwych terytorialnie organów administracji rządowej lub samorządu terytorialnego;
2)
oceny wpływu szczególnych zagrożeń na urządzenia i obiekty wykorzystywane przy świadczeniu usług pocztowych oraz na ciągłość świadczenia usług pocztowych;
3)
analizy potrzeb, warunków i sposobów świadczenia usług pocztowych oraz zasad współpracy operatora z organami koordynującymi działania ratownicze, służbami ustawowo powołanymi do niesienia pomocy oraz Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Operator dokonuje weryfikacji danych o szczególnych zagrożeniach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, co najmniej raz w roku.
§  3.
1.
Operator, w zależności od obszaru, na którym wykonuje działalność pocztową, sporządza plan odrębnie dla każdego województwa, na obszarze którego wykonuje działalność pocztową.
2.
Operator wykonujący działalność pocztową na obszarze przekraczającym granice administracyjne jednego województwa sporządza również plan dla całego obszaru, na którym prowadzi działalność pocztową.
3.
Operator świadczący usługi pocztowe w obrocie zagranicznym sporządza plan, w którym przedstawia sposób zachowania ciągłości współpracy z poszczególnymi podmiotami zagranicznymi, w sytuacjach szczególnych zagrożeń.
§  4.
1.
Plan, o którym mowa w § 3 ust. 2 i 3, sporządza się po uzgodnieniu z:
1)
Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w zakresie organizacji doręczania:
a)
kart powołania, o których mowa w rozporządzeniu Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji, Obrony Narodowej oraz Infrastruktury z dnia 5 lipca 2002 r. w sprawie trybu doręczania kart powołania i rozplakatowania obwieszczeń o stawieniu się osób do czynnej służby wojskowej (Dz. U. Nr 122, poz. 1049),
b)
wezwań do wykonania świadczeń osobistych lub rzeczowych, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 5 lutego 2002 r. w sprawie świadczeń na rzecz obrony (Dz. U. Nr 18, poz. 168);
2)
ministrem właściwym do spraw wewnętrznych, w zakresie wykonywania usług pocztowych na rzecz organów administracji rządowej lub samorządu terytorialnego;
3)
Prezesem Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, zwanym dalej "Prezesem URTiP", w zakresie:
a)
procedur działania operatora, wdrażanych podczas sytuacji szczególnych zagrożeń dla zapewnienia ciągłości świadczenia usług pocztowych,
b)
struktur organizacyjnych operatora, zabezpieczających działania, o których mowa w lit. a.
2.
Plan, o którym mowa w § 3 ust. 1, sporządza się po uzgodnieniu z:
1)
szefami wojewódzkich sztabów wojskowych w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1;
2)
wojewodą, w zakresie usług pocztowych wykonywanych na jego rzecz oraz na rzecz:
a)
jednostek organizacyjnych podporządkowanych wojewodzie, nadzorowanych przez niego oraz przedsiębiorców, dla których wojewoda jest organem założycielskim,
b)
organów samorządu terytorialnego;
3)
Prezesem URTiP w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.
§  5.
Po sporządzeniu planu operator przekazuje:
1)
po jednym egzemplarzu planu, o którym mowa w § 3 ust. 2 i 3, Prezesowi URTiP oraz, za jego pośrednictwem, ministrowi właściwemu do spraw łączności;
2)
po jednym egzemplarzu planu, o którym mowa w § 3 ust. 1, Prezesowi URTiP;
3)
wyciąg z planu, o którym mowa w § 3 ust. 2 i 3, w zakresie organizacji doręczania kart powołania i wezwań do wykonania świadczeń osobistych i rzeczowych, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. a i b, Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
§  6.
1.
Plan podlega aktualizacji:
1)
okresowo, w trybie określonym w § 3 i 4, nie rzadziej niż raz na pięć lat;
2)
każdorazowo w przypadku zmian:
a)
obszaru, na którym operator wykonuje działalność pocztową, lub rodzaju wykonywanej działalności, mających wpływ na realizację planu,
b)
danych o szczególnych zagrożeniach, mających wpływ na realizację planu.
2.
O wprowadzonej w planie aktualizacji operator powiadamia odpowiednio ministra właściwego do spraw łączności, Prezesa URTiP oraz Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
§  7.
1.
Operator wykonujący działalność pocztową w dniu wejścia w życie rozporządzenia, sporządza pierwszy plan w terminie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
2.
Operator, który rozpoczął świadczenie usług pocztowych po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, sporządza pierwszy plan w terminie dziewięciu miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności pocztowej.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - łączność, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165, Nr 141, poz. 1359 i Nr 232, poz. 2322).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024