Szczegółowe wymagania weterynaryjne dla prowadzenia działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 26 kwietnia 2004 r.
w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt2)

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69, poz. 625) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Działalność w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt prowadzi się w obiektach, które:
1)
znajdują się w miejscu ogrodzonym, zabezpieczonym przed dostępem zwierząt z zewnątrz;
2)
wyposaża się w:
a)
urządzenia do załadunku i wyładunku zwierząt,
b)
system odprowadzania ścieków.
2.
W obiektach, o których mowa w ust. 1, zapewnia się:
1)
miejsce do przeprowadzania badania zwierząt, zapewniające odpowiednie oświetlenie oraz wyposażone w urządzenia do unieruchamiania i poskramiania zwierząt;
2)
pomieszczenie do izolacji zwierząt chorych;
3)
pomieszczenie do przetrzymywania zwierząt wyposażone w urządzenia do ich karmienia i pojenia;
4)
pomieszczenie socjalne i biurowe z doprowadzoną bieżącą wodą przeznaczone dla urzędowego lekarza weterynarii;
5)
wydzielone miejsce do przetrzymywania nawozów naturalnych, w rozumieniu przepisów o nawozach i nawożeniu.
3.
W przypadku działalności w zakresie prowadzenia obrotu zwierzętami lub ich skupu stwierdzenie wymagań weterynaryjnych, o których mowa w ust. 1 i 2, jest wymagane dla każdego obiektu budowlanego, w którym ta działalność ma być prowadzona.
4.
Obiekty, o których mowa w ust. 1, poddaje się czyszczeniu i odkażaniu zgodnie z zaleceniami powiatowego lekarza weterynarii.
5.
Dopuszcza się skup zwierząt bezpośrednio z terenu gospodarstwa, z którego zwierzęta te pochodzą, jeżeli:
1)
zwierzęta pochodzące wyłącznie z jednego gospodarstwa przewozi się tym samym środkiem transportu;
2)
przewóz zwierząt odbywa się bezpośrednio do miejsca ich przeznaczenia.
§  2.
1.
Przedmiotem działalności, o której mowa w § 1, mogą być wyłącznie zwierzęta:
1)
oznakowane w sposób określony w przepisach o rejestracji i identyfikacji zwierząt;
2)
niepodlegające zakazowi wyprowadzania z gospodarstwa w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt;
3)
spełniające wymagania weterynaryjne określone w przepisach dla handlu zwierzętami - w przypadku, gdy zwierzęta są przeznaczone do handlu;
4)
spełniające wymagania weterynaryjne określone w przepisach o przywozie zwierząt - w przypadku, gdy zwierzęta są przywożone z państw trzecich.
2.
Dopuszcza się obrót zwierzętami niespełniającymi wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, jeżeli:
1)
zwierzęta z gospodarstwa pochodzenia zostaną dostarczone bezpośrednio do rzeźni znajdującej się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wskazanej przez powiatowego lekarza weterynarii;
2)
zwierzęta te nie miały kontaktu z innymi zwierzętami w czasie ich przewożenia z gospodarstwa pochodzenia do rzeźni.
§  3.
1.
Podmiot prowadzący działalność, o której mowa w § 1, prowadzi dokumentację dotyczącą zwierząt, będących przedmiotem jego działalności.
2.
Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1)
imię i nazwisko albo nazwę posiadacza zwierząt, od którego zwierzęta zostały nabyte, oraz adres i numer identyfikacyjny gospodarstwa ich pochodzenia;
2)
datę nabycia zwierząt;
3)
liczbę nabytych zwierząt, ich numer identyfikacyjny oraz numer świadectwa zdrowia lub paszportu;
4)
imię i nazwisko albo nazwę nabywcy oraz adres miejsca, do którego dostarczono zwierzęta;
5)
weterynaryjny numer identyfikacyjny podmiotu dokonującego przewozu zwierząt oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym zwierzęta są przewożone;
6)
kopię planu trasy, jeżeli jest wymagana.
3.
Dokumentację przechowuje się przez 3 lata od dnia dokonania w niej ostatniego wpisu.
§  4.
Do ponownego stwierdzenia spełniania wymagań weterynaryjnych, w przypadku wydania decyzji zakazującej prowadzenia działalności w zakresie obrotu zwierzętami lub ich skupu w obiektach, w stosunku do których stwierdzono naruszenie tych wymagań, są niezbędne wymagania określone w § 1-3.
§  5.
Powiatowy lekarz weterynarii wydaje decyzję, o której mowa w:
1)
art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, zwanej dalej "ustawą" - w przypadku niespełnienia wymagań, określonych w § 1 i § 3;
2)
art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy, w zakresie umieszczania na rynku zwierząt - w przypadku niespełnienia wymagań, określonych w § 2.
§  6.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu zwierzętami, innymi niż zwierzęta gospodarskie, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu takich zwierząt.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają do prawa polskiego postanowienia dyrektywy 64/432/EEC z dnia 26 czerwca 1964 r. o problemach zdrowia zwierząt w handlu bydłem i trzodą chlewną wewnątrz Wspólnoty (Dz. Urz. WE L 121, z 29.07.1964 r.) w części dotyczącej prowadzenia działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt. Dane dotyczące ogłoszenia aktu prawa Unii Europejskiej, zamieszczone w niniejszym rozporządzeniu, z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej, dotyczą ogłoszenia tego aktu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.100.1011

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe wymagania weterynaryjne dla prowadzenia działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt.
Data aktu: 26/04/2004
Data ogłoszenia: 01/05/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004