Szczegółowe wymagania weterynaryjne dla prowadzenia miejsc gromadzenia zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 26 kwietnia 2004 r.
w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia miejsc gromadzenia zwierząt2)

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69, poz. 625) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do miejsca gromadzenia zwierząt przyjmuje się zwierzęta spełniające wymagania weterynaryjne dla handlu zwierzętami.
§  2.
1.
W miejscu gromadzenia zwierząt zapewnia się:
1)
pomieszczenia do przetrzymywania:
a)
zwierząt,
b)
środków żywienia zwierząt;
2)
urządzenia do:
a)
załadunku i wyładunku zwierząt,
b)
karmienia i pojenia zwierząt

- łatwe do czyszczenia i odkażania;

3)
pomieszczenia do:
a)
przeprowadzenia badań lub leczenia zwierząt oraz urządzenia do ich unieruchamiania, niezbędne dla przeprowadzenia tych czynności,
b)
izolacji zwierząt;
4)
pomieszczenie:
a)
do przechowywania środków dezynfekcyjnych, zabezpieczone przed dostępem osób trzecich,
b)
socjalne i biurowe dla urzędowego lekarza weterynarii;
5)
sprzęt do czyszczenia i odkażania pomieszczeń i środków transportu;
6)
miejsce do przechowywania nawozów naturalnych, w rozumieniu przepisów o nawozach i nawożeniu.
2.
Do miejsca gromadzenia zwierząt doprowadza się bieżącą wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi i miejsce to wyposaża się w system odprowadzania ścieków.
3.
Do stwierdzenia spełniania wymagań weterynaryjnych w odniesieniu do miejsca, w którym ma być prowadzona działalność w zakresie miejsc gromadzenia zwierząt, są niezbędne wymagania, określone w § 2.
§  3.
Pomieszczenia i urządzenia, o których mowa w § 2 ust. 1, poddaje się czyszczeniu i odkażaniu przed ich ponownym użyciem, zgodnie z zaleceniami powiatowego lekarza weterynarii.
§  4.
1.
Podmiot prowadzący miejsce gromadzenia zwierząt prowadzi dokumentację gromadzonych zwierząt, która zawiera:
1)
imię i nazwisko albo nazwę posiadacza oraz adres gospodarstwa, z którego zwierzęta zostały dostarczone;
2)
daty wprowadzania i wyprowadzenia zwierząt z miejsca gromadzenia zwierząt;
3)
imię i nazwisko albo nazwę oraz adres posiadacza zwierząt lub w przypadku dostarczenia ich przez podmiot prowadzący działalność w zakresie obrotu, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt - weterynaryjny numer identyfikacyjny;
4)
numer rejestracyjny środka transportu, którym dostarczono lub odebrano zwierzęta z miejsca gromadzenia zwierząt.
2.
Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, ponadto zawiera:
1)
numer identyfikacyjny zwierzęcia - w przypadku bydła, owiec i kóz;
2)
numer paszportu - w przypadku koniowatych;
3)
numer identyfikacyjny gospodarstwa pochodzenia lub stada pochodzenia zwierząt wprowadzanych do miejsca gromadzenia zwierząt oraz miejsce ich przeznaczenia.
3.
Dokumentację prowadzi się na podstawie:
1)
danych zawartych w dokumentach, w które są zaopatrzone zwierzęta;
2)
oznakowania zwierząt.
4.
Dokumentacja może być prowadzona w formie elektronicznej.
5.
Podmiot prowadzący miejsce gromadzenia zwierząt przechowuje dokumentację przez 3 lata od dnia dokonania w niej ostatniego wpisu.
§  5.
Do ponownego stwierdzenia spełniania wymagań weterynaryjnych, w przypadku decyzji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, zwanej dalej "ustawą", są niezbędne wymagania określone w § 1-4.
§  6.
Powiatowy lekarz weterynarii wydaje decyzję, o której mowa w:
1)
art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy - w przypadku niespełnienia wymagań określonych w § 2-4;
2)
art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy, w zakresie handlu zwierzętami - w przypadku niespełnienia wymagań weterynaryjnych określonych w § 1.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają do prawa polskiego postanowienia dyrektywy 64/432/EEC z dnia 26 czerwca 1964 r. o problemach zdrowia zwierząt w handlu bydłem i trzodą chlewną wewnątrz Wspólnoty (Dz. Urz. WE L 121, z 29.07.1964 r.) w części dotyczącej prowadzenia miejsc gromadzenia zwierząt. Dane dotyczące ogłoszenia aktu prawa Unii Europejskiej, zamieszczone w niniejszym rozporządzeniu, z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej, dotyczą ogłoszenia tego aktu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024