Mianowanie funkcjonariuszy Agencji Wywiadu na stopnie służbowe.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 maja 2003 r.
w sprawie mianowania funkcjonariuszy Agencji Wywiadu na stopnie służbowe

Na podstawie art. 78 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 74, poz. 676 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady i tryb mianowania na stopnie służbowe,
2)
wzory wniosków o mianowanie na stopień służbowy,
3)
wzory aktów mianowania na stopień służbowy

- funkcjonariuszy Agencji Wywiadu.

2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
"ustawa" - ustawę z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu;
2)
"funkcjonariusz" - funkcjonariusza Agencji Wywiadu;
3) 1
 "przełożony" - Szefa Agencji Wywiadu, zastępcę Szefa Agencji Wywiadu oraz kierownika jednostki organizacyjnej Agencji Wywiadu;
4)
"bezpośredni przełożony" - przełożonego zajmującego stanowisko nie niższe niż kierownika sekcji lub inne równorzędne, któremu funkcjonariusz podlega bezpośrednio;
5)
"stopień" - stopień służbowy funkcjonariusza.
§  2. 
1. 
Bezpośredni przełożony funkcjonariusza występuje z wnioskiem o mianowanie funkcjonariusza na stopień starszego szeregowego oraz w korpusie podoficerów do przełożonego posiadającego uprawnienia w sprawach osobowych funkcjonariuszy.
2. 
Przełożony funkcjonariusza występuje z wnioskiem o mianowanie funkcjonariusza na stopień w korpusie chorążych oraz oficerów do Szefa Agencji Wywiadu. Szef Agencji Wywiadu, po zaopiniowaniu, przedstawia wniosek o mianowanie funkcjonariusza na stopień w korpusie oficerów Prezesowi Rady Ministrów.
3. 
Szef Agencji Wywiadu występuje z wnioskiem o mianowanie funkcjonariusza na pierwszy stopień w korpusie oficerów oraz na stopień generała brygady do Prezesa Rady Ministrów. Prezes Rady Ministrów, po zaopiniowaniu, przedstawia wniosek Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.
4. 
Wzór wniosku o mianowanie funkcjonariusza na stopień określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1.  2
 W przypadku wniosku o mianowanie na stopień osoby przyjmowanej do służby w Agencji Wywiadu i posiadającej stopień wojskowy, policyjny, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Więziennej przepisy § 2 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
2. 
W przypadku osoby przyjętej do służby w Agencji Wywiadu i posiadającej stopień Urzędu Ochrony Państwa z wnioskiem o mianowanie na stopień występuje przełożony.
§  4. 
1. 
Mianowania funkcjonariusza na wyższy stopień dokonuje się z dniem 3 maja - Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz z dniem 11 listopada - Narodowego Święta Niepodległości.
2. 
Mianowania funkcjonariusza na wyższy stopień, zależnego od zdania egzaminu, dokonuje się bezpośrednio po zdaniu tego egzaminu.
3. 
Przedterminowego mianowania funkcjonariusza na wyższy stopień w drodze wyróżnienia, na podstawie art. 101 pkt 4 ustawy, dokonuje się z dniem udzielenia tego wyróżnienia.
4. 
Jeżeli w rozkazie personalnym o mianowaniu nie określono innego dnia mianowania na stopień, dniem mianowania funkcjonariusza na stopień jest dzień wydania rozkazu personalnego o mianowaniu.
§  5. 
Mianowania funkcjonariusza na kolejny wyższy stopień w trybie art. 73 ust. 2 ustawy można dokonać z dniem zwolnienia funkcjonariusza ze służby w Agencji Wywiadu.
§  6. 
1. 
Wnioski o mianowanie funkcjonariuszy na wyższe stopnie, do stopnia kapitana włącznie, mogą być sporządzane w formie wniosku zbiorczego.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do wniosków o mianowanie funkcjonariuszy na wyższe stopnie, sporządzanych na podstawie art. 73 lub art. 101 pkt 4 ustawy.
3. 
Wzór wniosku zbiorczego, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Funkcjonariuszowi mianowanemu na stopień wystawia się akt mianowania.
2. 
Nie wystawia się aktu mianowania funkcjonariuszowi mianowanemu na stopień szeregowego.
§  8.  3
 Akt mianowania podpisuje Szef Agencji Wywiadu.
§  9. 
1. 
Funkcjonariuszowi mianowanemu na stopień Szef Agencji Wywiadu wręcza, w sposób uroczysty, akt mianowania.
2. 
W przypadku, o którym mowa w § 4 ust. 1, wręcza się akt mianowania w połączeniu z obchodami świąt narodowych 3 maja oraz 11 listopada.
3. 
Wzór aktu mianowania określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4. 
Wzór aktu mianowania na pierwszy stopień w korpusie oficerów oraz na stopień generała brygady określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  10. 
W przypadku ujawnienia faktu podważającego zasadność mianowania funkcjonariusza na stopień bezpośredni przełożony lub przełożony, który wystąpił z wnioskiem o mianowanie funkcjonariusza na stopień, jest obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym fakcie właściwego przełożonego uprawnionego do mianowania tego funkcjonariusza na wnioskowany stopień.
§  11. 
1. 
Funkcjonariuszowi, któremu obniżono stopień, okres służby w posiadanym stopniu, wymagany do mianowania go na wyższy stopień, biegnie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia o ukaraniu karą dyscyplinarną obniżenia stopnia.
2. 
Funkcjonariusza, któremu obniżono stopień, można mianować na kolejny wyższy stopień przed upływem okresu przewidzianego w art. 72 ust. 2 ustawy, dopiero gdy zaistnieją warunki, o których mowa w art. 73 ust. 1 ustawy.
§  12. 
1. 
Funkcjonariusza spełniającego warunki, o których mowa w art. 73 ust. 1 ustawy, można mianować na kolejny wyższy stopień w trybie określonym w tym przepisie, w przypadku:
1)
szczególnych zasług w ochronie bezpieczeństwa zewnętrznego państwa;
2)
szczególnych osiągnięć w służbie;
3)
dokonania czynu świadczącego o jego męstwie.
2. 
Jeżeli w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lub 3, funkcjonariusz poniósł śmierć, mianowania dokonuje się pośmiertnie. Akt mianowania wręcza się w takim przypadku osobie uprawnionej do odprawy pośmiertnej po zmarłym funkcjonariuszu.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
______

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie mianowania funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa na stopnie obowiązujące w Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 133, poz. 1489), zachowanym w mocy na podstawie art. 232 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 74, poz. 676 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK

O MIANOWANIE FUNKCJONARIUSZA AGENCJI WYWIADU NA STOPIEŃ SŁUŻBOWY

Na podstawie art. ....* ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o

Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu

(Dz. U. Nr 74, poz. 676 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844)

wnoszę o mianowanie funkcjonariusza Agencji Wywiadu:

1. Imię .............. Nazwisko ............................

Imię ojca ...............................................

2. Data i miejsce urodzenia ................................

3. Stanowisko służbowe i nazwa jednostki organizacyjnej ....

.........................................................

Rozkaz personalny nr ......... z dnia ...................

4. Posiadany stopień .......................................

Według etatu ............................................

Rozkaz personalny nr ......... z dnia ...................

5. Data wstąpienia do służby ...............................

6. Wykształcenie (podać dokładną nazwę szkoły) .............

.........................................................

7. Przeszkolenie zawodowe ..................................

.........................................................

.........................................................

na stopień ....................

.......................................

(pieczątka imienna i podpis osoby

uprawnionej do złożenia wniosku)

...................

(miejscowość, data)

______

* Wpisać odpowiednio art. 68, 69, 72, 73, 77 lub 101 pkt 4.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

WNIOSEK ZBIORCZY O MIANOWANIE FUNKCJONARIUSZY AGENCJI WYWIADU NA STOPNIE SŁUŻBOWE

Wnoszę o mianowanie niżej wymienionych funkcjonariuszy Agencji Wywiadu:

Imię i nazwisko funkcjonariusza, imię ojca Data i miejsce urodzenia Stanowisko służbowe i jednostka organizacyjna Posiadany stopień Data wstąpienia do służby Wykształcenie (podać nazwę szkoły) Przeszkolenie zawodowe Na podstawie art. .... * ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o ABW oraz AW Na stopień
1 2 3 4 5 6 7 8 9

......................................

(pieczątka imienna i podpis

Szefa Agencji Wywiadu lub innego

właściwego bezpośredniego przełożonego

albo przełożonego)

...................

(miejscowość, data)

______

* Wpisać odpowiednio art. 68, 69, 72 lub 77.

ZAŁĄCZNIK Nr  3  4

WZÓR

AKT MIANOWANIA

FUNKCJONARIUSZA AGENCJI WYWIADU NA STOPIEŃ SŁUŻBOWY

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4  5

WZÓR

AKT MIANOWANIA

FUNKCJONARIUSZA AGENCJI WYWIADU NA STOPIEŃ SŁUŻBOWY

wzór

1 § 1 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 marca 2006 r. (Dz.U.06.47.339) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 2006 r.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 13 listopada 2019 r. (Dz.U.2019.2278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 grudnia 2019 r.
3 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 września 2007 r. (Dz.U.07.186.1320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 2007 r.
4 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 września 2007 r. (Dz.U.07.186.1320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 2007 r.
5 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 września 2007 r. (Dz.U.07.186.1320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 2007 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024