Dokonywanie oceny zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej oraz sposób jej oznakowania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 2 kwietnia 2003 r.
w sprawie dokonywania oceny zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej oraz sposobu jej oznakowania2)

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. Nr 166, poz. 1360 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 718) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki i tryb dokonywania oceny zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej;
2)
treść deklaracji zgodności;
3)
sposób oraz wzór oznakowania aparatury.
2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do aparatury, o której mowa w art. 108 ust. 3 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 73, poz. 852, z późn. zm.3)), podlegającej obowiązkowej ocenie z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "badaniu typu WE", należy przez to rozumieć procedurę badania reprezentatywnego wzorca wyrobu, przez którą jednostka notyfikowana upewnia się i poświadcza przez wydanie świadectwa badania typu WE, że przedstawiony wzorzec aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji spełnia zasadnicze wymagania dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej.
§  3.
1.
W przypadku gdy nie ma norm zharmonizowanych, domniemywa się, że aparatura spełnia zasadnicze wymagania dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej, jeżeli jest zgodna z odpowiednimi normami krajowymi Rzeczypospolitej Polskiej lub państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, których numery i tytuły zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
2.
Jeżeli producent lub jego upoważniony przedstawiciel nie wykaże zgodności aparatury z normami zharmonizowanymi lub normami, o których mowa w ust. 1, wykazuje jej zgodność z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej na podstawie dowodów zawartych w dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej.
§  4.
Jeżeli w procesie projektowania, wytwarzania, badania i końcowej kontroli produkcji zastosowano normy zharmonizowane lub normy, o których mowa w § 3 ust. 1, producent lub jego upoważniony przedstawiciel potwierdza spełnienie przez aparaturę zasadniczych wymagań dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej przez wystawienie deklaracji zgodności.
§  5.
1.
Deklaracja zgodności powinna zawierać w szczególności:
1)
imię i nazwisko lub nazwę oraz siedzibę i adres producenta albo jego upoważnionego przedstawiciela;
2)
nazwę i typ aparatury oraz nazwę lub numer modelu lub partii aparatury, której deklaracja dotyczy;
3)
wskazanie norm, na podstawie których jest deklarowana zgodność, i, jeżeli były stosowane, innych działań zastosowanych dla zapewnienia zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej;
4)
wskazanie świadectwa badania typu WE, jeżeli było wydane, i jednostki notyfikowanej, która wydała to świadectwo;
5)
imię i nazwisko osoby uprawnionej do składania podpisu w imieniu producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela;
6)
datę wystawienia deklaracji.
2.
Deklaracja zgodności powinna być sporządzona w języku polskim oraz przetłumaczona na język urzędowy kraju, w którym aparatura będzie użytkowana.
§  6.
1.
Jeżeli w procesie projektowania, wytwarzania, testowania i końcowej kontroli produkcji aparatury nie zastosowano norm zharmonizowanych lub norm, o których mowa w § 3 ust. 1, bądź zastosowano je częściowo albo normy takie nie istnieją, producent lub jego upoważniony przedstawiciel wystawia deklarację zgodności zawierającą informacje, o których mowa w § 5 ust. 1, oraz sporządza dokumentację techniczno-konstrukcyjną.
2.
Producent lub jego upoważniony przedstawiciel sporządza dokumentację techniczno-konstrukcyjną, która powinna zawierać:
1)
ogólny opis aparatury;
2)
opis procedur zastosowanych dla zapewnienia zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej;
3)
dokumenty wydane przez jednostkę kompetentną.
3.
Jednostką kompetentną jest jednostka autoryzowana i notyfikowana do oceny aparatury i dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej, gdy nie zastosowano norm zharmonizowanych lub norm, o których mowa w § 3 ust. 1, bądź zastosowano je częściowo albo normy takie nie istnieją.
4.
Do dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej, o której mowa w ust. 2, producent lub jego upoważniony przedstawiciel dołącza instrukcję obsługi aparatury, która powinna zawierać w szczególności:
1)
warunki zgodnego z przeznaczeniem używania aparatury;
2)
instrukcję dotyczącą instalacji, montażu części, regulacji, używania oraz konserwacji aparatury;
3)
informacje o ograniczeniach, jeżeli aparatura nie jest przystosowana do instalowania i używania we wszystkich elektromagnetycznych warunkach środowiskowych;
4)
informacje o ograniczeniach zapewniających niezakłóconą pracę aparatury przeznaczonej do używania w celu obronności i bezpieczeństwa państwa lub w celu przestrzegania porządku publicznego.
§  7.
1.
W przypadku aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji producent lub jego upoważniony przedstawiciel potwierdza zgodność aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej przez wystawienie deklaracji zgodności, o której mowa w § 5, po uzyskaniu świadectwa badania typu WE wydanego przez jednostkę notyfikowaną.
2.
Producent lub jego upoważniony przedstawiciel składa w jednostce notyfikowanej wniosek o poddanie badaniu typu WE przedstawionego wzorca aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko lub nazwę oraz siedzibę i adres producenta oraz jego upoważnionego przedstawiciela, jeżeli składa wniosek;
2)
miejsce wyprodukowania aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji;
3)
dokumentację techniczno-konstrukcyjną, o której mowa w § 6 ust. 2, zawierającą ponadto:
a)
informacje niezbędne do sprawdzenia zgodności aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej,
b)
opis metod zastosowanych w procesie produkcyjnym dla wyeliminowania zagrożeń stwarzanych przez aparaturę przeznaczoną do celów nadawczych w radiokomunikacji w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej,
c)
opis czynności podjętych w celu zapewnienia zgodności produkowanej aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej - w przypadku produkcji seryjnej aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji.
4.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, dołącza się wzorzec aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji reprezentatywny dla planowanej produkcji danego typu aparatury lub informacje o miejscu jego udostępnienia dla przeprowadzenia badań oraz instrukcję obsługi.
§  8.
1.
Jednostka notyfikowana, przeprowadzając badanie typu WE, o którym mowa w § 7 ust. 2:
1)
ocenia dokumentację techniczno-konstrukcyjną w zakresie spełniania przez nią wymagań określonych w § 6 ust. 2 i § 7 ust. 3 pkt 3 oraz
2)
bada dostarczony lub udostępniony wzorzec aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji.
2.
Jednostka notyfikowana, przeprowadzając badanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2:
1)
upewnia się, że aparatura przeznaczona do celów nadawczych w radiokomunikacji została wyprodukowana zgodnie z dokumentacją techniczno-konstrukcyjną;
2)
ocenia, czy zostały zastosowane właściwe normy;
3)
przeprowadza albo zleca przeprowadzenie odpowiednich badań i prób w celu sprawdzenia, czy aparatura przeznaczona do celów nadawczych w radiokomunikacji spełnia zasadnicze wymagania dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej.
3.
Jednostka notyfikowana sporządza świadectwo badania typu WE i przekazuje je producentowi lub jego upoważnionemu przedstawicielowi, jeżeli dany wzorzec aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji spełnia zasadnicze wymagania dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej.
4.
Świadectwo, o którym mowa w ust. 3, powinno zawierać wnioski z badań oraz określać warunki dotyczące jego ważności. Do świadectwa dołącza się opisy i rysunki niezbędne do identyfikacji każdego egzemplarza danego typu aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji.
§  9.
1.
Producent lub jego upoważniony przedstawiciel jest obowiązany do informowania jednostki notyfikowanej o modyfikacjach, które zostały wprowadzone lub które planuje wprowadzić do danego typu aparatury.
2.
Jednostka notyfikowana ocenia zakres modyfikacji, o których mowa w ust. 1, i informuje producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, czy świadectwo badania typu WE obejmuje zmodyfikowaną aparaturę.
3.
Jeżeli świadectwo badania typu WE nie obejmuje zmodyfikowanej aparatury, stosuje się przepisy § 7 i 8.
§  10.
Dokumenty i korespondencję dotyczącą oceny zgodności z zasadniczymi wymaganiami sporządza się w języku polskim lub, w razie potrzeby, w języku akceptowanym przez jednostkę notyfikowaną.
§  11.
1.
Producent lub jego upoważniony przedstawiciel jest obowiązany udostępniać do celów kontrolnych, przez okres 10 lat od daty wprowadzenia do obrotu ostatniego egzemplarza aparatury:
1)
deklarację zgodności;
2)
dokumenty, o których mowa w § 6 ust. 2;
3)
dokumenty, o których mowa w § 7 ust. 3 pkt 3 - jeśli były sporządzone.
2.
Jeżeli producent lub jego upoważniony przedstawiciel nie ma siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium Unii Europejskiej, obowiązek, o którym mowa w ust. 1, spoczywa na importerze.
§  12.
Producent jest obowiązany dołączać instrukcję obsługi do każdego egzemplarza aparatury.
§  13.
1.
Przed wprowadzeniem aparatury do obrotu producent lub jego upoważniony przedstawiciel umieszcza na aparaturze oznakowanie CE, jeżeli wystawił deklarację zgodności WE.
2.
Oznakowanie CE umieszcza się na aparaturze albo jej tablicy znamionowej w sposób czytelny i trwały, a w przypadku braku takich możliwości:
1)
na opakowaniu aparatury lub
2)
w instrukcji obsługi, lub
3)
w dokumencie gwarancyjnym dołączonym do aparatury.
3.
Wzór oznakowania CE określa załącznik do rozporządzenia.
4.
Oprócz oznakowania CE mogą być umieszczone inne znaki, pod warunkiem że nie zmniejszą widoczności i czytelności oznakowania CE oraz nie będą wprowadzać w błąd co do znaczenia i formy oznakowania CE.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.4)
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - łączność, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165).

2) Rozporządzenie transponuje postanowienia dyrektywy Rady 89/336/EEC z dnia 3 maja 1989 r. w sprawie ujednolicenia przepisów prawnych Krajów Członkowskich w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej, wraz ze zmianami wprowadzonymi dyrektywami Rady 91/263/EEC, 92/31/EEC i 93/68/EEC.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 122, poz. 1321 i Nr 154, poz. 1800 i 1802, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676 i Nr 166, poz. 1360 oraz z 2003 r. Nr 50, poz. 424.

4) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie warunków i trybu dokonywania oceny zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej oraz sposobu oznakowania aparatury (Dz. U. Nr 117, poz. 1008 i Nr 238, poz. 2023).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR OZNAKOWANIA CE

wzór

1. Proporcje podane na rysunku powinny być zachowane zarówno przy zwiększaniu, jak i zmniejszaniu rozmiarów znaku.

2. Wysokość znaku zgodności nie powinna być mniejsza od 5 mm, chyba że nie jest to możliwe z powodu konstrukcji aparatury.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.90.848

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dokonywanie oceny zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej oraz sposób jej oznakowania.
Data aktu: 02/04/2003
Data ogłoszenia: 22/05/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004