Ograniczenia, zakazy i warunki obrotu lub stosowania substancji i preparatów niebezpiecznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 17 kwietnia 2003 r.
w sprawie ograniczeń, zakazów i warunków obrotu lub stosowania substancji i preparatów niebezpiecznych

Na podstawie art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych (Dz. U. Nr 11, poz. 84, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa ograniczenia, zakazy i warunki wprowadzania do obrotu lub stosowania substancji i preparatów niebezpiecznych, stwarzających nieuzasadnione ryzyko dla zdrowia człowieka lub środowiska.
§  2.
Przepisy rozporządzenia nie dotyczą wprowadzania do obrotu substancji i preparatów niebezpiecznych w celu prowadzenia badań naukowych i rozwojowych lub przeprowadzania analiz chemicznych, a także ich stosowania w tych dziedzinach.
§  3.
1.
Zakazuje się wprowadzania do obrotu w sprzedaży dla konsumentów następujących substancji i preparatów niebezpiecznych:
1)
zaklasyfikowanych, zgodnie z odrębnymi przepisami, jako bardzo toksyczne lub żrące z przypisanym zwrotem R35;
2)
metanolu (CAS 67-56-1);
3)
preparatów zawierających metanol w stężeniach większych niż 3% wagowych.
2.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie obejmuje następujących substancji i preparatów niebezpiecznych zaklasyfikowanych jako żrące:
1)
środków do czyszczenia na potrzeby gospodarstwa domowego, także zawierających wodorotlenek sodu lub wodorotlenek potasu;
2)
materiałów stosowanych w budownictwie;
3)
nawozów mineralnych.
3.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie obejmuje:
1)
paliw do silników redukcyjnych stosowanych w modelarstwie;
2)
paliw do silników spalinowych używanych w sportach motorowych;
3)
paliw pochodzenia roślinnego (biopaliw);
4)
klejów.
§  4.
1.
Dopuszcza się wprowadzanie do obrotu substancji lub preparatów wymienionych w § 3 ust. 1 pod warunkiem, że osoba wprowadzająca uzyska od nabywcy prowadzącego działalność gospodarczą następujące dane:
1)
nazwę firmy lub imię i nazwisko;
2)
adres;
3)
numer NIP.
2.
Osoba wprowadzająca do obrotu substancje lub preparaty niebezpieczne zobowiązana jest przechowywać dane, o których mowa w ust. 1, na potrzeby organów nadzoru przez okres 5 lat.
3.
W przypadku substancji i preparatów bardzo toksycznych oraz metanolu i preparatów zawierających metanol w stężeniach większych niż 3% wagowych, osoba wprowadzająca je do obrotu, poza uzyskaniem od nabywcy danych wymaganych zgodnie z ust. 1, zobowiązana jest raz na pół roku do zgłoszenia listy odbiorców właściwemu państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu.
§  5.
Substancje i preparaty, o których mowa w § 3 ust. 1, mogą być stosowane w działalności zawodowej pod warunkiem:
1)
zgłoszenia właściwemu terenowo państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu, po raz pierwszy najpóźniej w dniu ich nabycia;
2)
prowadzenia przez użytkownika szczegółowej ewidencji ich rozchodu;
3)
zabezpieczenia przed przejęciem ich przez osoby niepowołane.
§  6.
1.
Substancje i preparaty, o których mowa w § 3 ust. 1, mogą być wprowadzone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pod warunkiem udokumentowania - przez osobę wprowadzającą je do obrotu - prowadzenia działalności gospodarczej.
2.
Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej w przypadku określonym w ust. 1 powinny przedstawić dokument uzasadniający cel wprowadzenia.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 100, poz. 1085, Nr 123, poz. 1350 i Nr 125, poz. 1367 oraz z 2002 r. Nr 135, poz. 1145 i Nr 142, poz. 1187.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024