Nagroda jubileuszowa funkcjonariusza Agencji Wywiadu.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 24 kwietnia 2003 r.
w sprawie nagrody jubileuszowej funkcjonariusza Agencji Wywiadu

Na podstawie art. 126 ust. 2 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa okresy wliczane do okresu służby, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej przez funkcjonariusza Agencji Wywiadu, zwanego dalej "funkcjonariuszem", oraz zasady jej obliczania i wypłacania.
§  2.
Do okresu służby, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej przez funkcjonariusza, wlicza się:
1)
okresy służby i pracy oraz inne okresy uwzględniane przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego funkcjonariusza z tytułu wysługi lat;
2)
okres studiów w szkole wyższej, na jednym kierunku, w wymiarze określonym w programie studiów, pod warunkiem uzyskania dyplomu ich ukończenia.
§  3.
Do dokumentowania okresu służby, o którym mowa w § 2, stosuje się przepisy w sprawie zasad i trybu zaliczania okresów służby, pracy i innych okresów do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy.
§  4.
1.
Podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej stanowi miesięczne uposażenie zasadnicze, wynikające z zaszeregowania stanowiska służbowego funkcjonariusza, wraz z dodatkami do uposażenia o charakterze stałym, w wysokości przysługującej funkcjonariuszowi w dniu wypłaty nagrody jubileuszowej, a jeżeli jest to dla niego korzystniejsze - w dniu nabycia prawa do tej nagrody.
2.
Podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej wypłacanej po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku służbowego stanowi miesięczne uposażenie zasadnicze wynikające z zaszeregowania stanowiska służbowego funkcjonariusza wraz z dodatkami do uposażenia o charakterze stałym, w wysokości przysługującej funkcjonariuszowi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, jeżeli jest korzystniejsze od uposażenia z dnia nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.
3.
Podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej w przypadku funkcjonariusza zawieszonego w czynnościach służbowych stanowi miesięczne uposażenie zasadnicze wynikające z zaszeregowania stanowiska służbowego funkcjonariusza wraz z dodatkami do uposażenia o charakterze stałym, w wysokości przysługującej funkcjonariuszowi w przeddzień zawieszenia w czynnościach służbowych.
§  5.
1.
Funkcjonariuszowi, który w związku z wejściem w życie przepisów umożliwiających zaliczenie do okresu służby, o którym mowa w § 2, okresów dotychczas niepodlegających uwzględnieniu przy nabyciu prawa do nagrody jubileuszowej, osiągnął okres służby dłuższy od wymaganego do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej, nagrodę tę wypłaca się w dniu wejścia w życie tych przepisów.
2.
Funkcjonariuszowi, który w przypadku, o którym mowa w ust. 1, osiągnął okres służby uprawniający jednocześnie do kilku nagród jubileuszowych, wypłaca się tylko jedną nagrodę jubileuszową - najwyższą.
3.
W przypadku nabycia prawa do nagrody jubileuszowej wyższego stopnia w ciągu 12 miesięcy od dnia nabycia prawa do nagrody jubileuszowej uzyskanej w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, funkcjonariuszowi wypłaca się tylko wyrównanie do wysokości nagrody jubileuszowej wyższej.
4.
Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do funkcjonariusza, który udokumentował okresy zaliczane do okresu służby, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej wyższego stopnia przed dniem nabycia prawa do nagrody niższego stopnia, ustalonego na podstawie dotychczas udokumentowanego okresu służby, od którego zależało nabycie prawa do nagrody jubileuszowej, albo nabędzie je nie później niż w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.
§  6.
Funkcjonariuszowi uprawnionemu do emerytury lub renty, któremu w dniu zwolnienia ze służby brakuje nie więcej niż 12 miesięcy do okresu służby, o którym mowa w § 2, nagrodę tę wypłaca się w dniu zwolnienia ze służby.
§  7.
Funkcjonariuszowi, który osiągnął okres służby, o którym mowa w § 2, w okresie podlegającym zaliczeniu do wysługi lat, lecz bez prawa do uposażenia, nagrodę jubileuszową wypłaca się bezpośrednio po upływie tego okresu.
§  8.
Funkcjonariuszowi pełniącemu służbę w dniu wejścia w życie rozporządzenia, przy ustalaniu prawa do wypłacenia kolejnych nagród jubileuszowych, do okresu służby, o którym mowa w § 2, wlicza się także okresy wliczone przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej, do której nabył prawo w czasie pełnienia służby, przed dniem wejścia w życie tych przepisów.
§  9.
1.
Funkcjonariuszowi wypłaca się nagrodę jubileuszową danego stopnia, z zastrzeżeniem § 5 ust. 1, § 6 i § 7, niezwłocznie po nabyciu prawa do tej nagrody.
2.
Nagrodę jubileuszową wypłaca z urzędu jednostka organizacyjna Agencji Wywiadu właściwa w sprawach finansów.
§  10.
1.
Nagrodę wypłaca się funkcjonariuszowi bezpośrednio lub w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy wskazany przez niego pisemnie, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach może być ona przesłana na adres wskazany przez funkcjonariusza.
2.
W razie śmierci lub zaginięcia funkcjonariusza nagrodę wypłaca się osobom, o których mowa w art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
______

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1997 r. w sprawie okresów wliczanych do okresu służby, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej, oraz zasad jej obliczania i wypłacania funkcjonariuszom Urzędu Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 99, poz. 609), zachowanym w mocy na podstawie art. 232 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 74, poz. 676).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024