Szczegółowe zasady gospodarki finansowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 9 maja 2003 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 1994 r. Nr 1, poz. 2, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady gospodarki finansowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwanej dalej "Agencją".
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"ustawie" - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa;
2)
"programie SAPARD" - należy przez to rozumieć Specjalny Program Akcesyjny na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich;
3)
"programie PHARE" - należy przez to rozumieć czasową pomoc finansową ze strony Wspólnoty Europejskiej udzielaną w ramach programu Pomocy gospodarczej dla Polski i Węgier;
4)
"rocznym planie finansowym" - należy przez to rozumieć plan finansowy, o którym mowa w art. 33 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148, Nr 45, poz. 391 i Nr 65, poz. 594);
5)
"wolnych środkach" - należy przez to rozumieć środki finansowe, które w danej chwili nie są wykorzystywane przez Agencję na realizację zadań statutowych.
§  2.
1. 1
 Agencja prowadzi gospodarkę finansową na podstawie rocznych planów finansowych, ustalanych i uzgadnianych stosownie do przepisów art. 7 ust. 3 ustawy.
2.
Roczny plan finansowy jest ustalany na okres roku kalendarzowego.
§  3.
Projekt rocznego planu finansowego na następny rok budżetowy opracowuje Prezes Agencji, z uwzględnieniem terminów określanych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych dla materiałów do projektu ustawy budżetowej.
§  4.
Roczny plan finansowy Agencji zawiera w szczególności:
1) 2
 wielkości liczbowe dla wpływów z poszczególnych tytułów przychodów, określonych w art. 7 ust. 2 ustawy, oraz wydatków, związanych z zadaniami ustawowymi Agencji;
2)
zobowiązania przewidywane do uregulowania w roku, na który sporządzany jest plan, wynikające z decyzji podjętych w latach poprzednich;
3)
przewidywane wielkości wydatków na realizację poszczególnych tytułów zobowiązań powstających w roku, na który plan jest sporządzany;
4)
zobowiązania powstałe w roku, na który plan jest sporządzany, przewidziane do realizacji w roku następnym;
5)
wielkość limitów na udzielanie gwarancji i poręczeń kredytów bankowych w roku realizacji planu;
6) 3
 wielkość środków na realizację udzielonych gwarancji i poręczeń spłaty kredytów bankowych;
7)
wielkość rezerwy, o której mowa w art. 7 ust. 3b ustawy, planowanej na realizację zadań programu SAPARD przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 maja 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu i kierunków działań oraz sposobów realizacji zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie gospodarowania środkami pochodzącymi z funduszy Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 102, poz. 928 i Nr 222, poz. 1866);
8)
stan należności Agencji na początek i koniec roku kalendarzowego;
9)
stan środków pieniężnych na początek i na koniec roku kalendarzowego.
§  5. 4
 Do planu, o którym mowa w § 4, załącza się szczegółowe zestawienie obejmujące:
1)
zestawienie planowanych wpływów z poszczególnych tytułów;
2)
zestawienie, w układzie kwartalnym, tytułów:
a)
wydatków, odrębnie dla działalności ustawowej i działalności zleconej Agencji,
b)
zobowiązań planowanych do podjęcia, które mają być sfinansowane w roku następnym,
c)
wydatków na pokrycie kosztów utrzymania Centrali Agencji, zwanej dalej "Centralą", oddziałów regionalnych oraz biur powiatowych,
d)
wydatków na pokrycie kosztów środków trwałych w budowie w Centrali, oddziałach regionalnych i biurach powiatowych wraz ze wskazaniem przewidywanych terminów i wielkości kwot płatności dla poszczególnych tytułów,
e)
wpływów i wydatków dotyczących środków finansowych pochodzących z bezzwrotnej pomocy zagranicznej na realizację określonych programów w ramach pomocy z programu PHARE i wielkość przewidywanego współfinansowania krajowego wraz z harmonogramem wydatków;
3)
szczegółowe pisemne uzasadnienie poszczególnych wielkości wpływów i wydatków, o których mowa w pkt 1 i 2.
§  6. 5
 Zestawienia, o których mowa w § 5 pkt 2 lit. c i d, w podziale na Centralę i poszczególne oddziały regionalne wraz z biurami powiatowymi, powinny zawierać w szczególności:
1)
przewidywane do realizacji w poszczególnych kwartałach roku wydatki na wynagrodzenia osobowe i bezosobowe;
2)
wydatki na pochodne od wynagrodzeń;
3)
pozostałe wydatki bieżące z wyszczególnieniem przewidywanych tytułów wydatków;
4)
wydatki majątkowe.
§  7.
Realizacja zadań ustawowych i zleconych oraz wydatkowanie środków publicznych przez Agencję są dokonywane w szczególności stosownie do przepisów ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych.
§  8.
Realizacja poszczególnych tytułów wydatków może być dokonywana w granicach kwot ustalonych w rocznym planie finansowym z podziałem na okresy kwartalne.
§  9. 6
 Zwiększenie wydatków i zobowiązań w poszczególnych tytułach lub przyspieszenie wydatkowania środków w stosunku do zatwierdzonego w rocznym planie finansowym harmonogramu wydatków oraz zwiększenie zobowiązań przewidzianych do realizacji w kolejnym roku może nastąpić wyłącznie po zatwierdzeniu zmiany rocznego planu finansowego, w trybie, o którym mowa w art. 7 ust. 3 ustawy.
§  10.
1.
Agencja lokuje okresowo wolne środki w Narodowym Banku Polskim, w Banku Gospodarstwa Krajowego lub w innym banku. Wyboru banku innego niż Narodowy Bank Polski lub Bank Gospodarstwa Krajowego dokonuje się w trybie przepisów o zamówieniach publicznych, na następujących warunkach:
1)
lokowanie wolnych środków nie może powodować opóźnień w realizacji ustawowych zadań Agencji;
2)
lokowania wolnych środków dokonuje się przy zapewnieniu rentowności i bezpieczeństwa lokat;
3)
wolne środki mogą być lokowane na rachunkach lokat terminowych;
4)
bank musi posiadać fundusze własne w wysokości co najmniej 100 mln euro.
2.
Agencja może lokować okresowo wolne środki również w papiery wartościowe o terminie zapadalności do jednego roku, emitowane przez Skarb Państwa.
§  11.
Agencja przesyła ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych oraz ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi, w okresach kwartalnych w terminie 20 dni po zakończeniu każdego kwartału, informacje dotyczące wielkości ulokowanych wolnych środków, terminów zapadalności lokat, uzyskanych warunków oprocentowania dla każdej z lokat w poszczególnych bankach w podziale na lokaty długoterminowe i lokaty krótkoterminowe oraz warunków oprocentowania rachunków bieżących w każdym z banków.
§  12.
1.
Agencja tworzy następujące fundusze:
1)
fundusz statutowy;
2)
obowiązkowe fundusze przewidziane odrębnymi ustawami;
3)
inne fundusze, po uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
2.
Fundusz statutowy tworzy się z równowartości składników majątku przekazanych przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, stanowiących wyposażenie Agencji w dniu rozpoczęcia przez nią działalności.
3.
Fundusz statutowy zwiększa się o wygospodarowany zysk netto, a zmniejsza się o stratę netto.
§  13. 7
 Księgi rachunkowe, o których mowa w art. 7 ust. 6a ustawy, oraz księgi rachunkowe dla środków przeznaczonych na realizację zadań, o których mowa w art. 3b ustawy, są prowadzone wyłącznie w siedzibie Centrali.
§  14.
Środki pochodzące z funduszy, o których mowa w art. 3a ust. 1 ustawy, są gromadzone, wydatkowane i ewidencjonowane w sposób określony w szczególności w umowach międzynarodowych.
§  15. 8
 
1.
Wyboru podmiotu uprawnionego do badania rocznego sprawozdania finansowego Agencji dokonuje Prezes Agencji, w trybie przepisów o zamówieniach publicznych.
2.
Koszty postępowania o zamówienie publiczne oraz koszty badania rocznego sprawozdania finansowego Agencji ponosi Agencja.
3.
Roczne sprawozdanie finansowe Agencji Prezes Agencji przedkłada, wraz z opinią i raportem z przeprowadzonego badania tego sprawozdania, do zaopiniowania ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi.
4.
Roczne sprawozdanie finansowe Agencji wraz z opinią i raportem z przeprowadzonego badania tego sprawozdania oraz opinią ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, o której mowa w ust. 3, Prezes Agencji przedkłada do zatwierdzenia ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisu § 10 ust. 1 w zakresie dotyczącym lokowania okresowo wolnych środków w Banku Gospodarstwa Krajowego, który wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2003 r.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1994 r. Nr 80, poz. 369 i Nr 98, poz. 473, z 1997 r. Nr 41, poz. 255, Nr 79, poz. 484 i Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 48, poz. 547 i 550 i Nr 88, poz. 983, z 2001 r. Nr 3, poz. 19, Nr 29, poz. 320, Nr 38, poz. 452, Nr 125, poz. 1363 i Nr 129, poz. 1438, z 2002 r. Nr 112, poz. 976 i Nr 143, poz. 1197 oraz z 2003 r. Nr 52, poz. 450 i Nr 64, poz. 592.

1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.266.2234) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2006 r.
2 § 4 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.266.2234) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2006 r.
3 § 4 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.266.2234) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2006 r.
4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.266.2234) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2006 r.
5 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.266.2234) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2006 r.
6 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.266.2234) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2006 r.
7 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.266.2234) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2006 r.
8 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.266.2234) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2006 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024