Sposób prowadzenia ewidencji produkcji lub obrotu prekursorów grupy IIA-R i IIB-R oraz zgłaszanie prekursorów grupy IIA-R.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 23 grudnia 2002 r.
w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji produkcji lub obrotu prekursorów grupy IIA-R i IIB-R oraz zgłaszania prekursorów grupy IIA-R

Na podstawie art. 23 ust. 13b ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 75, poz. 468, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 715, z 2000 r. Nr 20, poz. 256 i Nr 103, poz. 1097, z 2001 r. Nr 111, poz. 1194 i Nr 125, poz. 1367 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253 i Nr 113, poz. 984) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Producent, importer lub inny podmiot wprowadzający do obrotu prekursory grupy IIA-R i IIB-R obowiązany jest do prowadzenia ewidencji produkcji lub obrotu - z uwzględnieniem każdej transakcji mającej na celu wprowadzenie tych prekursorów do obrotu.
2.
Ewidencja produkcji prekursorów grupy IIA-R i IIB-R zawiera:
1)
nazwę substancji;
2)
ilość wyprodukowanej substancji, a w przypadku mieszaniny zawierającej taką substancję - ilość substancji lub ilość wyprodukowanej mieszaniny i procentową zawartość substancji w mieszaninie;
3)
datę produkcji;
4)
zmiany w procesie technologicznym.
3.
Ewidencja obrotu dla każdej transakcji zawiera:
1)
nazwę substancji;
2)
nazwę lub imię i nazwisko i adres podmiotu nabywającego;
3)
ilość substancji wprowadzonej do obrotu, a w przypadku mieszaniny zawierającej taką substancję - ilość substancji lub ilość mieszaniny i procentową zawartość substancji w mieszaninie;
4)
datę transakcji.
4.
Ewidencję, o której mowa w ust. 2 i 3, prowadzi się w formie książki ewidencji, odrębnie dla produkcji i dla obrotu.
5.
Książka ewidencji zawiera ponumerowane oraz przesznurowane karty.
§  2.
1.
Dokumenty handlowe każdej transakcji mającej na celu wprowadzenie do obrotu prekursorów grupy IIA-R, w szczególności faktury, wykazy ładunków oraz dokumenty wysyłkowe i przewozowe, powinny zawierać następujące dane:
1)
nazwę substancji zgodnie z terminologią określoną w załączniku nr 1 do ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii;
2)
ilość substancji, a w przypadku mieszaniny zawierającej taką substancję - ilość substancji lub ilość mieszaniny oraz procentową zawartość substancji w mieszaninie;
3)
nazwę i adres podmiotu wprowadzającego do obrotu i podmiotu nabywającego.
2.
Do dokumentów dołącza się oświadczenie podmiotu nabywającego określające przeznaczenie takiej substancji.
3.
W przypadku przewidywanej większej liczby transakcji dokonywanych przez podmiot nabywający u jednego wprowadzającego do obrotu, podmiot nabywający może złożyć jedno oświadczenie, o którym mowa w ust. 2, dotyczące wszystkich transakcji przewidywanych w okresie do jednego roku.
§  3.
1.
Producent, importer lub inny podmiot wprowadzający do obrotu prekursory grupy IIA-R zgłasza Inspektorowi do Spraw Substancji i Preparatów Chemicznych adresy miejsc, w których te prekursory są wytwarzane, oraz miejsc, z których są wprowadzane do obrotu, najpóźniej w dniu pierwszego wprowadzenia prekursora do obrotu z takiego miejsca, a następnie do dnia 15 stycznia każdego roku kalendarzowego.
2.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
nazwę lub imię i nazwisko oraz adres producenta, importera lub innego podmiotu wprowadzającego do obrotu prekursory grupy IIA-R;
2)
określenie sposobu wprowadzenia do obrotu (import lub inne sposoby wprowadzenia do obrotu);
3)
nazwę lub nazwy prekursorów zgodnie z terminologią określoną w załączniku nr 1 do ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii;
4)
adres miejsca lub miejsc, gdzie prekursory są wytwarzane, oraz adres miejsca lub miejsc, z których są wprowadzane do obrotu;
5)
imię i nazwisko osoby upoważnionej oraz jej stanowisko;
6)
datę zgłoszenia;
7)
podpis osoby upoważnionej.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.7.88

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób prowadzenia ewidencji produkcji lub obrotu prekursorów grupy IIA-R i IIB-R oraz zgłaszanie prekursorów grupy IIA-R.
Data aktu: 23/12/2002
Data ogłoszenia: 23/01/2003
Data wejścia w życie: 07/02/2003