Wielkość oraz wymagania weterynaryjne w zakresie przywozu i przewozu towarów nieprzeznaczonych do obrotu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 2 stycznia 2003 r.
w sprawie wielkości oraz wymagań weterynaryjnych w zakresie przywozu i przewozu towarów nieprzeznaczonych do obrotu

Na podstawie art. 15a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 752, z 2001 r. Nr 29, poz. 320, Nr 123, poz. 1350 i Nr 129, poz. 1438 oraz z 2002 r. Nr 112, poz. 976) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przy przekraczaniu granicy mogą być przywożone i przewożone nieprzeznaczone do obrotu, towarzyszące osobom podróżującym, psy lub koty domowe w liczbie nie większej niż trzy, a w przypadku miotów psa lub kota domowego - matka wraz z całym miotem, jeżeli jest on w wieku poniżej trzech miesięcy.
2.
Psy lub koty domowe, a w przypadku miotów matki, o których mowa w ust. 1, mogą być przywożone i przewożone, jeżeli zostały zaszczepione przeciwko wściekliźnie na co najmniej trzydzieści dni i nie wcześniej niż dwanaście miesięcy przed przekroczeniem granicy lub w przypadku szczepienia przypominającego - najpóźniej dwanaście miesięcy po poprzednim szczepieniu ochronnym przeciwko wściekliźnie i nie wcześniej niż dwanaście miesięcy przed przekroczeniem granicy.
§  2.
1.
Produkty mogą być przywożone i przewożone w środkach międzynarodowego transportu, w ilościach wymaganych do spożycia przez personel lub podróżnych na pokładzie takich środków transportu, pod warunkiem że nie zostaną wprowadzone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Produkty, o których mowa w ust. 1, lub ich odpadki wyładowane z międzynarodowego środka transportu podlegają zniszczeniu w miejscu zatwierdzonym do tego celu przez powiatowego lekarza weterynarii.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się w razie bezpośredniego przeładunku produktów przeznaczonych do spożycia przez personel lub podróżnych z jednego międzynarodowego środka transportu na inny międzynarodowy środek transportu, w tym samym porcie i pod nadzorem celnym.
§  3.
1.
Mięso w ilości do jednego kilograma może być przywożone i przewożone przez podróżnych jako bagaż osobisty, z przeznaczeniem do własnego spożycia, lub wysyłane w paczkach przez osoby prywatne do osób prywatnych, jeżeli:
1)
znajduje się w hermetycznie zamkniętym pojemniku i osiągnięto wartość Fc równą co najmniej 3,00 lub pochodzi z państwa lub części państwa wpisanego do rejestru prowadzonego przez Głównego Lekarza Weterynarii;
2)
pochodzi z obszarów nieobjętych zakazem przywozu takiego mięsa w związku ze stwierdzeniem w danym państwie choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania.
2.
Mięso odstrzelonych zwierząt parzystokopytnych lub jednokopytnych albo odstrzelone dzikie zwierzęta parzystokopytne lub jednokopytne, przeznaczone do własnego spożycia, mogą być przywożone i przewożone, jeżeli pochodzą z państw lub części państw wpisanych do rejestru prowadzonego przez Głównego Lekarza Weterynarii oraz jeżeli nie obowiązuje zakaz przywozu lub jeżeli nie dotarła do urzędowej wiadomości organów kontroli granicznej informacja o stwierdzeniu w danym państwie choroby zakaźnej zwierząt objętej obowiązkiem zwalczania, w ilości:
1)
jedno odstrzelone dzikie zwierzę parzystokopytne lub jednokopytne lub odstrzelone zające, dzikie króliki i dzikie ptactwo oraz mięso wymienionych zwierząt w łącznej ilości do 30 kg;
2)
jeden odstrzelony ssak lądowy inny niż wymienione w pkt 1.
3.
Produkty pochodzenia zwierzęcego inne niż wymienione w ust. 1 i 2 mogą być przywożone i przewożone przez podróżnych jako bagaż osobisty, z przeznaczeniem do własnego spożycia, lub wysyłane w paczkach przez osoby prywatne do osób prywatnych, jeżeli pochodzą z obszarów nieobjętych zakazem przywozu w związku ze stwierdzeniem w danym państwie choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania.
§  4.
Spreparowane zwierzęta lub ich części nieprzeznaczone do działalności gospodarczej mogą być przywożone, jeżeli spełnione są warunki określone w § 3 ust. 2.
§  5.
Środki żywienia zwierząt mogą być przywożone i przewożone w ilości niezbędnej do karmienia zwierząt w transporcie, w tym dla zwierząt towarzyszących osobom podróżującym.
§  6.
Zwierzęta specyficznie wolne od patogenów oraz produkty przeznaczone do badań naukowych lub analiz lub jako wzory stanowiące próbkę produktu mogą być przywożone w ilości każdorazowo określonej w zezwoleniu Głównego Lekarza Weterynarii oraz po spełnieniu wymagań określonych w tym zezwoleniu, oraz pod warunkiem, że produkty po zakończeniu badań, analiz lub prób zostaną wywiezione lub nieszkodliwie usunięte.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.7.86

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wielkość oraz wymagania weterynaryjne w zakresie przywozu i przewozu towarów nieprzeznaczonych do obrotu.
Data aktu: 02/01/2003
Data ogłoszenia: 23/01/2003
Data wejścia w życie: 07/02/2003