Wymagania metrologiczne, którym powinny odpowiadać analizatory wydechu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 2 kwietnia 2003 r.
w sprawie wymagań metrologicznych, którym powinny odpowiadać analizatory wydechu

Na podstawie art. 9 pkt 3 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 63, poz. 636 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 155, poz. 1286 i Nr 166, poz. 1360) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"analizatorze wydechu", należy przez to rozumieć przyrząd pomiarowy służący do pomiaru zawartości alkoholu etylowego (etanolu) w powietrzu wydychanym przez człowieka;
2)
"plateau", należy przez to rozumieć stałą w czasie wartość stężenia masowego etanolu w wydychanym powietrzu osiąganą w określonej fazie wydechu, wyrażającą zawartość etanolu w wydychanym powietrzu;
3)
"błędach granicznych dopuszczalnych", należy przez to rozumieć wartości skrajne błędu analizatora wydechu dopuszczone przez wymagania;
4)
"odchyleniu standardowym eksperymentalnym", należy przez to rozumieć parametr s charakteryzujący rozrzut wyników serii n pomiarów określonego stężenia masowego etanolu, opisany wzorem:

wzór

w którym xi oznacza wynik i-tego pomiaru, a x - średnią arytmetyczną n rozważanych wyników;

5)
"wzorcu", należy przez to rozumieć mieszaninę par etanolu z innymi gazami, w szczególności z powietrzem lub azotem, dwutlenkiem węgla i parą wodną, służącą do wzorcowania lub sprawdzania poprawności wskazań analizatorów wydechu.
§  2.
1.
Analizator wydechu, zwany dalej "analizatorem", powinien w szczególności posiadać urządzenia zapewniające:
1)
automatyczną kontrolę prawidłowego działania analizatora przed i po każdym pomiarze;
2)
automatyczne zerowanie wskazania przed każdym pomiarem;
3)
sygnalizację gotowości do przyjęcia próbki wydychanego powietrza;
4)
kontrolę ciągłości wydechu potwierdzanej sygnałem dźwiękowym;
5)
wydruk danych dotyczących pomiaru, w tym wartości liczbowej jego wyniku.
2.
Analizator powinien być wyposażony w wymienne jednorazowe ustniki, w indywidualnych higienicznych opakowaniach.
3.
Analizator może być wyposażony w urządzenie dające możliwość automatycznego przeprowadzenia sprawdzenia poprawności wskazań za pomocą wzorca dołączonego do analizatora lub stanowiącego jego element.
§  3.
1.
Analizator podaje wynik pomiaru w miligramach etanolu na litr wydychanego powietrza (mg/l).
2.
Wartość dolnej granicy zakresu pomiarowego analizatora powinna wynosić 0 mg/l.
3.
Wartość górnej granicy zakresu pomiarowego analizatora powinna być nie mniejsza niż 1,50 mg/l i nie większa niż 3,00 mg/l.
4.
Dla stężeń nieprzekraczających 0,05 mg/l analizator może wskazywać 0 mg/l.
5.
Analizator powinien sygnalizować:
1)
przekroczenie górnej granicy zakresu pomiarowego, przez wyświetlenie: odpowiedniego komunikatu lub wartości górnej granicy z informacją słowną "więcej niż" lub znakiem ">";
2)
wystąpienie zakłóceń w przebiegu wydechu, w szczególności spadek strumienia objętości poniżej 6 l/min (0,1 l/s).
6.
Rozdzielczość analizatora w trakcie użytkowania powinna wynosić 0,01 mg/l.
§  4.
1.
Wartość liczbowa wyniku pomiaru powinna być wyświetlana w postaci szeregu cyfr o wysokości nie mniejszej niż 5 mm.
2.
Obok wartości liczbowej wyniku pomiaru powinna być zamieszczona nazwa lub oznaczenie jednostki miary, przy czym wysokość użytych liter powinna wynosić co najmniej 3 mm.
3.
Dane, o których mowa w ust. 1 i 2, oznaczenia identyfikacyjne analizatora, data i godzina pomiaru oraz inne dane powinny być przedstawione w postaci czytelnego i trwałego wydruku.
§  5.
1.
Nadciśnienie w analizatorze, niezbędne do wykonania pomiaru, przy założonym ustniku nie powinno przekraczać 25 hPa dla strumienia objętości wydychanego powietrza równego 10 l/min (0,17 l/s).
2.
W przypadku gdy stężenie etanolu nie jest oznaczane w sposób ciągły w czasie trwania wydechu wykonanie pomiaru powinno być możliwe przy minimalnej objętości wydychanego powietrza wynoszącej 1,5 1.
§  6.
1.
Pomiar powinien być możliwy przez co najmniej 1 minutę po zasygnalizowaniu przez analizator gotowości do jego wykonania.
2.
Pomiar powinien być niemożliwy, jeżeli:
1)
analizator nie osiągnął potwierdzonej odpowiednim sygnałem gotowości do jego wykonania;
2)
wartość sygnału elektrycznego otrzymanego po wyzerowaniu wskazania odpowiada zawartości etanolu równej lub wyższej niż 0,005 mg/l;
3)
w czasie automatycznej kontroli działania została wykryta nieprawidłowość lub uszkodzenie analizatora;
4)
urządzenie do automatycznego wzorcowania i regulacji uległo awarii lub wynik automatycznego sprawdzenia poprawności wskazań jest negatywny.
§  7.
Analizator projektuje się i wytwarza w taki sposób, aby było możliwe jego zabezpieczenie przed dostępem osób nieuprawnionych do elementów przeznaczonych do regulacji przyrządu oraz do zmiany jego oprogramowania.
§  8.
Na analizatorze powinny być zamieszczone w sposób trwały w szczególności:
1)
nazwa analizatora;
2)
zakres pomiarowy;
3)
numer fabryczny;
4)
nazwa lub znak producenta.
§  9.
Błędy graniczne dopuszczalne analizatora wynoszą:
1)
przy zatwierdzeniu typu, legalizacji pierwotnej oraz legalizacji ponownej po naprawie:
a)
±0,020 mg/l dla stężeń masowych mniejszych niż 0,400 mg/l,
b)
±5% mierzonej wartości dla stężeń masowych nie mniejszych niż 0,400 mg/l i nie większych niż 2,000 mg/l,
c)
±20% mierzonej wartości dla stężeń masowych większych niż 2,000 mg/l;
2)
przy legalizacji ponownej analizatorów niepoddawanych uprzednio naprawie:
a)
±0,032 mg/l dla stężeń masowych mniejszych niż 0,400 mg/l,
b)
±8% mierzonej wartości dla stężeń masowych nie mniejszych niż 0,400 mg/l i nie większych niż 2,000 mg/l,
c)
±30% mierzonej wartości dla stężeń masowych większych niż 2,000 mg/l.
§  10.
Powtarzalność wskazań analizatora powinna być taka, aby odchylenie standardowe eksperymentalne obliczone dla serii pomiarowej składającej się z 20 pomiarów w przypadku zatwierdzenia typu i 10 pomiarów w przypadku legalizacji pierwotnej było mniejsze niż:
1)
0,007 mg/l dla stężeń masowych mniejszych niż 0,400 mg/l;
2)
1,75% mierzonej wartości dla stężeń masowych nie mniejszych niż 0,400 mg/l i nie większych niż 2,000 mg/l;
3)
6% mierzonej wartości dla stężeń masowych większych niż 2,000 mg/l.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024