Szczegółowe zasady udziału pododdziałów i oddziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zapobieganiu skutkom klęski żywiołowej lub ich usuwaniu.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lutego 2003 r.
w sprawie szczegółowych zasad udziału pododdziałów i oddziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zapobieganiu skutkom klęski żywiołowej lub ich usuwaniu

Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (Dz. U. Nr 62, poz. 558 i Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
rodzaje działań ratowniczych lub prewencyjnych, wykonywanych w celu zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia, w których mogą brać udział pododdziały i oddziały Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej "oddziałami Sił Zbrojnych";
2)
sposób koordynowania i dowodzenia oddziałami Sił Zbrojnych, biorącymi udział w działaniach, o których mowa w pkt 1;
3)
sposób zabezpieczenia logistycznego oddziałów Sił Zbrojnych, biorących udział w działaniach, o których mowa w pkt 1.
§  2.
1.
Do działań ratowniczych lub prewencyjnych, o których mowa w § 1 pkt 1, należą:
1)
współudział w monitorowaniu zagrożeń;
2)
wykonywanie zadań związanych z oceną skutków zjawisk zaistniałych na obszarze występowania zagrożeń;
3)
wykonywanie zadań poszukiwawczo-ratowniczych;
4)
ewakuowanie poszkodowanej ludności i mienia;
5)
wykonywanie zadań mających na celu przygotowanie warunków do czasowego przebywania ewakuowanej ludności w wyznaczonych miejscach;
6)
współudział w ochronie mienia pozostawionego na obszarze występowania zagrożeń;
7)
izolowanie obszaru występowania zagrożeń lub miejsca prowadzenia akcji ratowniczej;
8)
wykonywanie prac zabezpieczających, ratowniczych i ewakuacyjnych przy zagrożonych dobrach kultury;
9)
prowadzenie prac wymagających użycia specjalistycznego sprzętu technicznego lub materiałów wybuchowych będących w zasobach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
10)
usuwanie materiałów niebezpiecznych i ich unieszkodliwianie, z wykorzystaniem sił i środków będących na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
11)
likwidowanie skażeń i zakażeń biologicznych;
12)
wykonywanie zadań związanych z naprawą i odbudową infrastruktury technicznej;
13)
współudział w zapewnianiu przejezdności szlaków komunikacyjnych;
14)
udzielanie pomocy medycznej i wykonywanie zadań sanitarno-higienicznych i przeciwepidemicznych.
2.
Działania, o których mowa w ust. 1, powierza się do realizacji oddziałom Sił Zbrojnych, stosownie do ich przygotowania specjalistycznego.
§  3.
1.
Udział oddziałów Sił Zbrojnych w realizacji działań ratowniczych lub prewencyjnych, o których mowa w § 2 ust. 1, następuje na podstawie:
1)
planu reagowania kryzysowego, opracowanego przez wojewódzki zespół reagowania kryzysowego;
2)
planu reagowania kryzysowego, opracowanego przez Rządowy Zespół Koordynacji Kryzysowej, o ile stan klęski żywiołowej jest wprowadzony na obszarze większym niż jedno województwo.
2.
Plany, o których mowa w ust. 1, podlegają uzgodnieniu z Ministrem Obrony Narodowej w zakresie:
1)
warunków użycia oddziałów Sił Zbrojnych w działaniach ratowniczych lub prewencyjnych, o których mowa w § 2 ust. 1;
2)
składu i wyposażenia oddziałów Sił Zbrojnych, a także zabezpieczenia logistycznego wymaganego do realizacji powierzonych zadań;
3)
przedsięwzięć realizowanych przez działające na terenie województwa jednostki organizacyjne, których celem będzie zabezpieczenie logistyczne oddziałów Sił Zbrojnych, w tym w zakresie zakwaterowania, wyżywienia, pomocy medycznej, zabezpieczenia materiałowo-technicznego i łączności;
4)
korzystania przez oddziały Sił Zbrojnych z elementów infrastruktury technicznej w czasie realizacji powierzonych zadań.
§  4.
Oddziały Sił Zbrojnych mogą być przekazane do dyspozycji wojewody w składzie etatowym albo jako tworzone doraźnie zgrupowania zadaniowe.
§  5.
1.
Koordynowanie udziału oddziałów Sił Zbrojnych w działaniach ratowniczych lub prewencyjnych, o których mowa w § 2 ust. 1, w zależności od obszaru występowania zagrożeń, zapewniają odpowiednio organy, o których mowa w art. 8, art. 9 ust. 5, art. 10 ust. 5 i art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej. Obejmuje ono przedsięwzięcia mające na celu sprawne włączenie oddziałów Sił Zbrojnych do realizacji zadań, z uwzględnieniem czasu i miejsca ich użycia oraz sposobu współdziałania z innymi podmiotami.
2.
Zadania dla oddziałów Sił Zbrojnych organy, o których mowa w ust. 1, przekazują wyłącznie ich dowódcom, którzy wydają podwładnym rozkazy określające sposób wykonania tych zadań.
§  6.
Dowodzenie oddziałami Sił Zbrojnych odbywa się na zasadach określonych w regulaminach wojskowych i według procedur obowiązujących w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.41.347

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady udziału pododdziałów i oddziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zapobieganiu skutkom klęski żywiołowej lub ich usuwaniu.
Data aktu: 20/02/2003
Data ogłoszenia: 10/03/2003
Data wejścia w życie: 25/03/2003