Szczegółowe zasady przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych i tymczasowych kwater oraz normy powierzchni mieszkalnej przysługującej funkcjonariuszom Służby Więziennej i członkom ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 lutego 2003 r.
w sprawie szczegółowych zasad przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych i tymczasowych kwater oraz normy powierzchni mieszkalnej przysługującej funkcjonariuszom Służby Więziennej i członkom ich rodzin

Na podstawie art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Funkcjonariuszowi Służby Więziennej w służbie stałej, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", przydziela się decyzją lokal mieszkalny, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej, zwanej dalej "ustawą", uwzględniając następujące okoliczności:
1)
brak lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której stale pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej;
2)
przydatność do służby, kwalifikacje zawodowe oraz staż służby w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej;
3)
przeniesienie z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości, niebędącej miejscowością pobliską;
4)
zajmowanie tymczasowej kwatery w budynku jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, przeznaczonym na cele służbowe lub znajdującym się na terenie zamkniętym.
2.
Funkcjonariuszowi nie przydziela się lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej, jeżeli spełnia warunki, o których mowa w art. 91 ust. 1 ustawy.
§  2.
1.
Funkcjonariuszowi przysługują następujące normy powierzchni mieszkalnej, zwane dalej "normami":
1)
samotnemu - dwie normy:
2)
posiadającemu rodzinę - po jednej normie dla funkcjonariusza i każdego członka rodziny, o którym mowa w art. 86 ustawy.
2.
Normy dodatkowe przysługują:
1)
funkcjonariuszowi posiadającemu stopień majora, podpułkownika, pułkownika lub generała Służby Więziennej albo zajmującemu stanowisko służbowe przysługujące tym oficerom - jedna norma;
2)
Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej oraz jego zastępcom - dwie normy.
3.
W razie zbiegu uprawnień do norm dodatkowych z tytułu służby obojga małżonków w Służbie Więziennej, uwzględnia się korzystniejsze normy dodatkowe przysługujące tylko jednemu z nich.
4.
Powierzchnią mieszkalną jest powierzchnia pokoi.
5.
Za lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej większej od przysługującej zgodnie z normami uważa się lokal, w którym zwiększenie powierzchni mieszkalnej przekracza połowę górnej granicy normy.
§  3.
1.
Funkcjonariuszowi przydziela się lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej liczbie przysługujących mu norm, z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, funkcjonariuszowi można przydzielić lokal mieszkalny, o którym mowa w § 2 ust. 5.
3.
Funkcjonariuszowi, za jego pisemną zgodą lub na jego pisemny wniosek, może być przydzielony lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej mniejszej od przysługującej mu zgodnie z normami.
4.
Przydział lokalu mieszkalnego, o którym mowa w ust. 3, nie pozbawia funkcjonariusza prawa do uzyskania lokalu mieszkalnego o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej normom mu przysługującym.
§  4.
Funkcjonariuszowi przydziela się lokal mieszkalny będący w należytym stanie technicznym i sanitarnym, umożliwiającym zamieszkanie, stwierdzonym w protokole zdawczo-odbiorczym.
§  5.
1.
Lokal mieszkalny przydziela się na pisemny wniosek funkcjonariusza.
2.
Wzór wniosku o przydział lokalu mieszkalnego określa załącznik do rozporządzenia.
§  6.
1.
Decyzję o opróżnieniu lokalu mieszkalnego wydaje się, z zastrzeżeniem ust. 4, w przypadkach:
1)
podnajmowania lub oddawania do bezpłatnego używania lokalu mieszkalnego lub jego części bez zgody właściwego organu, o którym mowa w § 12;
2)
gdy funkcjonariusz otrzymał przydział lokalu mieszkalnego i w terminie 2 miesięcy nie zwolnił wcześniej przydzielonego lokalu;
3)
uzyskania i zamieszkania przez funkcjonariusza lub jego małżonka w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej w innym lokalu mieszkalnym (domu) o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej co najmniej normom powierzchni przysługującym funkcjonariuszowi i członkom jego rodziny;
4)
gdy funkcjonariusz i osoby wymienione w decyzji o przydziale lokalu mieszkalnego nie zamieszkują w lokalu mieszkalnym przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, chyba że zachodzą okoliczności uzasadniające czasowy pobyt tych osób poza miejscem stałego zamieszkania;
5)
używania lokalu mieszkalnego niezgodnie z jego przeznaczeniem, w szczególności gdy funkcjonariusz lub członkowie jego rodziny w sposób rażący lub uporczywy wykraczają przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub zaniedbywania obowiązków ciążących na najemcy, dopuszczając do powstania szkód lub niszczenia urządzeń przeznaczonych do wspólnego korzystania przez mieszkańców;
6)
zwłoki z zapłatą czynszu lub opłat za świadczenia związane z eksploatacją tego lokalu mieszkalnego przez co najmniej trzy pełne okresy płatności, pomimo uprzedzenia na piśmie o zamiarze wydania decyzji o opróżnieniu lokalu i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu zapłaty zaległych i bieżących należności;
7)
zajmowania przez funkcjonariusza zwolnionego ze służby lub członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej po funkcjonariuszu, który w chwili śmierci spełniał warunki wymagane do uzyskania emerytury lub renty, lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, przeznaczonym na cele służbowe lub na terenie zamkniętym;
8)
zajmowania lokalu mieszkalnego bez tytułu prawnego przez funkcjonariusza lub członków jego rodziny albo przez inne osoby;
9)
zrzeczenia się uprawnień do zajmowanego lokalu mieszkalnego;
10)
zamiany lokalu mieszkalnego bez zgody właściwego organu, o którym mowa w § 12;
11)
zajmowania lokalu mieszkalnego przez funkcjonariuszy zwolnionych ze służby, którzy nie nabyli prawa do zaopatrzenia emerytalnego na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, z 1998 r. Nr 162, poz. 1118, z 1999 r. Nr 106, poz. 1215, z 2000 r. Nr 122, poz. 1313, z 2001 r. Nr 27, poz. 298 i Nr 81, poz. 877 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676);
12)
gdy funkcjonariusz, który skorzystał z pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego, nie opróżnił dotychczas zajmowanego lokalu mieszkalnego wraz ze wszystkimi zamieszkałymi wspólnie osobami, w terminie 2 miesięcy od daty zasiedlenia lokalu mieszkalnego lub w terminie 2 lat od daty przyznania pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego.
2.
Decyzja o opróżnieniu lokalu mieszkalnego dotyczy wszystkich osób zamieszkałych w tym lokalu.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5, może być przydzielony lokal mieszkalny o obniżonym wyposażeniu technicznym i o powierzchni mieszkalnej mniejszej od przysługującej zgodnie z normami, jednak nie mniej niż 5 m2 na normę.
4.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 7 i 11, na przekwaterowanie przeznacza się lokal zamienny w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 oraz z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 168, poz. 1383), o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej:
1)
normom określonym w decyzji o przydziale lokalu mieszkalnego, w przypadku osób stałe zamieszkujących w lokalu, wymienionych w decyzji, jeżeli nie zmieniła się ich liczba;
2)
jednej normie, w przypadku osób innych niż wymienione w pkt 1, wprowadzonych do lokalu mieszkalnego za zgodą dysponenta lokalu.
§  7.
1.
Były małżonek funkcjonariusza rozwiedzionego zachowuje prawo do zamieszkiwania w przydzielonym lokalu mieszkalnym do czasu uzyskania (nabycia) przez niego innego lokalu mieszkalnego (domu), nie dłużej jednak niż przez 2 lata od dnia uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach rozwiedzionemu funkcjonariuszowi przydziela się lokal mieszkalny inny niż dotychczas zajmowany, o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej przysługującym mu normom.
§  8.
1.
Funkcjonariuszowi, o którym mowa w § 3 ust. 3, można przydzielić w drodze zamiany lokal mieszkalny odpowiadający przysługującym mu normom.
2.
Funkcjonariuszowi, który zajmuje lokal mieszkalny mniejszy lub odpowiadający co najmniej przysługującym mu normom, można w drodze zamiany przydzielić inny lokal wskazany przez niego.
3.
Zamiana przydzielonego lokalu mieszkalnego może nastąpić za zgodą właściwego organu, o którym mowa w § 12.
§  9.
1.
Na tymczasowe kwatery przeznacza się lokale mieszkalne, pokoje gościnne, pokoje w hotelu lub w bursie albo pomieszczenia mieszkalne usytuowane w budynku jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, przeznaczonym na cele służbowe lub na terenie zamkniętym.
2.
Funkcjonariuszowi, o którym mowa w art. 92 ust. 3 ustawy, przydziela się, na jego pisemny wniosek, tymczasową kwaterę na czas pełnienia przez niego służby w jednostce organizacyjnej Służby Więziennej, która jest dysponentem tej kwatery.
§  10.
Funkcjonariuszowi w służbie przygotowawczej, na jego pisemny wniosek, można przydzielić tymczasową kwaterę, jeżeli on sam lub członkowie jego rodziny nie mają tytułu prawnego do zajmowania lokalu mieszkalnego (domu) w miejscowości pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej.
§  11.
Decyzję o opróżnieniu tymczasowej kwatery wydaje się w przypadkach:
1)
zwolnienia funkcjonariusza w służbie przygotowawczej ze służby albo przeniesienia do służby w innej miejscowości;
2)
upływu czasu, o którym mowa w § 9 ust. 2;
3)
o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 1-5 i 8.
§  12.
Decyzje w sprawach przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych lub tymczasowych kwater wydają następujące organy:
1)
Minister Sprawiedliwości w odniesieniu do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej i jego zastępców;
2)
Dyrektor Generalny Służby Więziennej w odniesieniu do:
a)
funkcjonariuszy pełniących służbę w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej,
b)
dyrektorów okręgowych Służby Więziennej i ich zastępców,
c)
Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej i Komendanta Ośrodka Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Popowie i ich zastępców;
3)
dyrektor okręgowy Służby Więziennej w odniesieniu do:
a)
funkcjonariuszy pełniących służbę w okręgowym inspektoracie Służby Więziennej,
b)
dyrektorów aresztów śledczych i zakładów karnych położonych na terenie działania okręgowego inspektoratu i ich zastępców,
c)
komendantów ośrodków szkolenia i ośrodków doskonalenia kadr położonych na terenie działania okręgowego inspektoratu i ich zastępców;
4)
dyrektor aresztu śledczego, zakładu karnego oraz komendant ośrodka szkolenia i ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej w odniesieniu do funkcjonariuszy pełniących służbę w tych jednostkach.
§  13.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do lokali mieszkalnych zajmowanych przez emerytów, rencistów i członków rodzin po zmarłych funkcjonariuszach uprawnionych do renty rodzinnej, którzy posiadają uprawnienia do tych lokali na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
2.
Decyzje w sprawach przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych w przypadkach, o których mowa w ust. 1, wydaje właściwy organ jednostki organizacyjnej Służby Więziennej będącej dysponentem kwatery.
§  14.
1.
W sprawach wszczętych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia i niezakończonych ostatecznymi decyzjami stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.
2.
Decyzje wydane na podstawie przepisów dotychczasowych pozostają w mocy.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
______

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 maja 1997 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych i tymczasowych kwater oraz określenia norm powierzchni mieszkalnej przysługującej funkcjonariuszom Służby Więziennej i członkom ich rodzin (Dz. Urz. Min. Spraw. Nr 2, poz. 11).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

WNIOSEK O PRZYDZIAŁ LOKALU MIESZKALNEGO

.....................................

(stopień, imię i nazwisko, imię ojca)

.......................................

(stanowisko służbowe/ stopień wg etatu)

..........................................................

(stosunek służbowy: funkcjonariusz/emeryt/rencista - tel.)

..........................................................

(jednostka /ostatnie miejsce pełnienia służby - emeryt)

..........................................................

(data przyjęcia do służby/data zwolnienia - emeryt)

..........................................................

(data mianowania funkcjonariuszem w służbie stałej)

Do

....................

....................

1. Proszę o przydzielenie lokalu mieszkalnego, z uwzględnieniem

niżej wymienionych członków rodziny:

Lp. Nazwisko i imię Stopień pokrewieństwa Data urodzenia Stan cywilny Rok zawarcia związku małżeńskiego Miejsce stałego zameldowania
rok adres
1 2 3 4 5 6 7 8
1 wnioskodawca
2
3
4
5

oraz norm dodatkowej powierzchni mieszkalnej z tytułu ......

............................................................

2. Miejsce pracy małżonka .....................................

(nazwa instytucji)

od roku .................. na stanowisku ...................

3. Dane o zajmowanym lokalu mieszkalnym

a) przez wnioskodawcę:

Adres lokalu ............................................

Tytuł prawny do lokalu (domu) posiada ...................

(imię i nazwisko, stopień pokrewieństwa)

pozostałe osoby zameldowane w lokalu ....................

(imię i nazwisko, stopień pokrewieństwa)

Mieszkanie (dom) jest: w dyspozycji jednostki

organizacyjnej SW, komunalne, spółdzielcze (lokatorskie,

własnościowe), stanowiące odrębną nieruchomość, inne

(podać jakie) ...........................................

.........................................................

.........................................................

.........................................................

Powierzchnia mieszkalna wynosi ..........................

Wyposażenie techniczne: pełne, brak następujących

urządzeń ................................................

..........................................................

b) przez małżonka:

Adres lokalu ............................................

Tytuł prawny do lokalu (domu) posiada ...................

(imię i nazwisko, stopień pokrewieństwa)

pozostałe osoby zameldowane w lokalu ....................

(imię i nazwisko, stopień pokrewieństwa)

Mieszkanie (dom) jest: w dyspozycji jednostki

organizacyjnej SW, komunalne, spółdzielcze (lokatorskie,

własnościowe), stanowiące odrębną nieruchomość, inne

(podać jakie) ...........................................

Powierzchnia mieszkalna wynosi ..........................

.........................................................

Wyposażenie techniczne: pełne, brak następujących

urządzeń ................................................

.........................................................

4. Do jakich innych lokali mieszkalnych (domów) wnioskodawca,

małżonek lub którykolwiek z członków rodziny zgłoszonych do

wspólnego zamieszkania posiada tytuł prawny? ...............

............................................................

5. Czy wnioskodawca, małżonek lub którykolwiek z członków

rodziny zgłoszonych do wspólnego zamieszkania posiadał tytuł

prawny do lokalu mieszkalnego (domu), który następnie

utracił lub którego się zrzekł? ............................

............................................................

............................................................

6. Czy wnioskodawca lub jego małżonek korzystał z pomocy

finansowej (z budżetu SW lub innych służb) na uzyskanie

lokalu mieszkalnego? .......................................

............................................................

7. Informacje dodatkowe (podać dodatkowe dane istotne dla

sprawy, niewymienione wyżej) ...............................

............................................................

8. Uzasadnienie wniosku:

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

..........................

(podpis wnioskodawcy)

Adnotacje komórki kadrowej.

Pan(i) ......................................... funkcjonariusz

w służbie stałej - przygotowawczej mianowany(a) dnia ................... pełniący(a) służbę w ......................

zajmujący(a) stanowisko przewidziane etatem dla ...............

decyzją nr ........... z dnia ....................... został(a) delegowany(a) - przeniesiony(a) do ............................

na okres od .................... do ...............

......................

(data i podpis)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.35.304

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych i tymczasowych kwater oraz normy powierzchni mieszkalnej przysługującej funkcjonariuszom Służby Więziennej i członkom ich rodzin.
Data aktu: 07/02/2003
Data ogłoszenia: 28/02/2003
Data wejścia w życie: 15/03/2003