Ustanowienie odznaki honorowej "Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 lutego 2003 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130, z 1998 r. Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 123, poz. 1353) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustanawia się odznakę honorową "Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej", zwaną dalej "odznaką".
§  2. 
1. 
Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom banków, którzy szczególnie przyczynili się do osiągnięć i rozwoju bankowości.
2. 
Odznaka może być również nadawana:
1)
obywatelom innych państw za zasługi w rozwoju i umacnianiu współpracy międzynarodowej w dziedzinie bankowości;
2)
innym osobom za zasługi związane z bankowością.
§  3. 
1. 
Odznakę nadaje Prezes Narodowego Banku Polskiego z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
dyrektora jednostki organizacyjnej Narodowego Banku Polskiego, zwanego dalej "NBP", lub dyrektora departamentu właściwego w sprawach kadr NBP;
1a) 1
 Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego;
2)
prezesa zarządu banku;
3) 2
 izby gospodarczej zrzeszającej banki.
2. 
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać dane personalne kandydata do wyróżnienia oraz opis zasług lub osiągnięć uzasadniających nadanie odznaki.
2a.  3
 W przypadku gdy wniosek izby gospodarczej zrzeszającej banki dotyczy pracownika banku, do wniosku załącza się pisemną akceptację banku zatrudniającego pracownika, którego wniosek dotyczy.
3. 
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Prezesowi NBP co najmniej na trzy miesiące przed przewidywanym terminem wręczenia odznaki.
4. 
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
Odznaka może być nadawana tej samej osobie tylko jeden raz.
§  5. 
1. 
Odznaka ma kształt metalowego ażurowego krążka monetarnego, o średnicy 30 mm z wcięciami charakterystycznymi dla 20-centowych monet euro (kwiat hiszpański), wykonanego z tombaku pokrytego złotem galwanicznym. Pośrodku, wokół czterolistnego ażuru charakterystycznego dla znaku zabezpieczającego banknoty 100-złotowe emisji z 1994 r., jest nałożony stylizowany wieniec z liści dębu według wzoru monet groszowych II RP w otoku gładkim złoconym i drugim zielono emaliowanym z napisem "ZA ZASŁUGI DLA BANKOWOŚCI RP" rozdzielonym u dołu kropką. Odwrotna strona odznaki jest gładka.
2. 
Odznaka jest zawieszona na wstążce złocistej szerokości 27 mm z zielonymi paskami szerokości 5 mm po bokach, w odległości 2 mm od krawędzi. Dołem wstążka jest przeciągnięta przez ozdobne metalowe złocone zawieszenie połączone z odznaką kółkiem, górą wstążka jest przeciągnięta przez gładką złoconą listewkę, z zapięciem na odwrocie.
3. 
Wzór odznaki stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Odznakę wraz z legitymacją stwierdzającą jej nadanie wręcza uroczyście Prezes NBP lub upoważniona przez niego osoba.
2. 
Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. 
Odznakę nosi się po lewej stronie piersi.
§  7. 
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Prezes NBP.
§  8. 
W razie zgubienia albo zniszczenia odznaki lub legitymacji stwierdzającej jej nadanie, wydaje się wtórny egzemplarz odznaki lub legitymacji, za zwrotem kosztów.
§  9. 
Koszty związane z nadawaniem odznaki są pokrywane ze środków NBP.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR WNIOSKU O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ

"ZA ZASŁUGI DLA BANKOWOŚCI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"

WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ

"ZA ZASŁUGI DLA BANKOWOŚCI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"

Imię i nazwisko kandydata .................................................
Imię ojca .................................................................
Data i miejsce urodzenia ..................................................
Miejsce pracy * ...........................................................
Stanowisko* ...............................................................
Staż pracy:
- ogółem ..................................................................
- w bankowości ............................................................
Uzasadnienie wniosku:
.................... .................... .....................

(data) (pieczątka) (podpis wnioskodawcy)

* Wypełnić w przypadku kandydata pozostającego w stosunku pracy.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ

"ZA ZASŁUGI DLA BANKOWOŚCI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR LEGITYMACJI STWIERDZAJĄCEJ NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA BANKOWOŚCI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"

wzór

Objaśnienie:

Okładka do legitymacji jest koloru zielonego i ma wymiary 161 x 116 mm. Na jej czołowej stronie wytłoczony jest orzeł.

1 § 3 ust. 1 pkt 1a dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 5 grudnia 2011 r. (Dz.U.11.272.1607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 stycznia 2012 r.
2 § 3 ust. 1 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 5 grudnia 2011 r. (Dz.U.11.272.1607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 stycznia 2012 r.
3 § 3 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 grudnia 2011 r. (Dz.U.11.272.1607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 stycznia 2012 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024