Wysokość i zasady otrzymywania uposażenia i innych należności pieniężnych przez policjanta skierowanego do szkoły lub na przeszkolenie albo na studia w kraju.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)1
z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie wysokości i zasad otrzymywania uposażenia i innych należności pieniężnych przez policjanta skierowanego do szkoły lub na przeszkolenie albo na studia w kraju

Na podstawie art. 122 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58, Nr 19, poz. 185, Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 731, Nr 113, poz. 984, Nr 115, poz. 996, Nr 153, poz. 1271, Nr 176, poz. 1457 i Nr 200, poz. 1688) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
W okresie odbywania w kraju nauki na podstawie skierowania przełożonego, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, policjant otrzymuje uposażenie oraz inne należności pieniężne w wysokości i na zasadach obowiązujących na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, z uwzględnieniem powstałych w tym okresie zmian mających wpływ na prawo do uposażenia i należności lub na ich wysokość, z zastrzeżeniem ust. 2 oraz § 2-6.
2. 
Uposażenie i należności pieniężne, o których mowa w ust. 1, przysługują w przypadku odbywania nauki lub praktyk, zwanych dalej "nauką", w ramach:
1) 2
 studiów, szkoleń zawodowych lub doskonalenia zawodowego w Akademii Policji w Szczytnie, szkole policyjnej lub ośrodku szkolenia Policji, zwanych dalej "jednostką szkoleniową Policji";
2)
podnoszenia kwalifikacji zawodowych, wykształcenia ogólnego lub aplikacji w zawodach prawniczych poza jednostką szkoleniową Policji.
§  2.  3
 Policjant, który egzamin wstępny na studia w Akademii Policji w Szczytnie zdał przed przyjęciem do służby w Policji, w okresie odbywania nauki otrzymuje uposażenie zasadnicze w wysokości przewidzianej na stanowisku:
1)
kursanta - do czasu ukończenia szkolenia zawodowego podstawowego;
2)
aplikanta - do czasu ukończenia szkolenia zawodowego specjalistycznego;
3)
policjanta - do czasu ukończenia studiów.
§  3. 
1. 
Policjantowi odbywającemu naukę poza stałym miejscem zamieszkania lub pełnienia służby przysługują diety, zwrot kosztów przejazdów i dojazdów oraz noclegów w wysokości i na zasadach określonych w przepisach w sprawie wysokości i warunków przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia, z zastrzeżeniem ust. 2-4 i § 6.
2. 
W przypadku zapewnienia policjantowi wyżywienia w miejscu odbywania nauki diety przysługują wyłącznie za czas przejazdu do tego miejsca i z powrotem.
3. 
Za czas pobytu w miejscu odbywania nauki policjantowi nie przysługuje ryczałt na dojazdy środkami komunikacji miejscowej, jeżeli nauka odbywa się w ośrodku stanowiącym miejsce zakwaterowania i wyżywienia.
4. 
W dniu wolnym od zajęć przewidzianych programem kształcenia policjantowi nie przysługuje zwrot kosztów przejazdu do miejscowości zamieszkania i z powrotem.
§  4. 
1. 
Policjantowi odbywającemu naukę w jednostce szkoleniowej Policji poza stałym miejscem zamieszkania lub pełnienia służby przysługuje zryczałtowany równoważnik pieniężny na pokrycie kosztów przejazdu do stałego miejsca zamieszkania lub służby w czasie wolnym od zajęć przewidzianych programem kształcenia, jeżeli przerwa w zajęciach wynika z ich harmonogramu i obejmuje co najmniej 3 kolejne dni kalendarzowe.
2. 
Równoważnik pieniężny, o którym mowa w ust. 1, ustala się w wysokości cen biletów za przejazd do stałego miejsca zamieszkania lub służby i z powrotem II klasą pociągu pośpiesznego, a gdy na danej trasie lub jej odcinku nie ma połączeń kolejowych - w wysokości cen biletów za przejazd publicznymi środkami transportu autobusowego, z uwzględnieniem posiadanej przez policjanta ulgi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje.
3. 
Równoważnik pieniężny, o którym mowa w ust. 1 i 2, wypłaca się w terminie 30 dni od dnia przedłożenia przez policjanta wniosku o jego wypłatę wraz z potwierdzeniem prawa do jego otrzymania przez przedstawiciela jednostki szkoleniowej Policji.
§  5. 
1. 
Policjantowi odbywającemu naukę poza jednostką szkoleniową Policji przełożony, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, może przyznać w całości lub w części zwrot opłat za naukę pobieranych przez szkołę, uwzględniając w szczególności wyniki w nauce oraz przydatność w służbie podnoszonych kwalifikacji lub wykształcenia.
2. 
W przypadku przyznania prawa do zwrotu opłaty, o której mowa w ust. 1, należność z tego tytułu wypłaca się w terminie 30 dni od dnia przedłożenia przez policjanta dowodu uiszczenia tej opłaty.
§  6. 
Policjantowi odbywającemu naukę poza jednostką szkoleniową Policji nie przysługują należności, o których mowa w § 3 ust. 1 i § 5, przez okres powtarzania semestru (roku) nauki.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 4
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).
2 § 1 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 lipca 2023 r. (Dz.U.2023.1425) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2023 r.
3 § 2 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 lipca 2023 r. (Dz.U.2023.1425) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2023 r.
4 Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia utraciło moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 grudnia 1998 r. w sprawie wysokości i warunków otrzymywania uposażenia oraz innych należności pieniężnych przysługujących policjantom skierowanym do szkoły lub na przeszkolenie albo studia w kraju (Dz. U. Nr 161, poz. 1107), zachowane w mocy na podstawie art. 15 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej, ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o uposażeniu żołnierzy, ustawy o Policji, ustawy o Urzędzie Ochrony Państwa, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o kontroli skarbowej, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawy o Inspekcji Celnej (Dz. U. Nr 81, poz. 877).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024