Sposób wyznaczania stacji paliwowych, w których dokonywana będzie kontrola, oraz wzory raportów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 23 grudnia 2003 r.
w sprawie sposobu wyznaczania stacji paliwowych, w których dokonywana będzie kontrola, oraz wzorów raportów 2

Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 10 stycznia 2003 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych (Dz. U. Nr 17, poz. 154 i Nr 199, poz. 1934) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób wyznaczania stacji paliwowych, w których dokonywana będzie kontrola, w tym minimalną liczbę tych stacji;
2)
okresy monitorowania jakości paliw ciekłych;
3)
sposób podziału terytorium kraju do celów monitorowania jakości paliw ciekłych;
4)
wzór rocznego zbiorczego raportu dotyczącego jakości paliw ciekłych wprowadzonych do obrotu, przedstawianego Radzie Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego "rocznym zbiorczym raportem";
5)
wzór zbiorczego raportu dotyczącego jakości paliw ciekłych wprowadzonych do obrotu, przekazywanego Komisji Europejskiej, zwanego "zbiorczym raportem".
§  2. 
Stacje paliwowe, w których dokonywana będzie kontrola jakości danego gatunku paliwa ciekłego, wyznacza się losowo z listy stacji zlokalizowanych na obszarach określonych w § 5 ust. 1.
§  3. 
1. 
Dla każdego gatunku paliwa ciekłego - benzyn silnikowych i samochodowego oleju napędowego, którego udział w rynku wynosi co najmniej 10 %, rozpatrując benzyny silnikowe i samochodowy olej napędowy oddzielnie, minimalna liczba stacji paliwowych, w których dokonywana będzie kontrola, w każdym z okresów monitorowania wynosi 110.
2. 
Dla każdego gatunku benzyn silnikowych, z wyjątkiem benzyny typu regular o minimalnej badawczej liczbie oktanowej RON 91, którego procentowy udział w rynku benzyn silnikowych wynosi poniżej 10 %, minimalną liczbę stacji paliwowych, w których dokonywana będzie kontrola, w każdym z okresów monitorowania oblicza się zgodnie z wzorem:

Procentowy udział danego gatunku benzyny w rynku

benzyn silnikowych

N = ----------------------------------------------------- x 110

Procentowy udział benzyny bezołowiowej o badawczej

liczbie oktanowej RON 95 w rynku benzyn silnikowych

gdzie:

N - minimalna liczba stacji paliwowych, dla danego gatunku benzyny, w których dokonywana będzie kontrola.

3. 
Dla benzyny silnikowej typu regular o minimalnej badawczej liczbie oktanowej RON 91 minimalna liczba stacji paliwowych, w których dokonywana będzie kontrola, wynosi 110.
4. 
W przypadku gdy liczba stacji paliwowych dokonujących obrotu benzyną silnikową, o której mowa w ust. 3, jest mniejsza niż 110, wówczas próbki pobiera się ze wszystkich stacji paliwowych dokonujących obrotu tym paliwem.
§  4. 
Ustala się okresy monitorowania jakości:
1)
benzyn silnikowych w ciągu roku:
a)
letni - od dnia 1 maja do dnia 30 września,
b)
zimowy - od dnia 1 października do dnia 30 kwietnia;
2)
samochodowego oleju napędowego w ciągu roku:
a)
letni - od dnia 16 kwietnia do dnia 30 września,
b)
zimowy - od dnia 1 października do dnia 15 kwietnia.
§  5. 
1. 
Do celów monitorowania jakości paliw ciekłych terytorium kraju dzieli się na obszary odpowiadające województwom, zgodnie z podziałem administracyjnym kraju, zwane dalej "województwami".
2. 
Dla danego gatunku paliwa ciekłego liczbę stacji paliwowych, w których dokonywana będzie kontrola na obszarze województwa, wyznacza się, mnożąc liczbę stacji paliwowych przyjętych do kontroli na terytorium całego kraju dla danego gatunku paliwa przez udział sprzedaży tego gatunku paliwa w danym województwie w jego sprzedaży na terytorium całego kraju.
3. 
Jeżeli liczba stacji paliwowych obliczona zgodnie z ust. 2 dla danego województwa nie przekracza liczby 1, wówczas przyjmuje się, że jest wyznaczona jedna stacja paliwowa.
§  6. 
1. 
Roczny zbiorczy raport oraz zbiorczy raport zawierają:
1)
informacje dotyczące instytucji sporządzającej raport;
2)
opis krajowego systemu monitorowania jakości paliw ciekłych wraz z przyjętym sposobem podziału terytorium kraju oraz okresami monitorowania;
3)
informacje dotyczące gatunków paliw wprowadzonych do obrotu na terytorium kraju;
4)
informacje dotyczące całkowitej sprzedaży benzyn i samochodowego oleju napędowego na terytorium kraju;
5)
informacje dotyczące geograficznej dostępności benzyn i samochodowego oleju napędowego o zawartości siarki nieprzekraczającej 10 mg/kg;
6)
informacje dotyczące wyników monitorowania poszczególnych gatunków benzyn i samochodowego oleju napędowego, wprowadzonych do obrotu na terytorium kraju.
2. 
Wzór rocznego zbiorczego raportu określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Wzór zbiorczego raportu określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR ROCZNEGO ZBIORCZEGO RAPORTU

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ZBIORCZEGO RAPORTU

1 Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).
2 Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia art. 8 Dyrektywy 98/70/WE (Dz. Urz. WE L 350 z 28/12/1998, str. 58) zmienionej Dyrektywą 2003/17/WE w sprawie jakości benzyny i paliw do silników Diesla (Dz. Urz. WE L 076 z 22/03/2003, str. 10).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024