Szczegółowe zasady i tryb finansowania i działania kontyngentu policyjnego wydzielonego do realizacji zadań poza granicami państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 stycznia 2003 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu finansowania i działania kontyngentu policyjnego wydzielonego do realizacji zadań poza granicami państwa

Na podstawie art. 145f pkt 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58, Nr 19, poz. 185, Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 731, Nr 113, poz. 984, Nr 115, poz. 996, Nr 153, poz. 1271, Nr 176, poz. 1457 i Nr 200, poz. 1688) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb finansowania i działania kontyngentu policyjnego, wydzielonego do udziału poza granicami państwa w:
1)
misji pokojowej,
2)
akcji zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom,
3)
akcji ratowniczej, poszukiwawczej lub humanitarnej,
4)
szkoleniu i ćwiczeniach policyjnych,
5)
przedsięwzięciach reprezentacyjnych

- zwanych dalej "przedsięwzięciami zagranicznymi".

2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "ustawie", należy przez to rozumieć ustawę z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.
§  2.
1.
Wydatki związane z udziałem kontyngentu policyjnego w przedsięwzięciach zagranicznych są finansowane z budżetu ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, mogą być finansowane w całości lub w części również ze środków przyznanych na ten cel przez organizację międzynarodową lub państwo organizujące przedsięwzięcie zagraniczne.
3.
Dysponentem środków finansowych, o których mowa w ust. 1 i 2, bezpośrednio realizującym wydatki związane z udziałem kontyngentu policyjnego w przedsięwzięciach zagranicznych, jest Komendant Główny Policji.
§  3.
1.
Wydatki związane z udziałem kontyngentu policyjnego w przedsięwzięciach zagranicznych obejmują ogół wydatków ponoszonych na pokrycie kosztów przygotowania i działania kontyngentu policyjnego, w szczególności przeznaczonych na:
1)
wypłatę należności dla policjantów i pracowników, o których mowa w art. 145c ust. 2 i art. 145e ust. 2 ustawy;
2)
zakup, konserwację i naprawę wyposażenia;
3)
przewóz osób wchodzących w skład kontyngentu policyjnego i jego wyposażenia;
4)
zakwaterowanie, wyżywienie, transport, łączność, cele reprezentacyjne oraz inne niezbędne potrzeby w rejonie działania kontyngentu policyjnego;
5)
obsługę bankową.
2.
Do wydatków, o których mowa w ust. 1, nie zalicza się uposażenia zasadniczego, dodatków do uposażenia i innych należności pieniężnych przysługujących na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, do których policjant zachowuje prawo w czasie delegowania do pełnienia służby poza granicami państwa.
§  4.
1.
Obsługę finansową działania kontyngentu policyjnego poza granicami państwa prowadzi Komenda Główna Policji.
2.
Komendant Główny Policji może zlecić prowadzenie obsługi finansowej kontyngentu policyjnego innej jednostce organizacyjnej sektora finansów publicznych, wybranej w trybie przepisów o zamówieniach publicznych, na podstawie umowy zawartej z kierownikiem tej jednostki.
3.
Umowa, o której mowa w ust. 2, powinna w szczególności określać:
1)
zakres i warunki prowadzenia obsługi finansowej kontyngentu policyjnego;
2)
formę i terminy przekazywania i rozliczania środków finansowych;
3)
formę i terminy sporządzania dokumentów rozliczeniowych;
4)
wysokość wynagrodzenia z tytułu prowadzenia obsługi finansowej.
§  5.
1.
Jeżeli z umowy międzynarodowej wynika obowiązek ubezpieczenia wyposażenia kontyngentu policyjnego poza granicami państwa, wydatki z tego tytułu są pokrywane ze środków, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2.
2.
Zakres i sumę ubezpieczenia, o którym mowa w ust. 1, określa umowa ubezpieczenia.
§  6.
1.
Kontyngent policyjny realizuje poza granicami państwa zadania wynikające z umów międzynarodowych, zawartych z organizacją międzynarodową lub państwem organizującym przedsięwzięcie zagraniczne.
2.
W czasie działania poza granicami państwa kontyngent policyjny podlega Komendantowi Głównemu Policji, w zakresie niezastrzeżonym do kompetencji organów reprezentujących organizację międzynarodową lub państwo organizujące przedsięwzięcie zagraniczne.
§  7.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się w przypadku określenia zasad i trybu finansowania i działania kontyngentu policyjnego w umowie międzynarodowej zawartej z organizacją międzynarodową lub państwem organizującym przedsięwzięcie zagraniczne.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024