Regulaminy przewoźników lotniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 14 listopada 2003 r.
w sprawie regulaminów przewoźników lotniczych

Na podstawie art. 202 pkt 7 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. Nr 130, poz. 1112) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa wymagania dotyczące regulaminów określających typowe warunki przewozu lotniczego pasażerów i bagażu oraz towarów, zwanych dalej "regulaminami".
§  2. 
1. 
Przewoźnik lotniczy wydaje regulaminy z uwzględnieniem umów i przepisów międzynarodowych.
2. 
W regulaminach zamieszcza się w szczególności definicje pojęć, terminów i skrótów użytych dla celów danego regulaminu oraz postanowienia w zakresie:
1)
dokumentów przewozowych;
2)
opłat za przewóz;
3)
systemu rezerwacji;
4)
odprawy pasażersko-bagażowej;
5)
procedur dotyczących akceptacji i przyjęcia towaru do przewozu;
6)
procedur obowiązujących przy przewozie bagażu;
7)
rozkładów i odwołań lotów;
8)
zachowania się pasażera na pokładzie samolotu;
9)
świadczenia dodatkowych usług;
10)
przerw w podróży;
11)
przepisów administracyjnych;
12)
przewozu i odbioru towaru;
13)
odpowiedzialności przewoźnika.
3. 
Regulaminy określają zakres podmiotowy i terytorialny ich obowiązywania.
§  3. 
1. 
W regulaminie określa się stosowane w umowie przewozu dokumenty przewozowe, w tym rodzaje tych dokumentów oraz ich formę, okres ich ważności, a także ilość wymaganych egzemplarzy.
2. 
W regulaminach zamieszcza się postanowienia dotyczące wymogów, jakim powinny odpowiadać informacje zawarte w każdym dokumencie przewozowym przewoźnika.
3. 
W regulaminach określa się tryb postępowania w przypadku utraty lub uszkodzenia dokumentu przewozowego lub jego części, a także wycofania się jednej ze stron umowy.
§  4. 
1. 
W danym regulaminie zamieszcza się również informacje o obowiązujących taryfach, stawkach oraz opłatach, które dodatkowo musi ponieść pasażer lub nadawca.
2. 
Przy przewozie towarów w regulaminie określa się, w jakiej formie będzie dokonywana opłata oraz czy stawki i opłaty za przewożony towar pobierane będą przez przewoźnika przy nadaniu albo przy odbiorze.
§  5. 
W regulaminie zamieszcza się informację o obowiązku poinformowania pasażera o:
1)
numerze rezerwacji miejsca na lot;
2)
ewentualnym anulowaniu przed terminem wystawionego dokumentu przewozowego;
3)
wymogach związanych z rezerwacją;
4)
anulowaniu rezerwacji przed terminem wystawienia dokumentu przewozowego;
5)
uzyskiwaniu danych osobowych klienta niezbędnych do dokonania rezerwacji i wystawienia dokumentu przewozowego;
6)
otrzymaniu innych świadczeń;
7)
przyznanym pasażerowi miejscu w samolocie;
8)
wnoszeniu opłat za niewykorzystanie miejsca;
9)
potwierdzeniu rezerwacji;
10)
unieważnieniu rezerwacji przez przewoźnika.
§  6. 
1. 
W regulaminach zamieszcza się termin, w którym pasażer powinien zgłosić się do odprawy pasażerskiej, oraz dokładne informacje o konsekwencjach niezgłoszenia się do odprawy w wyznaczonym przez przewoźnika terminie.
2. 
W regulaminach zamieszcza się postanowienia dotyczące ułatwień w podróżowaniu osób wymagających specjalnej opieki, w szczególności osób starszych, chorych, niepełnosprawnych oraz dzieci pozostających bez opieki.
§  7. 
W regulaminach zamieszcza się postanowienia o przewozie towarów, w tym przedmiotów i materiałów niebezpiecznych i innych wymagających szczególnego traktowania.
§  8. 
W regulaminie zamieszcza się postanowienia dotyczące:
1)
nadania bagażu;
2)
przewozu bagażu rejestrowanego;
3)
bagażu wolnego od opłat;
4)
nadbagażu;
5)
przewozu bagażu nierejestrowanego;
6)
odbioru bagażu.
§  9. 
1. 
Regulamin powinien zawierać zobowiązanie przewoźnika do dołożenia należytej staranności przy przewozie pasażera i jego bagażu albo towaru w odpowiednim czasie, zgodnie z rozkładem obowiązującym w dniu podróży.
2. 
Regulamin powinien zawierać zobowiązanie do przekazania do publicznej wiadomości informacji o rozkładach, przełożeniu oraz odwołaniu lotów.
3. 
Regulamin powinien określać obowiązki przewoźnika w przypadku:
1)
zmiany przez przewoźnika typu samolotu;
2)
wykonania lotu przez innego przewoźnika;
3)
zmiany godziny odlotu i przylotu opublikowanych w rozkładach lotów bez uprzedzenia pasażera.
§  10. 
Regulamin powinien określać uprawnienia pasażera w przypadku niewykonania umowy przewozu z przyczyn leżących po stronie przewoźnika, w szczególności dotyczące zwrotu kosztów zakupu biletu.
§  11. 
1. 
W regulaminie zamieszcza się postanowienia o charakterze porządkowym, dotyczące zachowania się pasażera na pokładzie samolotu. W regulaminie informuje się o uprawnieniach przewoźnika do dochodzenia roszczeń wobec pasażera, który wyrządził szkodę innemu pasażerowi lub przewoźnikowi.
2. 
W regulaminie zamieszcza się informacje o zakazach lub ograniczeniach w posługiwaniu się na pokładzie samolotu urządzeniami elektronicznymi.
3. 
W regulaminie zamieszcza się postanowienia dotyczące obowiązku udostępnienia pasażerowi informacji o sposobie postępowania przewoźnika wobec pasażerów, których zachowanie zagraża bezpieczeństwu lub narusza porządek na pokładzie samolotu.
§  12. 
1. 
Regulamin powinien zawierać informacje dla pasażera o konieczności przestrzegania wszystkich przepisów związanych z podróżą, obowiązujących w kraju rozpoczęcia podróży, kraju tranzytowym oraz kraju zakończenia podróży, jak również przestrzegania przepisów i instrukcji przewoźnika.
2. 
Regulamin powinien zawierać informacje o prawie przewoźnika do odmowy przewozu pasażera, który nie stosuje się do przepisów, o których mowa w ust. 1.
§  13. 
Regulamin przewoźnika udostępnia się pasażerowi lub nadawcy przy zawieraniu umowy o przewóz.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165 i Nr 141, poz. 1359).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024