Uzbrojenie Służby Więziennej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 13 listopada 2003 r.
w sprawie uzbrojenia Służby Więziennej

Na podstawie art. 17 pkt 5 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844 i Nr 142, poz. 1380) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Uzbrojenie Służby Więziennej obejmuje:
1)
broń:
a)
palną: karabiny, karabinki, pistolety maszynowe, pistolety i rewolwery, pistolety sygnałowe, strzelby powtarzalne,
b)
specjalną: pistolety i rewolwery gazowe, wyrzutnie środków chemicznych, obezwładniających i pocisków specjalnych,
c)
szkoleniową: sportową, pneumatyczną, szkolną, treningową;
2)
amunicję do broni, o której mowa w pkt 1, oraz granaty dymne i imitatory;
3)
wyposażenie specjalne, a w szczególności: miotacze gazu, tarcze, kaski, kamizelki ochronne i inne ochraniacze, kajdanki i prowadnice, hełmy i kamizelki kuloodporne, pałki służbowe oraz reflektory olśniewające;
4)
indywidualne środki ochrony przeciwchemicznej, a w szczególności: maski przeciwgazowe oraz odzież ochrony przed skażeniami;
5)
sprzęt optyczny: celowniki i noktowizory do broni, noktowizory indywidualne, lornetki, lunety obserwacyjne i peryskopy;
6)
oporządzenie i części zamienne (zestawy naprawcze) do broni, sprzętu i środków, o których mowa w pkt 1 i 3-5;
7)
warsztaty naprawcze uzbrojenia i ich specjalistyczne wyposażenie;
8)
materiały i środki do konserwacji oraz obsługi technicznej uzbrojenia, a także opakowania uzbrojenia.
2. 
Amunicję, o której mowa w ust. 1 pkt 2, przydziela się zgodnie z rodzajem przyznanej broni.
§  2. 
Przy wyposażaniu w uzbrojenie funkcjonariuszy Służby Więziennej, zwanych dalej "funkcjonariuszami", uwzględnia się przeznaczenie jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której pełnią służbę, stosowany system ochrony oraz rodzaj wykonywanych zadań służbowych.
§  3. 
Funkcjonariuszy pełniących służbę w aresztach śledczych i zakładach karnych, w których stosuje się pełny system ochrony, oraz wykonujących konwojowanie można wyposażyć w uzbrojenie, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a i b oraz pkt 2-5.
§  4. 
Funkcjonariuszy pełniących służbę w zakładach karnych typu półotwartego, w których stosuje się ograniczony system ochrony, można wyposażyć w karabinki, pistolety maszynowe, pistolety i rewolwery, pistolety sygnałowe, strzelby powtarzalne oraz w uzbrojenie, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b i pkt 2-5.
§  5. 
1. 
Wyposażenie w uzbrojenie funkcjonariuszy pełniących służbę w zakładach karnych typu otwartego, w których stosuje się uproszczony system ochrony, oraz w ośrodkach szkolenia lub w ośrodkach doskonalenia kadr określa właściwy dyrektor okręgowy Służby Więziennej, a w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej - jego komendant, na podstawie obowiązującej w danej jednostce organizacyjnej instrukcji ochronnej.
2. 
Decyzję o wyposażeniu w uzbrojenie funkcjonariuszy w szkołach Służby Więziennej, na czas niezbędny do realizacji szkolenia, podejmuje komendant ośrodka szkolenia.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
______

1) Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia utraciło moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 1997 r. w sprawie uzbrojenia Służby Więziennej (Dz. Urz. Min. Spraw. Nr 5, poz. 14), zachowane w mocy na podstawie art. 15 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej, ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o uposażeniu żołnierzy, ustawy o Policji, ustawy o Urzędzie Ochrony Państwa, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o kontroli skarbowej, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawy o Inspekcji Celnej (Dz. U. Nr 81, poz. 877).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024