Przeznaczanie żołnierzy do służby w jednostkach zmilitaryzowanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 30 października 2003 r.
w sprawie przeznaczania żołnierzy do służby w jednostkach zmilitaryzowanych

Na podstawie art. 111 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 205, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb przeznaczania żołnierzy powołanych do czynnej służby wojskowej, zwanych dalej "żołnierzami", do służby w jednostkach zmilitaryzowanych.
§  2. 
1. 
Żołnierze mogą pełnić służbę w jednostkach zmilitaryzowanych, w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, jeżeli zostali przeznaczeni do tej służby.
2. 
Żołnierze mogą pełnić służbę wyłącznie w jednostkach zmilitaryzowanych, podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przydzielonych Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Żołnierzy przeznacza się do pełnienia służby w jednostkach zmilitaryzowanych na stanowiska służbowe przewidziane w strukturze organizacyjnej tych jednostek dla żołnierzy czynnej służby wojskowej, zwane dalej "stanowiskami wojskowymi".
§  3. 
Przeznaczenie żołnierzy do służby w jednostkach zmilitaryzowanych może nastąpić na stanowiska wojskowe w odniesieniu do żołnierzy w stopniach:
1)
oficerskich - na stanowiska kierownicze i instruktorskie;
2)
chorążych i podoficerskich - na stanowiska specjalistyczne wymagające odpowiedniego wyszkolenia (wykształcenia);
3)
szeregowych - na stanowiska operatorów skomplikowanego sprzętu będącego w wyposażeniu jednostek zmilitaryzowanych.
§  4. 
1. 
Żołnierzy do służby w jednostkach zmilitaryzowanych przeznaczają, w drodze rozkazu dziennego, dowódcy jednostek wojskowych, w których żołnierze ci pełnią czynną służbę wojskową.
2. 
Skierowanie żołnierzy do pełnienia służby w jednostkach zmilitaryzowanych dowódcy, o których mowa w ust. 1, stwierdzają w rozkazie dziennym.
§  5. 
1. 
Przeznaczanie żołnierzy do służby w jednostkach zmilitaryzowanych następuje na wniosek kierownika tej jednostki.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, kieruje się do dowódcy jednostki wojskowej właściwego ze względu na podległość jednostki zmilitaryzowanej.
3. 
Wniosek powinien zawierać:
1)
wskazanie stanowisk wojskowych (funkcji), specjalności oraz stopni etatowych występujących w strukturze organizacyjnej jednostki zmilitaryzowanej lub przewidzianej do militaryzacji, na których żołnierze będą pełnić czynną służbę wojskową;
2)
kwalifikacje zawodowe, wykształcenie lub inne predyspozycje wymagane na zajmowanych stanowiskach;
3)
miejsce i termin stawienia się żołnierza do służby w jednostce zmilitaryzowanej.
§  6. 
Żołnierze przeznaczeni do służby na stanowiskach wojskowych w jednostkach zmilitaryzowanych powinni posiadać kwalifikacje, o których mowa w § 5 ust. 3 pkt 2.
§  7. 
Dowódca jednostki wojskowej odmawia przeznaczenia żołnierzy do służby w jednostkach zmilitaryzowanych, jeżeli miałoby to naruszyć gotowość bojową tej jednostki lub spowodować niewykonanie realizowanych przez nią zadań.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 732, Nr 113, poz. 984 i 985, Nr 156, poz. 1301, Nr 166, poz. 1363, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679 i 1687 oraz z 2003 r. Nr 45, poz. 391, Nr 90, poz. 844, Nr 96, poz. 874, Nr 139, poz. 1326 i Nr 179, poz. 1750.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024