Wymagania metrologiczne, którym powinny odpowiadać beczki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 18 września 2003 r.
w sprawie wymagań metrologicznych, którym powinny odpowiadać beczki

Na podstawie art. 9 pkt 3 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 63, poz. 636, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "beczkach", należy przez to rozumieć beczki stosowane jako naczynia pomiarowe przeznaczone do wyznaczania objętości zawartej w nich cieczy, w szczególności piwa, wina, miodu pitnego, octu.
§  2. 
Pojemność nominalna Vn beczki powinna być równa jednej spośród następujących wartości:
1)
Vn = n x 5 l, gdzie n jest liczbą całkowitą od 1 do 20, lub
2)
Vn = n x 50 l, gdzie n jest liczbą całkowitą większą od 2.
§  3. 
Beczka powinna być tak skonstruowana, aby podczas jej napełniania nie było możliwe powstawanie przestrzeni niewypełnionej cieczą, a w szczególności nisz, syfonów i kieszeni powietrznych.
§  4. 
1. 
Otwór wlewowy powinien być umieszczony w miejscu umożliwiającym całkowite napełnienie beczki.
2. 
Jeżeli dla wzmocnienia gniazda korka otworu wlewowego zastosowano zgrubienie lub króciec, sięgający do wnętrza beczki, to we wzmocnieniu powinny być wykonane otwory albo wykroje, sięgające do wewnętrznej powierzchni pobocznicy.
3. 
Kształt gniazda korka otworu wlewowego określa załącznik do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Beczka powinna być szczelna i mieć kształt regularny, bez zniekształceń.
2. 
Konstrukcja beczki powinna zapobiegać jej zniekształceniu i uszkodzeniu w normalnych warunkach użytkowania.
3. 
Beczka może być wykonana z drewna drzew liściastych, metalu odpornego na korozję lub tworzywa sztucznego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością (Dz. U. Nr 128, poz. 1408 oraz z 2003 r. Nr 171, poz. 1662).
§  6. 
1. 
Przy wzroście temperatury od 10 °C do 30 °C pojemność nominalna beczki metalowej lub z tworzywa sztucznego nie powinna wzrastać więcej niż o 0,25 %, a beczki drewnianej więcej niż o 0,5 %.
2. 
Zmiana pojemności nominalnej beczki do piwa i cieczy gazowanych, przy temperaturze 20 °C oraz nadciśnieniu 0,1 MPa utrzymywanym wewnątrz beczki przez 48 godzin, po powrocie do ciśnienia atmosferycznego wewnątrz beczki, nie powinna przekraczać 0,25 % pojemności nominalnej beczki metalowej lub z tworzywa sztucznego, a 0,5 % pojemności nominalnej beczki drewnianej.
3. 
Utrzymanie warunków, o których mowa w ust. 2, przez kolejne 24 godziny, po powrocie do ciśnienia atmosferycznego wewnątrz beczki nie powinno spowodować zmiany pojemności nominalnej beczki o więcej niż 1/10 wartości, o których mowa w ust. 2.
§  7. 
1. 
Na beczce powinny być wykonane w sposób trwały i czytelny co najmniej następujące oznaczenia:
1)
nazwa lub znak producenta;
2)
numer identyfikacyjny (fabryczny lub inwentarzowy);
3)
pojemność nominalna w litrach (l);
4)
znak zatwierdzenia typu, jeżeli jest nadany.
2. 
Oznaczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, powinno być:
1)
na beczkach metalowych lub z tworzywa sztucznego - wytłoczone lub wybite bezpośrednio na beczkach albo wytłoczone na przymocowanych do nich tabliczkach metalowych;
2)
na beczkach drewnianych - wypalone lub wybite bezpośrednio na beczkach albo wytłoczone na przymocowanych do nich tabliczkach metalowych.
3. 
Oznaczenia, o których mowa w ust. 1, i miejsce na umieszczenie cechy legalizacyjnej powinny być widoczne podczas napełniania beczki.
§  8. 
Błędy graniczne dopuszczalne pojemności beczki będące różnicą pojemności nominalnej i pojemności poprawnej rozumianej jako objętość cieczy w niej zawartej w temperaturze 20 °C, gdy beczka jest całkowicie wypełniona do górnego ograniczenia jej pojemności, będącego płaszczyzną poziomą, wyznaczoną przez dolną krawędź otworu wlewowego albo przez wskaz znajdujący się w gnieździe korka otworu wlewowego - wynoszą:
1)
przy zatwierdzaniu typu i legalizacji pierwotnej:
a)
± 0,5 % pojemności nominalnej, lecz nie mniej niż ±0,1 l - dla beczki metalowej lub z tworzywa sztucznego,
b)
± 1 % pojemności nominalnej, lecz nie mniej niż ± 0,15 l - dla beczki drewnianej;
2)
przy legalizacji ponownej:
a)
± 1 % pojemności nominalnej, lecz nie mniej niż ± 0,2 l - dla beczki metalowej lub z tworzywa sztucznego,
b)
± 4 % pojemności nominalnej - dla beczki drewnianej o pojemności nominalnej 5 l,
c)
± 0,3 l - dla beczki drewnianej o pojemności nominalnej ponad 5 l do 15 l,
d)
± 1,0 l - dla beczki drewnianej o pojemności nominalnej ponad 15 l do 60 l,
e)
± 1,5 l - dla beczki drewnianej o pojemności nominalnej ponad 60 l do 75 l,
f)
± 2 % pojemności nominalnej - dla beczki drewnianej o pojemności nominalnej ponad 75 l.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 155, poz. 1286 i Nr 166, poz. 1360 oraz z 2003 r. Nr 170, poz. 1652.

ZAŁĄCZNIK

KSZTAŁT GNIAZDA KORKA OTWORU WLEWOWEGO

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.178.1744

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania metrologiczne, którym powinny odpowiadać beczki.
Data aktu: 18/09/2003
Data ogłoszenia: 16/10/2003
Data wejścia w życie: 31/10/2003