Wzory i warunki stosowania pieczęci oraz plomb przez granicznego lekarza weterynarii.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 19 września 2003 r.
w sprawie wzorów i warunków stosowania pieczęci oraz plomb przez granicznego lekarza weterynarii

Na podstawie art. 14 ust. 14 pkt 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 752, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Graniczny lekarz weterynarii dokonujący weterynaryjnej kontroli granicznej stosuje:
1)
w przypadku przywozu, przewozu lub wywozu towarów - pieczęć, której wzór jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
w przypadku przeznaczenia towaru do zniszczenia - pieczęć, której wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
3)
w przypadku zakazu przywozu, przewozu lub wywozu towarów - pieczęć, której wzór jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
4)
w przypadku wywozu towaru przewożonego pod nadzorem celnym - pieczęć, której wzór jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia;
5)
w przypadku przywozu, przewozu lub wywozu zwierząt - pieczęć, której wzór jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
2. 
Graniczny lekarz weterynarii dokonujący weterynaryjnej kontroli granicznej zabezpiecza samoprzylepną taśmą otwarte opakowania towaru oraz stosuje zamknięcie towaru przy użyciu plomby.
§  2. 
1. 
Pieczęci, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, używa się, gdy towar spełnia warunki weterynaryjnej kontroli granicznej.
2. 
Pieczęci, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, używa się, gdy towar nie spełnia warunków weterynaryjnej kontroli granicznej i wydano decyzję w sprawie nakazu zabicia, uboju lub uboju sanitarnego zwierząt, zniszczenia produktów lub innych przedmiotów.
3. 
Pieczęci, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 3, używa się, gdy towar nie spełnia warunków weterynaryjnej kontroli granicznej i wydano decyzję w sprawie zakazu przywozu, przewozu lub wywozu towarów.
4. 
Pieczęci, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 4, używa się, gdy graniczny lekarz weterynarii w wyjściowym punkcie kontroli granicznej potwierdzi formalności wywozowe oraz kontrole towarów przewożonych tranzytem przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
5. 
Pieczęci, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 5, używa się po sprawdzeniu, czy w przesyłce zwierząt nie zostały naruszone przepisy dotyczące ochrony zwierząt podczas transportu.
§  3. 
1. 
Pieczęcie, o których mowa w § 1 ust. 1:
1)
mają czerwony kolor tuszu;
2)
mają 55 mm szerokości i 30 mm wysokości;
3)
są umieszczane na dokumentach towarzyszących towarowi poddanemu weterynaryjnej kontroli granicznej.
2. 
Plomba, o której mowa w § 1 ust. 2:
1)
na jednej stronie zawiera wizerunek godła państwowego, a na drugiej litery "IW" oraz numer złożony z:
a)
dwu cyfr określających numer województwa,
b)
cyfry określającej numer punktu kontroli granicznej w tym województwie;
2)
jest zakładana na środki transportu, kontenery lub opakowania zbiorcze towarów przeznaczonych do przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz do składu w wolnym obszarze celnym, składu wolnocłowego lub składu celnego;
3)
nie może być zdjęta bez zgody urzędowego lekarza weterynarii.
3. 
Numer plomby jest wpisywany do weterynaryjnego świadectwa przekroczenia granicy.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 29, poz. 320, Nr 123, poz. 1350 i Nr 129, poz. 1438, z 2002 r. Nr 112, poz. 976, oraz z 2003 r. Nr 52, poz. 450, Nr 122, poz. 1144 i Nr 165, poz. 1590.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR PIECZĘCI STOSOWANEJ W PRZYPADKU PRZYWOZU, PRZEWOZU LUB WYWOZU TOWARÓW

wzór

1) Po umieszczeniu pieczęci, spośród wyrazów "Przywozu - przewozu - wywozu" skreśla się wyrazy niepotrzebne.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR PIECZĘCI STOSOWANEJ W PRZYPADKU PRZEZNACZENIA TOWARU DO ZNISZCZENIA

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR PIECZĘCI STOSOWANEJ W PRZYPADKU ZAKAZU PRZYWOZU, PRZEWOZU LUB WYWOZU TOWARU

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR PIECZĘCI STOSOWANEJ W PRZYPADKU POTWIERDZENIA WYWOZU TOWARU PRZEWOŻONEGO POD NADZOREM CELNYM

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR PIECZĘCI STOSOWANEJ W PRZYPADKU SPRAWDZENIA, CZY NIE ZOSTAŁY NARUSZONE PRZEPISY DOTYCZĄCE OCHRONY ZWIERZĄT PODCZAS TRANSPORTU

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024