Szkolenie sportowe zawodników - członków kadry narodowej, powołanych do czynnej służby wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 19 września 2003 r.
w sprawie szkolenia sportowego zawodników - członków kadry narodowej, powołanych do czynnej służby wojskowej

Na podstawie art. 27 ust. 5 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki szkolenia sportowego i przygotowań do udziału w reprezentacji narodowej zawodników - członków kadry narodowej, powołanych do odbycia czynnej służby wojskowej, zwanych dalej "zawodnikami".
§  2.
1.
Szkolenie zawodników w zespołach i grupach sportowych rodzajów Sił Zbrojnych prowadzi się zgodnie z rocznym planem szkolenia wojskowego i sportowego, który opracowuje dowódca zespołu lub grupy sportowej rodzaju Sił Zbrojnych, a zatwierdza zastępca dowódcy rodzaju Sił Zbrojnych - szef szkolenia.
2.
Szkolenie zawodników w określonej dyscyplinie lub dziedzinie sportu prowadzi się na podstawie planu szkolenia sportowego, który opracowuje trener, a zatwierdza dowódca zespołu lub grupy sportowej.
§  3.
1.
W okresie podstawowego szkolenia wojskowego zajęcia sportowe prowadzi się równolegle ze szkoleniem ogólnowojskowym.
2.
W okresie, o którym mowa w ust. 1, zawodnicy mają prawo do uczestniczenia w jednym treningu dziennie.
§  4.
1.
Dowódca jednostki, przy której funkcjonuje zespół lub grupa sportowa, w porozumieniu z właściwym polskim związkiem lub klubem sportowym, zapewnia realizację programu przygotowań i udziału w zawodach w ramach reprezentacji narodowej, z zastrzeżeniem § 3 ust. 2.
2.
Program, o którym mowa w ust. 1, opracowuje właściwy polski związek sportowy w porozumieniu z właściwym klubem sportowym.
§  5.
1.
Na wniosek właściwego polskiego związku sportowego dowódca zespołu lub grupy sportowej rodzaju Sił Zbrojnych, w porozumieniu z szefem komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w sprawach kultury fizycznej, kieruje zawodników, będących członkami kadry narodowej lub kadry olimpijskiej, do udziału w centralnych zgrupowaniach i konsultacjach szkoleniowych, zawodach kontrolnych, mistrzostwach rangi krajowej i międzynarodowej oraz w igrzyskach olimpijskich.
2.
Na wniosek szefa komórki, o której mowa w ust. 1, dowódca zespołu lub grupy sportowej rodzaju Sił Zbrojnych w porozumieniu z właściwym polskim związkiem sportowym kieruje zawodników do udziału w reprezentacji Wojska Polskiego na zawody sportowe organizowane pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (Conseil International du Sport Militaire).
§  6.
Zawodnikom zapewnia się możliwość korzystania z bazy wojskowych ośrodków szkoleniowo-kondycyjnych w celu przygotowania się do udziału w zawodach sportowych.
§  7.
1.
Szkolenie sportowe zawodników prowadzi się w:
1) 1
 Zespole Sportowym Sił Powietrznych w Poznaniu przy Jednostce Wojskowej Nr 2094;
2)
Zespole Sportowym Marynarki Wojennej w Gdyni przy Komendzie Portu Wojennego;
3)
Zespole Sportowym Wojsk Lądowych we Wrocławiu przy 2 Batalionie Dowodzenia Śląskiego Okręgu Wojskowego;
4)
Grupie Sportowej w Warszawie przy 3 Batalionie Zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych;
5)
Grupie Sportowej w Bydgoszczy przy 1 Batalionie Dowodzenia Pomorskiego Okręgu Wojskowego;
6)
jednostkach wojskowych położonych w pobliżu klubów sportowych, w których istnieją warunki kontynuacji szkolenia sportowego w dyscyplinach lub dziedzinach sportu, które nie są prowadzone w zespołach i grupach sportowych rodzajów Sił Zbrojnych.
2. 2
 Zaawansowane szkolenie spadochronowe zawodników, którzy są członkami kadry narodowej w spadochroniarstwie, prowadzi się w Ośrodku Szkolenia Służby Wysokościowo-Ratowniczej Sił Powietrznych przy 2 Bazie Lotniczej w Bydgoszczy.
§  8.
Obowiązek ubezpieczenia zawodników od następstw nieszczęśliwych wypadków wynikłych w czasie treningów i zawodów prowadzonych poza wojskowymi obiektami sportowymi spoczywa na organizatorach tych treningów i zawodów.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 102, poz. 1115 oraz z 2002 r. Nr 4, poz. 31, Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 93, poz. 820, Nr 130, poz. 1112 i Nr 207, poz. 1752.

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 stycznia 1998 r. w sprawie warunków szkolenia sportowego i przygotowań do udziału w reprezentacji narodowej zawodników - członków kadry narodowej, powołanych do czynnej służby wojskowej (Dz. U. Nr 22, poz. 115), zachowanym w mocy na podstawie art. 78 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. o zmianie niektórych upoważnień ustawowych do wydawania aktów normatywnych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 120, poz. 1268).

1 § 7 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 września 2004 r. (Dz.U.04.219.2223) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 2004 r.
2 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 września 2004 r. (Dz.U.04.219.2223) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 2004 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024