Tryb postępowania w sprawach podziału czasu rozpowszechniania audycji referendalnych, sposób przygotowania i rozpowszechniania tych audycji oraz sposób upowszechniania informacji o terminach rozpowszechniania audycji referendalnych.

ROZPORZĄDZENIE
KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI
z dnia 12 sierpnia 2003 r.
w sprawie trybu postępowania w sprawach podziału czasu rozpowszechniania audycji referendalnych, sposobu przygotowania i rozpowszechniania tych audycji oraz sposobu upowszechniania informacji o terminach rozpowszechniania audycji referendalnych

Na podstawie art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 318, z 2017 r. poz. 850 oraz z 2018 r. poz. 1579) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Audycje referendalne są rozpowszechniane w programach ogólnokrajowych i w każdym programie regionalnym "Telewizji Polskiej - Spółka Akcyjna", zwanej dalej "Telewizją Polską", oraz w każdym programie regionalnym rozpowszechnianym przez spółki publicznej radiofonii regionalnej, zwane dalej "spółkami radiofonii regionalnej", a także w programach ogólnokrajowych "Polskiego Radia - Spółka Akcyjna", zwanego dalej "Polskim Radiem".
2. 
Audycje referendalne rozpowszechniane są w następujących terminach:
1)
w przypadku referendum w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa i referendum zatwierdzającego zmianę Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w terminie od 16. dnia przed dniem referendum do zakończenia kampanii referendalnej;
2)
w przypadku referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację umowy międzynarodowej w terminie od 21. dnia przed dniem referendum do zakończenia kampanii referendalnej.
§  2. 
1. 
Podmiotami uprawnionymi do rozpowszechniania audycji referendalnych są podmioty określone w art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym, które otrzymały zaświadczenie Państwowej Komisji Wyborczej - zwane dalej "podmiotami uprawnionymi".
2. 
Podmioty uprawnione, o których mowa w ust. 1, reprezentowane są przed Telewizją Polską, Polskim Radiem i spółkami radiofonii regionalnej przez przedstawiciela, którego wskazuje organ uprawniony do reprezentowania podmiotu uprawnionego na zewnątrz.
3. 
Państwowa Komisja Wyborcza najpóźniej w 21. dniu przed dniem referendum, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, lub najpóźniej w 26. dniu przed dniem referendum, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, przekaże Telewizji Polskiej, Polskiemu Radiu i spółkom radiofonii regionalnej informację o podmiotach uprawnionych do rozpowszechniania audycji referendalnych.
§  3. 
1. 
Przydział czasu antenowego następuje na podstawie wniosku złożonego przez przedstawiciela, o którym mowa w § 2 ust. 2.
2. 
W przypadku niezłożenia przez przedstawicieli podmiotów uprawnionych wniosku w terminie, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 lub 2, zarządy Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, właściwi dyrektorzy oddziałów Telewizji Polskiej i prezesi zarządów spółek radiofonii regionalnej - zwani dalej "organami spółek" - dzielą równo czas przeznaczony na rozpowszechnianie audycji referendalnych pomiędzy podmioty uprawnione, które złożyły wniosek.
§  4. 
1. 
W przypadku:
1)
referendum określonego w § 1 ust. 2 pkt 1 przedstawiciele podmiotów uprawnionych przedstawiają organom spółek, najpóźniej w 21. dniu przed dniem referendum, wnioski o przydział czasu antenowego;
2)
referendum określonego w § 1 ust. 2 pkt 2 przedstawiciele podmiotów uprawnionych przedstawią organom spółek, najpóźniej w 26. dniu przed dniem referendum, wnioski o przydział czasu antenowego.
2. 
Wnioski, o których mowa w ust. 1, zawierają:
1)
nazwę podmiotu uprawnionego do rozpowszechniania audycji referendalnych;
2)
imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania i adres przedstawiciela podmiotu uprawnionego wraz ze stosownym pełnomocnictwem wystawionym przez podmiot uprawniony;
3)
(uchylony).
§  5. 
Przed dokonaniem podziału czasu antenowego organy spółek zwołują zebrania przedstawicieli w celu poinformowania ich o proponowanym ramowym układzie czasu rozpowszechniania audycji referendalnych, warunkach rejestracji i rozpowszechniania audycji referendalnych oraz przeprowadzenia losowania kolejności rozpowszechniania audycji referendalnych.
§  6. 
Po rozpatrzeniu wniosków przedstawicieli, najpóźniej w 19. dniu przed dniem referendum, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, i najpóźniej w 24. dniu przed dniem referendum, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, organy spółek dokonują ustaleń i informują na piśmie przedstawicieli o:
1)
czasie antenowym przyznanym podmiotowi uprawnionemu;
2)
terminach emisji audycji referendalnych podmiotu uprawnionego;
3)
terminach i czasie rejestracji audycji referendalnych;
4)
warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać materiały audycji referendalnych przygotowanych samodzielnie przez podmioty uprawnione;
5)
miejscu i terminie losowania kolejności rozpowszechniania audycji referendalnych.
§  7. 
Jeżeli materiały audycji referendalnych przygotowanych samodzielnie przez podmioty uprawnione nie odpowiadają warunkom technicznym podanym do wiadomości przedstawicieli, Telewizja Polska i Polskie Radio oraz spółki radiofonii regionalnej wzywają przedstawicieli do usunięcia wskazanych usterek i dostarczenia poprawionego materiału audycji referendalnej, najpóźniej na 8 godzin przed ustalonym czasem rozpowszechnienia audycji.
§  8. 
1. 
Audycje referendalne są rozpowszechniane w blokach, w ramach których kolejność rozpowszechniania audycji referendalnych poszczególnych podmiotów uprawnionych jest ustalana w drodze losowania odbywającego się z udziałem przedstawicieli, o których mowa w § 2 ust. 2.
2. 
Losowanie, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza się:
1)
w przypadku referendum, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, najpóźniej w 18. dniu przed dniem referendum;
2)
w przypadku referendum, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, najpóźniej w 23. dniu przed dniem referendum.
§  9. 
Telewizja Polska, Polskie Radio i spółki radiofonii regionalnej zobowiązane do rozpowszechniania audycji referendalnych ogłaszają, co najmniej dwukrotnie, w swoich audycjach informacyjnych, harmonogram rozpowszechniania bloków audycji referendalnych i codziennie informują o rozpowszechnianiu audycji referendalnych w zapowiedziach programowych, a także za pośrednictwem prasy, w trybie przyjętym dla informowania o treści programu.
§  10. 
1. 
Rejestracja i rozpowszechnienie audycji referendalnych jest dokonywana na koszt Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i spółek radiofonii regionalnej.
2. 
Rejestracja telewizyjnej audycji referendalnej i przygotowanie jej do rozpowszechnienia obejmuje:
1)
nieodpłatne przegranie audycji referendalnej dostarczonej przez podmiot uprawniony na kasecie lub innym nośniku z obrazem o rozdzielczości SD lub wyższej, wskazanym przedstawicielom podmiotów uprawnionych przez Telewizję Polską, na stosowane w emisji nośniki;
2)
udostępnienie studia, o wyposażeniu i standardach technicznych nagrania określonych przez Telewizję Polską i podanych do wiadomości podmiotu uprawnionego zgodnie z § 6 pkt 3, wraz z realizatorem, w celu nagrania audycji referendalnej, na czas nie dłuższy niż pięciokrotność czasu trwania danej audycji referendalnej, nie krótszy jednak niż 15 minut.
3. 
Rejestracja radiowej audycji referendalnej i przygotowanie jej do rozpowszechnienia obejmuje:
1)
nieodpłatne przegranie audycji referendalnej dostarczonej przez podmiot uprawniony na kasecie, płycie lub innym nośniku dźwięku, wskazanym przedstawicielom podmiotów uprawnionych przez Polskie Radio i spółki radiofonii regionalnej, na stosowane w emisji nośniki;
2)
udostępnienie studia, o wyposażeniu i standardach technicznych nagrania określonych przez Polskie Radio i spółki radiofonii regionalnej i podanych do wiadomości podmiotów uprawnionych zgodnie z § 6 pkt 3, wraz z realizatorem, w celu nagrania audycji referendalnej, na czas nie dłuższy niż trzykrotność czasu trwania danej audycji referendalnej, nie krótszy jednak niż 10 minut.
§  11. 
1. 
Telewizja Polska, Polskie Radio i spółki radiofonii regionalnej udostępniają studia i urządzenia techniczne w celu przygotowania audycji referendalnych przez podmioty uprawnione.
2. 
Wniosek o udostępnienie studia i urządzeń technicznych składa przedstawiciel do dyrektora właściwego programu nie później niż na 24 godziny przed rejestracją audycji referendalnej.
§  12. 
1. 
Spółkami radiofonii regionalnej, które rozpowszechniają programy regionalne, są spółki z siedzibami w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Warszawie, Rzeszowie, Szczecinie, we Wrocławiu i w Zielonej Górze.
2. 
Telewizja Polska rozpowszechnia programy regionalne w terenowych oddziałach, które mają swoje siedziby w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu.
§  13. 
Traci moc rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 30 kwietnia 2003 r. w sprawie trybu postępowania w sprawach podziału czasu rozpowszechniania audycji referendalnych, sposobu przygotowania i rozpowszechniania tych audycji oraz sposobu upowszechniania informacji o terminach rozpowszechniania audycji referendalnych w referendum zarządzonym na dzień 8 czerwca 2003 r. w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej (Dz. U. poz. 680).
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.682 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania w sprawach podziału czasu rozpowszechniania audycji referendalnych, sposób przygotowania i rozpowszechniania tych audycji oraz sposób upowszechniania informacji o terminach rozpowszechniania audycji referendalnych.
Data aktu: 12/08/2003
Data ogłoszenia: 11/04/2019
Data wejścia w życie: 07/10/2003