Szczegółowa organizacja i funkcjonowanie ośrodka migracyjnego ksiąg wieczystych oraz zadania tego ośrodka i sądu rejonowego podczas migracji ksiąg wieczystych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 14 sierpnia 2003 r.
w sprawie szczegółowej organizacji i funkcjonowania ośrodka migracyjnego ksiąg wieczystych oraz zadań tego ośrodka i sądu rejonowego podczas migracji ksiąg wieczystych

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 42, poz. 363) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółową organizację i funkcjonowanie ośrodka migracyjnego ksiąg wieczystych, w tym szczegółowy zakres zadań jego kierownika, szczegółowy zakres czynności wykonywanych przez sędziów i referendarzy sądowych, którym powierzono pełnienie obowiązków w ośrodku migracyjnym ksiąg wieczystych, oraz pracowników ośrodka migracyjnego ksiąg wieczystych;
2)
szczegółowy sposób wykonywania przez sąd rejonowy i ośrodek migracyjny ksiąg wieczystych zadań podczas migracji ksiąg wieczystych, w tym sposób przekazywania ksiąg wieczystych między sądem rejonowym a ośrodkiem migracyjnym ksiąg wieczystych oraz ustalania kolejności ich przekazywania.
§  2.
1.
Kierownik ośrodka kieruje całokształtem pracy ośrodka migracyjnego ksiąg wieczystych.
2.
Zakres zadań kierownika ośrodka obejmuje:
1)
planowanie i organizowanie pracy ośrodka, w tym ustalanie podziału czynności sędziów, referendarzy sądowych i pracowników ośrodka migracyjnego ksiąg wieczystych;
2)
kontrolowanie prawidłowości prac wykonywanych w ośrodku migracyjnym ksiąg wieczystych;
3)
koordynowanie przekazywania ksiąg wieczystych między ośrodkiem migracyjnym ksiąg wieczystych a sądem rejonowym;
4)
prowadzenie biurowości ośrodka migracyjnego ksiąg wieczystych, a w szczególności sporządzanie oraz zatwierdzanie dziennych i miesięcznych raportów ksiąg wieczystych, których migracja została zakończona;
5)
wykonywanie innych zadań wynikających z bieżącej działalności ośrodka.
§  3.
Do czynności wykonywanych przez sędziów i referendarzy sądowych, którym powierzono pełnienie obowiązków w ośrodku migracyjnym ksiąg wieczystych, należy:
1)
przestrzeganie terminowości i płynności wykonywania prac w zespole;
2)
na bieżąco usuwanie wątpliwości zgłaszanych przez pracowników ośrodka dotyczących sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej;
3)
dbałość o jednolite dokonywanie przenoszenia przez pracowników treści wpisów, z uwzględnieniem specyfiki treści zawartych w dotychczasowych księgach wieczystych pochodzących z różnych regionów Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
sprawdzanie poprawności przeniesienia treści z odpowiednich działów i łamów dotychczasowej księgi wieczystej do rubryk, podrubryk i pól księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym;
5)
czuwanie nad wykonywaniem obowiązku sprawdzania zgodności oznaczenia nieruchomości, o którym mowa w art. 13 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, zwanej dalej "ustawą";
6)
niezwłocznie po dokonaniu czynności, o której mowa w pkt 4, dokonywanie zatwierdzenia przeniesienia za pomocą technik informatycznych udostępnianych przez wykorzystywany system informatyczny;
7)
zamieszczanie na księdze wieczystej napisu "Księga zapisana w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych";
8)
podejmowanie działań w zakresie dalszego toku czynności wyjaśniających niezwłocznie po zgłoszeniu przez pracownika nieczytelności treści księgi wieczystej;
9)
sporządzanie protokołów;
10)
wykonywanie innych zadań zleconych przez kierownika ośrodka.
§  4.
1.
Kierownik ośrodka może tworzyć zespoły w celu zapewnienia właściwej organizacji pracy w ośrodku migracyjnym ksiąg wieczystych.
2.
Prace zespołu, o którym mowa w ust. 1, koordynuje wyznaczony przez kierownika ośrodka członek tego zespołu, który odpowiada za jego sprawne działanie, a w szczególności za terminowe wykonywanie i prawidłowy podział zadań.
§  5.
Pracownicy ośrodka migracyjnego ksiąg wieczystych dokonują przeniesienia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, a w szczególności:
1)
przepisują treść dotychczasowej księgi wieczystej, umieszczając ją w strukturze księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym;
2)
w przypadku stwierdzenia nieczytelności dotychczasowej księgi wieczystej lub zaistnienia innych okoliczności utrudniających przeniesienie treści wpisów do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, zasięgają konsultacji u sędziego lub referendarza sądowego;
3)
przekazują księgę wieczystą do zatwierdzenia niezwłocznie po przeniesieniu jej treści.
§  6.
Do ośrodka migracyjnego przekazywane są wyłącznie księgi wieczyste. Akta ksiąg wieczystych pozostają w wydziale ksiąg wieczystych.
§  7.
O kolejności przekazywania dotychczasowych ksiąg wieczystych do ośrodka migracyjnego decyduje przewodniczący wydziału ksiąg wieczystych.
§  8.
Przewodniczący wydziału ksiąg wieczystych lub upoważniona przez niego osoba przygotowuje i przekazuje dotychczasowe księgi wieczyste do ośrodka migracyjnego oraz sporządza protokół ich przekazania.
§  9.
1.
Kierownik ośrodka lub upoważniona przez niego osoba potwierdza w protokole przyjęcie dotychczasowych ksiąg wieczystych oraz zwraca te księgi do właściwego wydziału sądu rejonowego z zachowaniem terminu, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy.
2.
Wyznaczony pracownik ośrodka migracyjnego ksiąg wieczystych:
1)
przyjmuje partię dotychczasowych ksiąg wieczystych przekazanych z wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego do ośrodka migracyjnego;
2)
sprawdza zgodność zawartości partii przekazanych dotychczasowych ksiąg wieczystych z protokołem przekazania;
3)
przekazuje protokół kierownikowi ośrodka migracyjnego do potwierdzenia;
4)
przygotowuje partie ksiąg wieczystych do zwrotu do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego;
5)
sporządza protokół przekazania partii ksiąg wieczystych do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego i przedkłada go kierownikowi ośrodka do potwierdzenia.
§  10.
Jeżeli przed przekazaniem do ośrodka migracyjnego do księgi wieczystej wpłynęły środki zaskarżenia od dokonanych wpisów, księgę wieczystą przekazuje się do ośrodka migracyjnego po wykonaniu orzeczenia sądu w wyniku rozpoznania środka zaskarżenia.
§  11.
1.
Po otrzymaniu dotychczasowych ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym podejmuje się czynności, o których mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, oraz na dotychczasowej księdze wieczystej zamieszcza się napis "Uzupełniono wzmianki".
2.
Na dotychczasowej księdze wieczystej, która stała się księgą wieczystą prowadzoną w systemie informatycznym, zamieszcza się napis "Księga po migracji" oraz dołącza ją do akt księgi wieczystej.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2003 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.162.1573

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowa organizacja i funkcjonowanie ośrodka migracyjnego ksiąg wieczystych oraz zadania tego ośrodka i sądu rejonowego podczas migracji ksiąg wieczystych.
Data aktu: 14/08/2003
Data ogłoszenia: 17/09/2003
Data wejścia w życie: 01/10/2003